Zajimalo by me (jako obvykle), kde pan Frohn bere svoje statistiky a dukazy pro tvrzeni v clanku (opravdu jak od Horsta Fukse).
WHO rika pro rok 2008, ze v Recku (spotreba 23,7 kg na cloveka, coz je suverene nejvic (statistiky UC, Davis)) je umrtnost na kardiovaskularni choroby 423,5 obyvatele na 100 000. Dale ve spotrebe je napr. Spanelsko (13,62 kg a umrtnost 278,9), Itaile (12,35 a umrtnost 395,4). Pro srovnani zde mame zminene skandinavske zeme (spotreba oleje zanedbatelna) a umrtnosti: Finsko (369,9), Norsko (306,7) ci Svedsko (411,3).
At se na realna nereklamni data divam jak se na ne divam, tak nejvyssi umrtnost na kardiovaskularni choroby je (v ramci srovnani Skandinavie vs. Stredomori) dle poradi Recko, Svedsko, Italie, Finsko, Norsko, Spanelsko.
Nebo to muzu seradit dle podilu srdecnich onemocneni na vsech umrtich: Recko (49,2 %), Finsko (43,9 %), Svedsko (42,2 %), Italie (40,5%), Norsko (35,7 %) a Spanelsko (32,8 %)
Zadnou zasadni zavislost zde nevidim, v zemi s nejvyssi spotrebou olivoveho oleje se na srdecni problemy umira nejcasteji, na druhe strane je zase Spanelsko, zeme s druhou nejvyssi spotrebou olivoveho oleje. Ve stredu statistik jsou s velice podobnymi udaji Italie, Svedsko a Finsko, zeme s naprosto rozdilnymi mnozsvti spotrebovaneho oleje.
Jak rikam, kdyby autor poskytl sve realne datove zdroje, mozna bychom se mohli bavit aspon trochu na urovni fakt. Verit necemu jenom proto, ze se to napise v knizce se mi vazne nechce..
Odkazy: spotreba olivoveho oleje: http://en.wikipedia.org/wiki/Olive_oil#cite_note-42
Umrtnost podle pricin: http://www.who.int/healthinfo/global_burden_disease/estimates_country/en/index.html
Vy si vážně myslíte, že si vezmu jednu knihu a udělám podle ní článek, bez ověřování a použití dalších zdrojů? Článek doporučuje olivový olej proto, že ho bez výjimky doporučuje dalších X odborných zdrojů. Mimochodem, EU dokonce zorganizovala kampaň pro olivový olej. O zmíněné studii ohledně úmrtí na kardiovask. choroby se dočtete zde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Countries_Study
Vybírám:
It was noted that coronary deaths in the United States and Northern Europe greatly exceed those in Southern Europe, even when controlled for age, cholesterol, blood pressure, smoking, physical activity, and weight. When investigated also by further research groups, the importance of Mediterranean diet was revealed.
http://en.wikipedia.org/wiki/Coronary_artery_disease
Cretan Mediterranean diet: The Seven Countries Study found that Cretan men had exceptionally low death rates from heart disease, despite moderate to high intake of fat. The Cretan diet is similar to other traditional Mediterranean diets: consisting mostly of olive oil, bread, abundant fruit and vegetables, a moderate amount of wine and fat-rich animal products such as lamb, and goat cheese.[31][32][33] However, the Cretan diet consisted of less fish and wine consumption than some other Mediterranean-style diets, such as the diet in Corfu, another region of Greece, which had higher death rates.
Dále: Olivový olej proti rakovině
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/12/061211221122.htm
snižuje potřebu antihypertenzních léků
http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/full/160/6/837
nebo vůbec (health effects)
http://en.wikipedia.org/wiki/Olive_oil
Mohl bych pokračovat v dalších odkazech, ale myslím, že to stačí.
> Vy si vážně myslíte, že si vezmu jednu knihu a udělám podle ní článek, bez ověřování a použití dalších zdrojů?
