Přibližně 60 % lidského těla je tvořeno vodou. V mužském těle je pak o trochu více vody než u žen, protože svaly obecně obsahují vyšší podíl vody než tuk. Naopak u lidí ve vyšším věku je množství vody v těle nižší, protože mají méně svalové hmoty.
Pro život je voda naprosto nezbytná, protože zastává v organismu celou řadu nenahraditelných funkcí. Funguje jako rozpouštědlo a nosič většiny živin, ovlivňuje krevní tlak, podporuje detoxikaci a vyplavování škodlivých látek z těla a také ovlivňuje termoregulaci. Bez vody bychom se vlastně nemohli ani pohybovat a dýchat.
Proto je tak důležité dodržovat pitný režim a přijmout během dne dostatek tekutin. Většina odborníků doporučuje vypít kolem 2,5 litru vody denně. Toto množství je ale samozřejmě pro každého člověka individuální, protože závisí na tělesné hmotnosti, fyzické aktivitě a dalších faktorech. Pochopitelně není zdravý ani jeden extrém – nedostatečný příjem vody, nebo naopak nadměrný příjem tekutin.
K zadržování vody dochází čas od času u každého z nás, ale jde jen o přechodný stav způsobený nevhodně sestaveným jídelníčkem nebo aktuálním hormonálním rozpoložením. Přetrvávající otoky je ale nutné řešit s lékařem, protože mohou poukazovat na vážné onemocnění nebo poruchu ledvin, jater či srdce. [1, 2, 3, 4, 5, 6]
Co způsobuje zadržování vody v těle?
Zadržování vody v těle může být způsobeno celou řadou příčin. U žen mezi ty nejběžnější patří výkyvy hormonů těsně před menstruací. U některých pacientek dochází k nadměrnému zavodnění i během těhotenství nebo v období klimakteria v důsledku hormonální nerovnováhy. Dále mohou k tomuto stavu přispívat i nejrůznější léky:
- hormonální antikoncepce,
- antidepresiva,
- kortikosteroidy,
- léky na vysoký krevní tlak. [7, 8]
U mnoha lidí je zadržování vody způsobeno špatnou skladbou jídelníčku a nedostatkem pohybu. Retenci vody v organismu způsobuje sodík, který se nachází v soli. Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Tuto hranici ale hravě překročíme, protože sůl se nachází v naprosté většině průmyslově zpracovaných potravin, a to i tam, kde byste ji vůbec nečekali.
Jako antagonista působí vůči tomuto minerálu draslík, který v jídelníčku lidí trpících na otoky často vůbec nefiguruje (nebo jen v minimálním množství).
Dalším problémem jsou potraviny plné sacharidů a škrobu, alkoholické nápoje a kofeinové nápoje. Paradoxně přispívá k nadměrnému zavodnění i to, pokud pijete opravdu málo. Pro tělo je nedostatečný příjem vody signálem, že s ní musí šetřit, proto ji pak více zadržuje. [9, 10, 11, 12]
Příznaky nadměrného zadržování vody v těle
Pokud je organismus nadměrně zavodněný, projeví se to primárně otoky. Ty se mohou objevovat buď po celém těle, nebo se soustředí jen do jeho určitých částí. Otoky rozhodně nelze brát jen jako kosmetický problém, protože poukazují na špatnou funkci lymfatického systému a žilní nedostatečnost. Kromě končetin bývá často oteklé břicho, klouby nebo prsty na nohou.
Zavodnění bývá spojováno také s únavou, nadměrným pocením, dýchavičností a celkovým poklesem výkonnosti. Mnoho lidí se potýká s náhlým přírůstkem hmotnosti, kdy se jim zdá, že ze dne na den přibrali jedno či dvě kila. Příčinou je velmi často právě retence vody v těle. Zadržování vody vede také k rozvoji nevzhledné celulitidy, která trápí hlavně ženy. [13, 14, 15, 16]
Jak odvodnit tělo?
Pokud není zavodnění dlouhodobé a nevyplývá z vážných zdravotních problémů, doporučuje se zkusit nejprve přírodní metody na odvodnění organismu. Prvním krokem by měla být úprava jídelníčku. Z něj je vhodné odstranit co nejvíce průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují velké množství soli. Jedná se například o tavené sýry, uzeniny, polotovary, křupky a další pochutiny. Pochopitelně se také snažte omezit solení při vaření.
Sůl se dá při dochucování pokrmů dobře nahradit kořením a nejrůznějšími bylinkami. Omezit byste měli také sladkosti, bílé pečivo, zákusky, slazené nápoje a další zdroje velkého množství sacharidů. Jídelníček se naopak doporučuje obohatit o čerstvou zeleninu a ovoce, které obsahují hodně draslíku, hořčíku a vitamínů.
Nejlepší potraviny na odvodnění:
- ovoce: meruňky, borůvky, meloun, banány, avokádo,
- zelenina: rajčata, salátová okurka, rukola, chřest, červená řepa, pastinák, petržel,
- obiloviny: oves, rýže. [17, 18, 19, 20]
Trápí vás zadržování vody v těle?
Čaj na odvodnění
Mnoho bylinek patří mezi účinná přírodní diuretika. Močopudné bylinky si můžete sami nasbírat a nasušit, nebo se dá zakoupit již hotový odvodňovací čaj či odvodňovací bylinná směs v obchodě. Mezi nejlepší čaje s močopudnými účinky patří tyto:
- kopřivový,
- přesličkový,
- pampeliškový,
- zelený.
Jako doplněk lze k těmto čajům užívat ještě další bylinky, které nemají vyloženě močopudnou funkci, ale přispívají ke zdravému vylučování vody z těla:
Pohyb a další aktivity
Pro snížení množství vody v končetinách a dalších částech těla je klíčový pohyb. Pravidelný pohyb urychlí látkovou výměnu a podpoří proudění lymfy v celém těle. Vhodné jsou procházky, běhání, plavání či jóga.
Lymfatický systém je možné podpořit speciální lymfatickou masáží. Některým lidem pomáhají také pravidelné návštěvy sauny. Ta je pro organismus prospěšná po mnoha stránkách, pomáhá s relaxací a podporuje uvolňování vody a škodlivých látek z těla. [24, 25]
Léky na odvodnění
Diuretika na odvodnění předepisují lékaři jen v určitých případech, rozhodně se nepoužívají jako řešení otoků, které jsou v naprosté většině případů způsobeny hormonálními výkyvy či špatnou skladbou jídelníčku. Používají se při léčbě hypertenze, při srdečním selhání nebo u vážných onemocnění jater a ledvin. [26, 27]
Zdroje: nih.gov, actiononsalt.org.uk, medicalnewstoday.com, gov.au, cancer.net, orlandohealth.com, nchmd.org, mayoclinic.org, harvard.edu, healthline.com, kntb.cz, cpzp.cz, muni.cz, internimedicina.cz