Vlákno názorů k článku Ne každý olej "na smažení" se k němu skutečně hodí od mjc - Mne sa na smaženie osvedčil palmový olej. Používam...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2012 9:19

    mjc (neregistrovaný)

    Mne sa na smaženie osvedčil palmový olej. Používam carotino http://www.nobilis-tilia.eu/ntr1087p.html
    No je pravda že moc nesmažíme, tak nejaký ten rezník či rybu, takže fritézu nemám.

    Carotino je brutusný aj na škvarenicu ;) Krásne zafarbí na žlto.

  • 21. 2. 2012 13:36

    Patrik Chrz

    ano, palmovy olej je velmi tepelne odolny, bohuzel ma pro zdravi cloveka pomerne nepriznive chemicke slozeni - citace z jednoho vydani DTestu:
    Palmový olej je zdravotně nejrizikovější Celosvětově stále více se prosazujícím tukovým produktem je palmový olej. Z technického a obchodního hlediska je nejpoužívanější tzv. palmolein, který na rozdíl od palmstearinu zůstává kapalný i za teplot nižších než 20°C tak jako ostatní rostlinné oleje. Doposud nízké ceny palmového oleje vycházely z jeho poměrně vysoké nabídky, stejně jako u jiných surovin se ale v současné době v souvislosti s používáním a výrobou biopaliv situace poněkud mění i v případě oleje z palem. Vzhledem k obtížné rafinaci, především nutnosti odbarvení prováděného nestandardními postupy, se do ČR dováží palmový olej již rafinovaný. Palmový olej je ve srovnáni s ostatními oleji největším nositelem kyseliny palmitové, které obsahuje zhruba od 40 do 44 procent. To v praxi znamená zvýšené riziko vzniku aterosklerózy. Výhodnou technologickou vlastností je ale skutečnost, že palmový tuk tvoří při chlazení pouze malé krystalky. Proto jsou palmový a také řepkový olej vhodnou surovinou pro výrobu margarínů a tuků do pečiva. Výrobky dostávají žádoucí plastickou konzistenci, nejsou hrudkovité ani pískové, přičemž v těstě a pečivu napomáhají vzniku vzduchových bublin. Stejně jako každý jiný olej, má i palmový olej nežádoucí cholesterol. Na rozdíl od řepkového (0,5 až 1,3 %) či sójového (0,6 až 1,5 %) je však jeho obsah vyšší, od 2,6 do 6,7 procenta. Na druhou stranu má palmový olej 50 až 60 procent žádoucího fytosterolu, který cholesterol v krvi snižuje. Palmový olej má relativně vyšší obsah nasycených mastných kyselin, což je určitou nevýhodou z hlediska dietetického, naopak však výhodou z pohledu jeho vyšší oxidační stability . Proto je palmový olej užíván ve směsi s řepkovým jako olej fritovací.

  • 21. 2. 2012 16:28

    M (neregistrovaný)

    Tento text v dTestu jsem bohužel četl. Vidím tam dva zásadní rozměry - první je "komerční" rafinovaný produkt versus bio nerafinovaný. Druhý rozměr je věčný mýtus, že nasycené mastné kyseliny způsobují obezitu.
    K tomu druhému je spoustu zdrojů, např. http://paleodietnews.com/3572/fat-doesnt-make-you-fat/ a http://www.gnolls.org/1029/fat-and-glycemic-index-the-myth-of-complex-carbohydrates/ .
    A k tomu oleji např. http://wholehealthsource.blogspot.com/2010/07/tropical-plant-fats-palm-oil.html a http://www.zdrave-oleje.cz/558-palmovy-olej-carotino-premium-500g.html

  • 21. 2. 2012 16:52

    Patrik Chrz

    ...ale podobné rozdíly v kvalitě jsou i třeba u toho slunečnicového oleje, jak bylo zmíněno v článku.
    Problém je v tom, že běžný spotřebitel nemá šanci poznat jak kvalitní potravina je (zde je výhoda toho sádla, které se falšovat prostě nedá - buď to sádlo je, nebo není, u olejů jsou to právě ony různé směsi, nebo i jednodruhové oleje upravené fyzikálně či chemicky, aby dostaly požadované vlastnosti - trvanlivost, tepelná odolnost, tekutost i na nízkých teplot, atd.). A i když si nakrásně na základě rady odborníka nějaký produkt vybere, nikde není zaručeno, že za pár měsíců výrobce nezmění recepturu.
    A co se týče rafinovaného a nerafinovaného - aby to nebylo jak s hnědým cukrem (mimochodem ani ten "pravý" hnědý cukr není o nic zdraví prospěšnější, než ten bílý), který se většinou dělá tak, že se ten bílý obarví karamelem :).

