Naši předkové jedli méně masa ne proto, že by byli tak vybíraví, nebo to považovali za něco neetického, ale protože rostlinná strava byla prostě dostupnější. Náklady na její vypěstování byly o hodně nižší, než na získání masa.
Byly ale i národy, kde tomu tak nebylo. Zvláště v pro pěstování zemědělských plodin méně hostinných oblastech (více na sever od nás) byl podíl masa v potravě mnohem vyšší.
Jenže náš aktuální způsob života hodně změnil. Změnily se poměry cen základních výrobních prostředků (půda, práce, kapitál) a tím celkové náklady na výrobu rostlinné a živočišné stravy. V ceně se projeví nejen náklady na samotné vypěstování, ale i dopravu, skladování a prodej (poslední tři hrají ve prospěch masa).
Když budu chtít ušetřit, tak si koupím řízek a vezmu si k tomu kousek chleba (nebo brambory). Slušnou večeři včetně nákladů na přípravu lze tak pořídit pohodlně do 20 Kč. Navíc to nevyžaduje ani extra kuchařský um.
Udělat bezmasou večeři za 20 Kč tak, aby to nebyly suché brambory je docela problém.
Ano, patříme k "horním 10 %" populace. A co? Máme se za to snad stydět? Máme přebytečné prostředky posílat do Afriky, ať jich je tam ještě víc a jednou nás přijdou ušlapat?
Přijde mi to jako rady "stáhněte si topení na 20 °C a vemte si svetr", ušetříte. Ať si šetří nezaměstnaní! Já pracuji a chci přijít z práce domů a chci mít doma TEPLO a ne, že se budu choulit ve svetru.