> PŘIROZENÁ genetická výměna se v přírodě vždycky děje ve prospěch daného organismu, který změnu provedl (účelem není sám sebe poškodit nebo zahubit). UMĚLÁ genetická výměna (GMO) se děje ve prospěch jiného organismu (člověka) a pro zasažený organismus (plodinu) je to vynucený proces, který ke svému životu nepotřeboval (pokud ano, provedl by jej časem pravděpodobně sám)
Funguje tento argument i proti „klasickému“ šlechtění? Tím se zvýrazňují vlastnosti, kterých by ten organizmus přirozeně nikdy nedosáhl.
> PŘIROZENÁ genetická výměna se v přírodě vždycky děje ve prospěch daného organismu
To mi nepřijde -- podle mě to není tak, že by se ten slimák vědomě rozhodl „tenhle gen chci a tenhle gen ne“. AFAIK funguje evoluce tak, že milion různých jedinců toho slimáka přijalo milion různých genů, přičemž naprostá většina z nich byla buď k ničemu nebo dokonce v neprospěch a proto je evoluce eliminovala a převládl ten jeden gen, který mu je prospěšný. Ale jedinci, kteří měli jiné geny, prostě existovali, jen se nerozmnožili, nebo alespoň ne dostatečně na to, aby se dochovali nějaké ty miliony let abychom je teď mohli analyzovat.