Co je tohle zase za jednostrannoý článek (chce se mi napsat "prasárnu") - proč sem takovéhle články vůbec dáváte ? Ano, převzetí genu z jiného orgganizmu není ničím nepřirozeným, jde ale o to jaké geny to jsou. V případě GM plodin jsou to většinou geny které:
1) zajistí že rostlina bude obsahovat pesticidní látky (Bt). To sice vede k nižší spotřebě pesticidů, ale také k likvidaci brouků-opilovačů. A narozdíl od klasických pesticidů si nemůžete tyto látky dávkovat - rostlina je prostě obsahuje (u klasických pesticidů je na farmářovi kdy, v jakém množství a zda vůbec pesticidy použije)
2) zajisti rezistivitu proti konkrétním chemikáliím. Typicky jde o herbicidy obsahující glyfosát (nejnámější a nejprodávanější je Monsanto Rounup).
Díky tomu lze těchto chemikálií využívat méně (a mohou se použít kdykoliv). Problém je ale zase právě ono přenášení genů z jedné rostliny na jinou - což je otázka řekněme 10-ti let než jsou tyto geny asimilovány i plevelnatými rostlinami. Potom spotřeba herbicidů prudce narůstá.
Navíc kokrétně glyfosát je schopný se navázat na množství minerálů - proto GM plodiny ošetřované třeba Roundup-em mají typicky nižší podíl živin (jak minerálů, tak i vitamínů a antioxidantů) v porovnání s těmi co takto ošetřované nejsou (ať už těch GM nebo ne)
A nevěřte ani lžím o tom, jak jsou tyto látky (jmenovitě jde o Bt a glyfosát) pro člověka bezpečné. Ano, jsou bezpečné pro buňky lidského těla, jistě. Už ale nejsou bezpečné pro nejrůznější mikroorganizmy které kolonizují lidské tělo a které tvoří asi 90% buněk v těle (jenom asi 10% buněk v naši tělech patří nám - zbytek tvoří nejrůznější bakterie, fungus a kvasinky, prvoci atd. - samolzřemě tyto mikroorganizmy jsou daleko menší - dohromady asi jen 1-2% hmoty v těle). Kupříkladu žaludek obsahuje asi 80% buněk imunitního systému - co myslíte že se stane, když je střevní mikroflórá vyvedená z rovnováhy svinstvem jako je roundup ? Chronické onemocnění.
Vzhledem k tomu, že tyto mikroorganizmy produkují hormony, tak nemusí jít jen o fyzické onemocnění, ale i o psychické. Schválně se koukněte jak v USA, zemi kde vetšina plodin jsou ty geneticky modifikované už 20 let, vzrostl počet nejrůznějších alergií na jídlo a zažívací problémy, rakovina, nejrůznější autoimunitní onemocnění, ale i třeba Autismus - to všechno a mnohem víc vás a vaše děti může čekat, pokud si budete dlouhodobě, po troškách (s každým soustem) ničit střevní mikroflóru - základ imunitního systému.
Navíc herbicidy jako Roundup obsahují nejenom glyfosát, ale i další pomocné látky které fungují jako kofaktory ke glyfosátu - umožňují daleko rychlejší vstřebání se (a tudíž zvyšují jeho nebezpečnost).
A nechtějte abych začal o praktikách společností jako je Monsano. Jenom v Indii stálo Monsanto za sebevraždami už asi 300 tísíc drobných farmářů s bavlnou. Jednoduše si udělali velkou reklamu kde nakecali farmářům jak jsou jejich semena ty nejlepší. Jenomže jaksi zapomněli dodat, že si ty semena budou muset každý rok znovu a znovu kupovat, protože plodina byla modifikována tak, aby produkovala semena která nebudou životaschopná. No a drobní, chudí, farmáři v Indii se kvůli tomu zadlužili - a mnozí se rozhodli (pod tíhou dluhů) si raději vzít život. Prosím týká sen jen farmářů v Indii pěstujícíh GM bavlnu (v Indii je celý pás kde se pěstuje hlavně bavlna) - nesvádějte proto jejich sebevraždy na nějaké jiné faktory, drtivá většina (ne-li všichni) těch lidí si vzala život protože už nemohli splácet dluhy, které si nadělali poněvadž uvěřili klamné reklamě lidí z Monsanta. Skutečně chceme takovýmto společnostem svěřit budoucnost produkce farmářských plodin ?
(a to není otázka pouze filozofická, velké společnosti jako Bayer a Monsanto už začali skupovat nejrůznější semenné banky - ještě pár let a farmáři budou mít na výběr jenom z GM plodin)
Takže pozor milá redakce Vitalie, tisknutí takovýchto jednostranných článků se dá totiž chápat i jako napomáhání v genocidě (nebo minimálně její schvalování).
P.S. Pokud by někoho téma toxicity GM plodin (tak jak se pěstují dnes) zaujalo, dám sem pár odkazů:
http://people.csail.mit.edu/seneff/glyphosate/glyphosate_report_by_RosemaryMason.pdf
www.bfn.de/fileadmin/MDB/documents/service/skript362.pdf
http://portfolio21.com/wp-content/uploads/dlm_uploads/2014/10/Portfolio-21-The-Case-Against-GMOs.pdf