Maximální podpora v nezaměstnanosti pro rok 2011 se zvyšuje. Na druhé straně dobrovolný odchod ze zaměstnání se trestá a stát nezajímá, že vám zaměstnavatel dluží odstupné, píše server Měšec.cz.
Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění, tedy výkon práce v zaměstnání (za stanovených podmínek v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti) nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, po dobu 12 měsíců v posledních 3 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Jako předchozí zaměstnání se počítají i některé náhradní doby jako např. osobní péče o dítě ve věku do 4 let, pobírání plného invalidního důchodu, ale nepovažuje se za ně studium – příprava na budoucí povolání.
Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí po podpůrčí dobu
- 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,
- 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku a
- 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.
Případné odstupné však oddaluje nárok bývalého zaměstnance na podporu v nezaměstnanosti. Pokud vám přísluší z posledního zaměstnání odstupné, a to ať už vám jej zaměstnavatel doopravdy vyplatil, anebo vám je zůstal dlužen, nově vám podpora v nezaměstnanosti (podle úsporných pravidel od 1. ledna 2011) bude poskytnuta až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného. Více na serveru Měšec.cz.
Přečtěte si: Přežít nezaměstnanost – a se ctí
Kolik peněz lze nejvíce dostat?
Na základě pravidelné každoroční valorizace od 1. ledna 2011 dochází ke zvýšení částky maximální podpory v nezaměstnanosti.
Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Ta za 1. až 3. čtvrtletí 2010 činila 23 324 Kč. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může dosáhnout až 13 528 Kč měsíčně, jestliže žádost o podporu byla podána po 31. prosinci 2010, tedy v r. 2011.
Další podrobnosti najdete na serveru Měšec.cz.