Pokud je to tak závažná otrava, že „Mnoho případů otravy Bacillus cereus není vůbec zaznamenáno, protože příznaky často zmizí dříve, než se lidé rozhodnou navštívit lékaře.“, tak nevím proč lidi strašíte.
Silně mi to připomíná jeden článek v lidovkách, varující před liščí tasemnicí. Poté, co člověk přečetl celostránkový článek o tom, že je to vždy smrtelné a že nakazit se lze pouhým sběrem lesních plodů, tak v posledním odstavci bylo, že v celé Evropě je 10 (slovy deset) případů ročně.
To skutečně nemáte vy novináři nic lepšího na práci než lidi zbytečně strašit?
Taky jsem si do dnes myslel, že je to blábol. Teď ale sedim na záchodě a nevim jestli budu mezi mega prujmem zvracet. Ryze s kari ze vcera me ted dohnala a pripoutala k mise. Cely se tresu,zimnice hadr a v brise mam asi celou vyrivku.
zkusim slivovici a coca colu. Rano snad bude lip.
A to mam kachni zaludek.
At si myslite co chcete, ja taky nemyslela, ze by mi neuskladnena a neochlazena ryze z druheho dne udelala blbe. V praci jsem pak blila. A kdyz jsem z prace predcasne odchazela, jen co jsem se odpichla, uz jsem blila primo pred kamerou pri vstupu do budovy me byvale prace. A vyblila jsem tu ryzi kompletne. Jeste ze tam zrovna nikdo nevchazel... Takze. Jezte tu ryzi klidne dal, vy co neverite nebo odmitate pripustit otravu. Proc ne? ;)
Co mi pamětˇslouží,pamatuju se, já to tak taky dělám,že se hotová rýže,kaše a bůhví co ještě,dávalo a dávám taky,do peřin,tam si to udrží optimálně dlouhou dobu teplo,a nikdy se nikomu nic nestalo,až tato doba se furt zajímá přehnaně o hygienu, ono se nic nemá přehánět,pak se diví,že jsou děti náchylné na každou špínu,to dřív nebylo,spadlo to na zem sebralo se to, očistilo a bylo to v poho...
Ohřívanou rýži už jsem jedl snad milionkrát a nikdy ani náznak nevolnosti. Doma jí kolikrát necháme na sporáku do druhého dne a nikdy z ní nikomu nic nebylo a ani jsem nidky neslyšel o případu, že by někomu z ohřívané rýže bylo špatně. To samé platí o jakémkoliv jídle. Kolikrát necháme hotové jídlo stát na sporáku do druhého dne a nikdy nikomu nic nebylo. Právě naopak, takto odleželé jídlo je mnohdy mnohem chutnější. S masem taky žádnou vědu nedělám. Nakrájím maso na prkénku, prkénko normálně umyju jarovou vodou - žádná dezinfekce ani nic podobného, a pak si na prkénku nakrájím třeba čerstvé ovoce a jaktěživ z toho nikomu nic nebylo. Lidi jsou dneska paranoidní, všechno dezinfikují jak šílenci, byt plný chemie a pak se všichni diví, že jsou různé alergie a každý hned marodí, sotva projde okolo někoho nachlazeného, protože ze své sterilní domácnosti má absolutně otupenou imunitu.
Vypada to, ze potraviny uz jsou tak dobre chemicky osetreny, ze na nich hned tak neco nevyroste. o))) V mase pry uz antibiotika jsou, tak jakepak bakterie by mely sanci? Ovoce z druheho konce sveta take musi byt dobre postrikane, aby odolalo ...atd, atd. Globalizovany svet a jeho stinne stranky.
Přesně tak. Jsem v těsném předhůří stáří a celý život se rýže nikdy náhle nechladila, neviděla jsem to ani u svojí maminky, byla vedoucí kuchyně. Rýže normálně chladla při pokojové teplotě, než se strčila do lednice, a když se zapomněla na sporáku, no bóže, na druhý den se znovu ohřála. Nic se nestalo našim, ani mně a bráchovi a ani ne mé rodině, manželovi a našim dvěma synům. Kdo se chce zase zviditelnit bezpředmětným článkem a dělá hospodyňkám strašáka?
Doporučuji si přečíst raději seriízní informace o Bacillus cereus. Proč si redakce zasedla zrovna na rýži, nechápu. Zřejmě špatný oddíl, od kterého přebírá informace.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa
B. cereus je také významným původcem kažení potravin, zejména mléčných výrobků (např. sladké srážení mléka, hořknutí smetany). Vzhledem k produkci termorezistentních spor se podílí na kažení pasterovaných, příp. sterilizovaných výrobků.
B. cereus je ubikvitární mikroorganismus, jeho spory se běžně nachází v půdě, prachu, příp. i ve vodě. Často kontaminuje mléko, maso a potraviny rostlinného původu.
... nakonec bychom neměli jíst nic, tak nám nic nehrozí, jen hlad.:-) Ale zmíněné sushi po česku je fakt hodně veliký extrém, stálo by za to to kontrastovat něčím mooc dobrý, třeba takto: http://magazin.aktualne.cz/sushi-bar/r~b6dd50ac5f7e11e4833a0025900fea04/
Hmm, bla bla bla bla a co třeba obsah Arsenu v rýži? Ten je mnohem nebezpečnější. A k tomu je obsah Arsenu za povoleným limitem
Zajímavý TV pořad z 2014 byl na na netu při hledaní ke stáhnutí):
http://www.channel4.com/programmes/dispatches/articles/all/rice-how-safe-is-it
Co rýže. Teď po Fukušimě, poté, co Japonsko situaci nezvládlo, a stále se rozšiřuje, zaujala japonská vláda správný postoj: Radiokativitu vůbec neměří, a vůbec nezjišťuje. Tudíž po pravdě může říci, že nezjistili žádné radioaktivní problémy. Stále ovšem radioaktivní voda vytéká volně do moře.
Takže bych vynechal hlavně japonské potraviny, a vše, co je „strašně japonsky zdravé“ a z Japonska. Mořské řasy, japonské omáčky, japonské konzervy, japonské ryby či mořské potvory, které mohou pocházet z moří kolem Japonska, atd.
Tím by začal.
Rýže většinou pochází z Itálie, některá ovšem z Japonska.
Japonské potraviny bych kupoval tehdy, když bych měl k dispozici spolehlivý měřit alfa, beta a gama záření. Většina dozimetrů ale alfa záření nechytí, ačkoli je v potravinách zdaleka nejnebezpečnější.
Dále si můžete vybrat, co je pro vás bezpečnější. Zda desítky éček, občasný bacil, geneticky modifikované potraviny, odpadové potraviny dokonale nabarvené, nachucené a nakonzistenované navenek vypadající jako jídlo, a mnohé další. Nebo methanolový likér. Polská posypová sůl. Atd.
Kecas. Kecas a strasne moc. A takovi jako ty, kteri jen siri dezinformace a lzi me se*ou.
Doporucuju si precist pravidelne zpravy z Fukusimy od p. Wagnera na www.osel.cz. Uklid ve fukusime pomalu, ale jiste pokracuje, meri se kazda ptakovina atd.
Pokud ti prijde, ze je p. Wagner zaujaty (vzhledem k jeho praci), tak si muzes precist pravidelne uverejnovane zpravy nekolika nezavislych dozorcich organu z ruznych zemi, ktere dohlizeji na uklidove prace.
A co takhle Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA)? https://www.iaea.org/newscenter/news/comparative-results-sea-water-analysis-show-high-accuracy-japanese-laboratories