Váš článek tak opravdu působil, protože jste uvedl jen jeden.
> Článek doporučuje olivový olej proto, že ho bez výjimky doporučuje dalších X odborných zdrojů.
A dalších Y odborných zdrojů nachází díry v tvrzeních těch X : sekce kritika na http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Countries_Study
To je ale přesně to, co zmiňoval EC. Data ze sedmi sedí, ale když se přidají data z dalších zemí, tak se korelace ztrácí. Já si to nedokážu vysvětlit jinak, než že jsou tam i další vlivy než jen olivový olej (respektive nenasycené mastné kyseliny).
Pro čecha je dokonce místo oliv vhodnější řepka, protože obsahuje daleko víc omega mastných kyselin. Středomořské národy jí daleko víc ryb, takže jim to nevadí. (http://www.zdrava-vyziva.net/repkovy-olej.php)
"A dalších Y odborných zdrojů nachází díry v tvrzeních těch X "
celkově ale zdravotní přínos olivového oleje nezpochybňuje žádný zdroj. Zadejte si "olivový olej a zdraví" - vše, co najdete, mluví pro něj.
"Já si to nedokážu vysvětlit jinak, než že jsou tam i další vlivy než jen olivový olej"
Samozřejmě, středomořská strava, zdravější živ. styl... Ale olivový olej je jeden z nich. A v případě Kréty je to vidět nejmarkantněji.
"Pro čecha je dokonce místo oliv vhodnější řepka..,"
řepkový olej se též doporučuje, i když většinou ne před olivovým olejem.
"protože obsahuje daleko víc omega mastných kyselin."
ale hlavní příčina prospěšnosti oliv. oleje nemusí spočívat jenom v těch kyselinách, ale třeba právě v tom zmíněném oleuropeinu. Je sporné, který olej je pro Čecha lepší.
(srv. http://kathrynvercillo.hubpages.com/hub/Olive_Oil_vs_Canola_Oil_Fat_Profiles)
Jedna věc hovoří pro olivový olej - používá se mnohem déle, je proto ověřenější. A kam to vede, když zdravotní doporučení vycházejí jenom z teorie, a nejsou ověřena praxí, můžete vidět třeba na následcích užívání umělých vitamínů.
Ani jsem na pocatku nerikal, ze by olivovy olej nebyl prospesny. Ale tvrdim, ze nestoji jako jedina pricina a takove tvrzeni dokladam surovymi daty WHO a UC, kde srovnavam presne to, co v clanku pan Gilik tvrdi - ze udajne maji narody s vysokou konzumaci olivoveho oleje nizkou umrtnost na srdecni choroby. To proste neni pravda a netrvalo mi ani deset minut to vyvratit.
> Jedna věc hovoří pro olivový olej - používá se mnohem déle, je proto ověřenější.
Používá se dlouho ve středomoří. Tam je ověřený jako součást jejich životního stylu. Pokud vezmeme olivový olej jako jediný střípek mozaiky a naroubujeme ho na náš středoevropský životní styl, tak nemůžeme z tradice usuzovat skoro nic.
Pokud je pravda to, co jsem slyšel už z několika stran (např. výživový poradce), tedy že nejsou jen dobré a špatné mastné kyseliny, ale záleží hodně na jejich poměru, tak by velký přísun olivového oleje bez zbytku toho středomořského stravování opravdu nemusel dělat dobrotu.
> A kam to vede, když zdravotní doporučení vycházejí jenom z teorie, a nejsou ověřena praxí, můžete vidět třeba na následcích užívání umělých vitamínů.
Zatím jsem nenašel nic věrohodného o následcích užívání umělých vitamínů. Ty rozdíly byly minimální.
Co se myslím často vyskytuje jsou následky PŘEHNANÉHO užívání vitamínů a to nejen umělých. Jen je to u těch umělých víc vidět, protože tabletkama se dá předávkovat daleko líp, než pytlem zeleniny. A víc než teorie má na to nadužívání vliv marketing. Obchodníci mají v překrucování vědy praxi.
