Knihu jsem četl zhruba před rokem v originále a něco tak příšerně nevědeckého by neprošlo ani jako seminárka v prvním ročníku na UK.
Přísahám bohu, že stránka za stránkou je něco s čím se dá donekonečna polemizovat jako s pouhým pohledem starého 80 letého Dr. Zimbarda. Je tam pár zajímavých odkazů na dotazníky, které jsou však dost špatně postavené a mě by na UK ani nepřijali za kvalitně odvedenou práci.
Například zcela vážně tam Zimbardo závěry o úpadku (autor považuje různé normální věci za úpadek) na základě toho, že se někdo nechce sprchovat nahý před ostatníma., úplně opomíjí vládní programy pozitivní diskriminace žen i menšin apod.
Spíš než vědecká studie je to přesně případ knihy, kdy autor má nějaký názor, ale budu si vybírat údaje či domněnky, které budou vyhovovat jeho předem připraveným závěrům. Asi jako v nějakém magazínu pro ženy..
Zrovna o vládních programech s pozitivní diskriminací čehokoli, bych si dovolil velmi polemizovat. Pozitivní diskriminace, kvóty, nařízení, tabulky, procenta, to není nourmáální Úďo. Je to úpadek.
Vystrkovat na každého holou zadnici sice pro někoho může být normální, ovšem většina normálních na to nemá náturu. Dále nehodlám polemizovat, protože jsem knihu nečetl. Ovšem pohled 80letého člověka, může být hodně poučný a rozhodně bych ho nebagatelizoval. Všechny civilizace se vždy snažily řídit !radou starších", protože jim to zaručovalo kontinuitu. Ne vždy vede pokrok vpřed, ale dost často do slepé uličky. Hlavně v případech, kdy pokrok jde proti lidské přirozenost, která je po tisíce generací stejná. Samozřejmě jsou i opačné případy, kdy pokrok postrkuje člověka na lepší úroveň. Mezi takové případy však rozhodně nepatří "útěk od reality do matrixu".
tsd
A vidíte, v názoru na to, jestli nás přesun do matrixu někam posune nebo ne se diametrálně lišíme. Jestli to bude nebo nebude pokrok ale ukáže až teprve čas.
Víte, že dříve se lidé báli i automobilů a ve městech před ním musel běžet běžec s vlaječkou? A dneska jej má každý a byl to obrovský posun.
To sice je pravda, ale jak nás nabádá naše přirozenost, nic se nemá přehánět. Auto je sice hybnou silou pokroku, ale je i příčinou obezity, rakoviny, stresu, úrazů, úmrtí... takže v těchto ohledech "to jde proti naší přirozenosti", musíme si najít optimum. U počítačů je to stejné. Dobrý sluha špatný pán. V případě odchodu do virtuálního světa jsou lidé určeni k vymření. Již dnes si dávají virtuální rande ve virtuálním světě. Pak ale můžou mít jen virtuální děti, nebo v lepším případě děti ze zkumavky. Je pravda, že pokud v životě nedáte ženě polibek, nebudete vědět o co přicházíte, tak vám to bude vlastně fuk.
tsd
No tak to by se ti kniha líbila, protože podobných nesmyslných a jen na úhlu postavených názorů, je celá kniha postavená. Že se někdo nedostal do stavu, že chce děti, ok v pořádku. Že se stydí a nemá zájem se někde předvádět a dokonce mu ten stav vyhovuje, super. Nevidí nebo nemá důvod řešit něco co považuje jeden doktor za důležité, i když evidentně ten člověk je spokojený a nikomu neubližuje a není příživník. Perfektní! Že tráví čas ve virtuálním světě a přesto se uživí ok.
Ani za celou dobu se nedá hovořit o nějakém neúspěchu či chybě. On prostě na věci kouká pohledem, který jemu vyhovuje a odsuzuje jedince do nějakých šablonek. Úplně stejné nevědecké závěry používají rasisté.
Odpověď viz. můj názor z 11:31
Že jsou takoví lidé omyl přírody je nade vší pochybnost vědecky prokázané. Už jenom zákon zachování druhu tím totiž dostává pěkně na pr.el. Že se svojí úchylkou montují do života jiných se projeví až za nějaký čas, kdy začnou chtít ovlivňovat zákony a také morálku a vystrkovat růžky.
Dokud masturbují doma u počítačů je mi to celkem fuk. Jenže bohužel to při tom nezůstane, jak jsme toho svědky přímo on-line.
tsd