Vlákno názorů k článku Olej po smažení nevylévejte do odpadu. Nadělá tam paseku od tutti - Vodárenství se dostalo do situace, kdy dešťová a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 12. 2016 15:28

    tutti (neregistrovaný)

    Vodárenství se dostalo do situace, kdy dešťová a splašková voda voda je dražší než pitná voda. Kdo má septik a nemá kanalizaci, tak ví, kolik platí za m3 pitné vody. a kolik stojí m3 vody´= vodné + stočné v příslušné vodárenské oblasti. Z toho vyplývá, že náklady spojené s provozem kanalizací (viz článek o jedlém oleji ve splaškové vodě) už zahrnují zvýšené náklady na údržbu a provoz. Jinak by pitná voda sama byla dražší než splašky, ne?

  • 14. 12. 2016 19:40

    Trident (neregistrovaný)

    Vývoz zump je hodně drahy, nové septiky jsou již 20 let zakazany. Chatu máme nad cistickou kousicak a skokové vodárny zvedly vývoz z 800kc na 1500kc.Coz kdyby tam člověk bydlel pořád dělá nějakých 7500-10000kc rocne.To se mi nezdá zrovna levne.

    Jedná se o zvýšené náklady právě na odstraňování i těch léků. Ono jde vůbec taky o hospodaření COV s kaly( dříve se prodavaly). Hospodaření s metanem - mají jeho vyuziti např pro kogeneraci?
    Hlavně jsou zde zlatokopove typu veolie a tyto služby nefungují na bázi veřejné služby, ale jen kvůli výdělku a odvádění peněz přes hranice. Pak se divme že jsou splasky drazsi.

  • 14. 12. 2016 20:15

    tutti (neregistrovaný)

    To máte pravdu. Nedávno zde právě nabízeli domovní čističky odpadních vod- ale při porovnání výhod a nevýhod oproti septiku se opět nevyhneme vyvážení kalu. Navíc čistička je citlivá na chemikálie z pračky a čisticí prostředky např. na bázi chlóru- takže se bakterie snadno zlikvidují třeba jen prací vodou. Kdyby bylo snadné koupit ekologické prací a čisticí prostředky (enzymatické), klidně bychom do toho šli. Jenomže drogerie nabízejí samou chemii a nechce se mi tahat prací prášky z ciziny. Výrobci se zkrátka musí chlubit vysokou prací účinností za cenu devastace životního prostředí.

  • 14. 12. 2016 20:46

    Olej (neregistrovaný)

    tutti, popsal jste to dobře, já jen doplním, že domovní čističky odpadních vod (ČOV) mají i vlastní odtok, který se stává v mnoha případech neřešitelným problémem (hlavně v oblastech s nenasákavým podložím).

    Dalším řešením jsou ještě ekologické rostlinné ČOV (kal se vůbec nevyváží), které ovšem vyžadují hodně velkou plochu, striktně ekologický přístup, ale hlavně optimální přísun "šedé vody" (v zimě méně, v parném a suchém létě je nutno rostliny zavlažovat). I v tomto případě vzniká přebytek přečištěné vody (soustavou jezírek a okysličovacích přepadů).

  • 14. 12. 2016 21:22

    Olej (neregistrovaný)

    Trident-e,

    cena za vývoz žumpy? KATASTROFA! Pro 5-ti člennou rodinu jsme platili 12 tisíc/ročně. Fekální vůz (traktor s vlečkou) nám 2x/rok důkladně rozryl 50 m zahrady, nejnovější model hovnocucu nám k tomu - coby bonus - zrušil týden starý plot ...

    No ale pozor, my to platili jenom proto, že jsme danou nemovitost koupili a snažili jsme se žít v rámci zákonů, nepsaných pravidel a zdravého rozumu.

    Předchozí majitel si na cenu za vývoz žumpy "nevzpomínal" a pravdou je, že žumpa má "přepad", Odhaduji, že ji nechal vyvézt jenom jednou, neb si traktorista matně vzpomněl, že "u nás" již jednou byl :))

    Vysvobození nás potkalo v podobě napojení na kanalizaci :)

    Drtivý zbytek obce měl tzv. trativody. Jednou za čas se vykydal hustý kal na záhonky a jelo se dál ...

  • 15. 12. 2016 13:23

    Trident (neregistrovaný)

    Zumpa s prepadem neexistuje. Zumpa je uzavrena nadoba bez prepadu. Pokud je tam prepad tak je to septik. A jejich vystavba je uz 20 let zakazana a povoleni jen na vyjimku.
    Vedeni obce je zrejmne nejake vypatlane, nebot na kanalizaci meli i male obce tucne dotace ze statnich fondu i EU a momentalne riskuje i mastne pokuty.
    Reseni je treba i tlakova kanalizace(trubka tlusta jak vodovot) ktera jde i do kopce. V sousedni Chyni ji takto maji resenou. Pripadne obce prispivaji na cisticky pokud neni gravitacni kanalizace mozna/ekonomicka.
    Ale neboj se oleji. Momentalne musi majitele dokladovat vyvazku techto nadrzi. Na kazdou potvoru se vari voda.
    Navic odpad z techto nadrzi nemuze likvidovat jen tak nekdo. Takze zapomen na to ze prijede pantata a rozstrika to na poli a vystavi lejstro. Tyto sluzby pro obec taky nekdo oficialne musi zajistovat - vetsinou mistne pusobna firma zodpovidajici za kanalizaci. Zeptej se na obci. Pokud nemaji - opet hrozi pokuta kterou zaplati obec z rozpoctu.

  • 15. 12. 2016 20:33

    Olej (neregistrovaný)

    Tridente, možná si ne úplně rozumíme - já se ničeho nebojím, neb jsme po původním majiteli nechali - zcela oficiálně - náš zádržný systém vyčerpat firmou, která je k tomu určena. Pracovník této firmy mi při "smardlavé" konverzaci líčil., že tento druh odpadu je hodně sledován a rozhodně se musí dopravit do smluvné čističky - nevím, nešpěhovali jsme ho.
    Na všechny vývozy nám byl řádně vystaven doklad (neskutečné peníze).

    Po napojení na kanalizační síť jsme nechali tuto betonovou nádrž odborně vyčistit, svedli jsme do ní okapy a máme 32 kubíků děšťové vody k zalévání.

    Pravdou ovšem je, že kanalizaci máme nedlouho. V našem případě musíme použít i čerpadlo pro pračku, WC a vanu, neb odtok se nachází pod úrovní kanalizačního systému obce.

    A druhá část obce, která je cca 1km daleko za mírným kopečkem, je teprve v řešení - špatné geologické podmínky, nevhodná n.v. a terén, v součinnosti papírových záležitostí jim nedovolila dosud kanalizaci ani zahájit. Jestli se nepletu, nemají tam ani tu dešťovou ...vím, že se to tam již několik let velmi intenzivně řeší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).