    Je paradoxní, že nejlevnější olej, kterým palmový olej je (jak z tohoto důvodu, tak zejména z důvodu svých fyzikálních vlastností se používá spolu s kokosovým olejem k výrobě různých rostlinných šlehaček a dalších náhražek), se u nás často prodává nejdráže. Ale když jsou lidé ochotni tyto peníze platit, byli by obchodníci hloupí, kdyby produkt nabízeli levněji.

    A co se týče té obezity - tu v 99 % způsobuje prosté přežírání. Kdo si bude dávat každý den k obědu i k večeři čtvrtkilový smažený řízek, tak bude jak koule a je úplně jedno, na jakém oleji ho bude smažit. Naopak, kdo se bude řídit heslem všeho s mírou, tak je v konečném důsledku úplně jedno, jestli bude smažit na slunečnicovém, řepném a nebo třeba i na tom nejhorším - palmovém oleji. Pokud si ale bude chtít zároveň i pochutnat, tak stejně zvolí sádlo.

  • 21. 2. 2012 17:27

    M (neregistrovaný)

    Se sádlem se shodneme :) Tam ale já ještě rozlišuju původ (volný chov vs nevímkolikpra­satnametrčtve­reční). Jednak pro dobrý pocit, jednak proto, že věřím, že v nějaké formě se stres těch zvířat dostane i do produktů z nich.

    Jinak však vidím poslední odstavec. Nejhorší je podle mě právě slunečnicový a řepný olej. O tomto lze vést polemiku, to by však bylo na delší debatu (v rychlosti - polynenasycené mastné kyseliny, poměr omega6 ku omega3 kyselinám). Zároveň také nesouhlasím, že je vlastně jedno, co jíme, pokud je to s "mírou". Když pominu gurmánský/chuťový aspekt, tak zdraví je komplexní věc a nejde jen o kalorie :)

  • 21. 2. 2012 17:31

    to je jedno (neregistrovaný)

    To neni pravda, prezirani samo o sobe neni nijak moc skodlive. 2 denne x 250g rizek neznamena ze budu jak koule i kdyz budou na sadle. Pokud budu pracovat jako drevorubec tak se to na me vaze nijak nepodepise. Samozrejme pokud za cely den dojdu od postele na zachod a na gauc tak je situace jina. Klicem ke "zdravi" neni dieta ale pohyb! Nasi predci taky jedli hlavne veprove, pili slivovicu a hulili jak fabriky - jenze leto stravili kosenim luk, pripravou dreva na zimu atd.

  • 15. 3. 2012 13:57

    Tom (neregistrovaný)

    Ovšem naši předkové se také dožívali v průměru o dost méně než my, ještě před 20 lety byl průměrný věk dožití v ČR cca o 9 let nižší než máme dnes (a to je obrovský až neuvěřitelný posun). Najděte si jakékoliv demografické statistiky. No a s tím kouřením jste tomu nasadil korunu :D

  • 15. 3. 2012 15:07

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    To zvyseni pumerneho veku "zpusobila" vyssi dostupnost leku "na srdce", take jejich spotreba se po padu minuleho rezimu nekolikanasobne zvysila.
    Na druhou stranu existuje neco, co se jmenuje "zakon konkurujicich si rizk" - cast tech, "kteri meli byt uz davno mrtvi" (na infarkt) umira na rakovinu. Mimo jine proto je ji vyssi podil, nez v minulosti (samozrejme na to ma vliv vice faktoru, vcetne zivotniho prostredi a zivotniho stylu).

  • 22. 2. 2012 8:35

    Mirek_ (neregistrovaný)

    Ne, ani sádlo není jako sádlo. Je sádlo hřbetní, plstní a střevní (a možná ještě odjinud), mají různé vlastnosti a osobně mám zkušenosti, že to běžné koupené sádlo při smažení, i když po rozbalení dobré, voňavé, začalo spíš smrdět. Takže zůstávám spíš u olejů... on v tom zas takový výsledný rozdíl není.

  • 22. 2. 2012 12:10

    Pavel (neregistrovaný)

    To máte pravdu, kupované vyškvařené sádlo je někdy pěkný humus (kupodivu, nezávisle na výrobci, sádlo v kostkách je většinou větší humus než to ve vaničce). Já si kupuji sádlo syrové a sám si ho škvařím (a mám ještě škvarky jako bonus).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).