Doporučuji panu Havlovi a falším GMO nekritickým příznivcům k přečtení knihu Pán ohně od Petera Maye. Je to sice detektivka, nicméně pojednává o řešení případu okolo tzv. geneticky modifikované superrýže, kdy !spoiler alert! konzumací této GM rýže se do organismu zanesl nový rychle mutující virus, který cca 5 let v latentní formě přetrvával v mozku a poté způsoboval poměrně rychlou degeneraci organismu. Nejhorší na tom je, že se přední světoví genetici o této možnosti vytvoření zcela nových patogenů vyjadřili jako o zcela reálné. Uvědomte si laskavě, že pro NÁSILNOU NEPŘIROZENOU genetickou modifikaci se jako nositelé nových genů využivají viry!
Řadím se k těm (méně agresivním) odpůrcům GMO a také těm, kdo se diví, že takovýto jednostranný článek má na Vitalii své místo. Srovnala bych ho třeba s tímto: http://magazin.aktualne.cz/mutovana-kukurice-snizuje-plodnost-mysi-zjistili-vedci/r~i:article:622327/ . Je sice starší, na obecném serveru, ale stejně si troufá o GMO tvrdit pravý opak.
Já zde vidím poněkd rozdíl. Zatímco pan agrární analytik, který evidentně nemá o tom, co GMO zamenají a jak k modifikacím dochází, halasně a radostně porovnává přírozenou adaptaci jakéhosi plže s násilným zanášením genů pomocí virů do DNA, ten druhý článek jasně specifikuje, o co ve studii šlo a že výsledky nelze automaticky aplikovat na lidi. Navíc si myslím, že je v závěrech značně mírnější, neboť cudně přechází vyvstávající otázku, když u myší způsobují GMO pokles porodnosti, co můžou způsobovat u lidí? A dále také vyvrací tezi GMO příznívců, včetně pana agrárního analytika, že GMO nejsou ani zdaleka tak bezpečné a nezávadné, jak se nám snaží namluvit. V neposlední řadě nám pak článek na aktualne.cz naznačuje, že problém s GMO bude spíše z dlouhodobějšího hlediska, což je něco, co já tvrdím od začátku.
Závěr mi tedy vychází ten, že proklamace GMO příznivců jsou lži a naprosto šílené hazardování se zdravím budoucích generací. Ovšem to není nic výjimečného, takových "po nás potopa" zmetků jsou kvanta.
Na závěry té studie je třeba se dívat tak, že za některých okolností u některého druhu má tato konkrétní modifikace tento měřitelný dopad. Kdyby tutéž modifikaci zkoušeli na jiném živočišném druhu, nic by třeba nezjistili. Kdyby zkoušeli jinou modifikaci, opět by nic nemuseli zjistit.
Studie je pak jednoznačným důkazem toho, že nelze šmahem shazovat pochyby o bezpečnosti potravin z GMO. Hlavním rizikem je pak fakt, že u tradičních plodin máme jejich bezpečnost zaručenu evolučně (jíme jen to, co nám pomohlo přežít), u potravin z GMO toto zaručuje jen jakýsi teoretik, jež bezpečnost hodnotí s omezením na několik málo kritérií.