Nejsem ani zastáncem ani odpůrcem.
VŽDY je však na místě objektivní výzkum, který bude trvat po dobu více dekád před tím, než se jakkoliv zasáhne do přirozené biodiverzivity planety.
V případě geneticky modifikovaných plodin a jejich aplikace do praxe tomu však není, celkových stuiíí je zoufale málo, především v otázce délce jejich trvání ( nelze studovat například pouze jednu generaci transgenních organismů...)
K čemu nám jsou studie dotované jen po určitou omezenou dobu, v řádu týdnů až měsíců?
Zřejmě si ještě neuvědomujeme, jak velký zásah do přirozeného prostředí pěstování gmo plodin znamená a že jej nelze jen tak lehce vzít zpět.
Geneticky modifikovaný gen je upraven tak aby byl dominantním v přirozeném nukleonovém řetězci.
V článku autor uvedl nepravdu, ale věřím, že to nebyl úmysl, jen neznalost.
Je několik dohledatelných klinických studií, které potvrdili, že mikroby žijící v tenkém střevě dokážou získávat a přechovávat sekvence DNA z genetecky modifikovaných plodin. Taková transmutace genu může znamenat mnoho a to nejen v lidském, ale i zvířecím organismu!
Člověk není Bůh a tak nedokáže dopředu přesně předurčit, jaké následky může například tato mutace přinést.
Nejsme schopni bohužel zatím odhadnout dopady ani v nejmenším měřítku.
Rozhodně se mi osobně nezdá, jak se vše v otázce pěstování a konzumace geneticky modifikovaných plodin velice uspěchává a hlavně přihlíží pouze na výsledky dotovaných studií - pokud však půjdeme ke zdroji zlaté fontánky, pokud budeme hledat konkrétní subjekty jež tyto studie dotují, rozhodně nás výsledek neuklidní, naopak - čí zájmy tedy máme ve výzkumu hájit????
Jaký lék podáme pacientům, bez řádné klinické studie a až poté budeme řešit případné následky a následně je budeme studovat?
V případě gmo je však již po řadu let aplikován tento postup.
Pokud upřednostníme tržní hodnotu, rychlý obrat a zisk, budeme možná po jednu generaci naplnění pocitem, že jsme udělali správnou věc a bohatí budou moci generovat ještě větší bohatsví.
Pokud však budeme myslet především pro blaho našich dětí a dalších generací, budeme se muset zastavit a přehodnotit nejprve dosavadní přístupy a principy, které naše společnost hájí.
Krásný den všem.