OK,
o těch vitamínech jsem tu už někde psal- mj,že ovoce a zelenina dobrá je, vitamíny v tabletkách moc ne http://www.vitalia.cz/clanky/umele-vitaminy/
V těch teoriích o mononasycených a polynenasycených, omega-nenasycených a speciálních nenasycených mastných kyselinách - se upřímně řečeno nevyznám, takže nevím...
Četl jsem ale, že obsah těchto substancí lze u každého produktu libovolně zmanipulovat, což má být technicky proveditelné. Z toho vyplývá, že by výrobcům víc vyhovovalo, kdyby lidi věřili,že je zakopaný pes zdraví v těchto kyselinách a ne v léčivých látkách oliv, které se nedají komerčně využívat.
Uvádím to jen pro zajímavost, netvrdím, že to tak je, protože to nevím.
Za odkaz děkuji, zkusím trochu víc zapátrat.
Že je možné olivnit složení oleje bych věřil. Jen si nejsem jistý, jak moc se to výrobcům vyplatí.
Ale že by se komerčně nedaly využít látky z oliv, o tom dost pochybuju. Ve chvíli, kdy se odhalí které to jsou a jak vypadají, tak není až tak velký problém je syntetizovat. A i kdyby se to nepovedlo, tak se dá rýžovat na výtažcích z oliv stejně, jako se to děje třeba s ginkem.
jde o poměr omega3 a omega6 polynenasycených MK.. ideál je (pokud se pamatuji) 1:1, řepkový olej má asi 1:2 a olivový ovšem cca 1:6 a více
řepkový je tedy z tohoto hlediska kvalitnější, obsahuje ovšem stopy transkyselin.. olivový zase znatelně nasycených MK, což vyvažuje fytosteroly
ty poměry neberte absolutně a ani složení olejů není konstantní.. řepkový olej má zkrátka k ideálnímu složení, které nejpříznivěji ovlivňuje cholesterol, nejblíže a celkově se dá říct, že pokud něco pro zdraví cestou oleje, pak začít skrz domácí řepkový a ladit to drahým olivovým :-)
Souhlasim se zavery clanku, ale nesouhlasim s metodou a dilcimi tvrzenimi. To jste zjevne nepochopil.
Podival jsem se na prosta data duveryhodnych instituci a nenasel zadny zasadni rozdil v umrtnosti na srdecni choroby v zemich jizne Evropy s nejvyssi spotrebou olivoveho oleje oproti severni Evrope. Muze se vam to nelibit, muzete s tim nesouhlasit, ale to je asi tak vse, co s tim muzete delat.
Ten argument o spotrebe olivoveho oleje neni validni, protoze zevseobecnuje udaje o KRETSKE diete na celou stredomorskou oblast. O rozdilu mezi Kretou a Stredomorim nebudu poucovat, i kdyz mam sto chuti.
Ve statistice se tomu rika outlier - jedna hodnota, ktera vyznamne meni vysledek korelacni ci regresni analyzy (ktera tak neni robustni). Standardem je potom nezevseobecnovat zaver ze souboru s takovymto pozorovanim, ale jednat s danym pozorovanim separatne a hledat hlubsi priciny odlehlosti.
Spravny postup s Kretou potom tedy neni pouzit ji pro zevseobecneni, ale vyndat ji ze souboru stredomorskych zemi (ostatne to neni zeme) a zkusit, jak se zmeni vysledky. Kretu zkoumat samostatne a zjistit, v cem vsem se lisi a co vse muze vysledek ovlivnit. Vysledek vidite v mem predchozim prispevku.
Mimochodem co dela prolobovana EU me vazne nezajima a neni to zadny argument ve vecne debate.
Mohl byste přesto, prosím, trochu tu dietu na Krétě rozebrat? Mě by to velice zajímalo.
A s tou legislativou či doporučeními ze strany EU, to vážně není žádný argument. Až příliš často se stává, že EU tlačí něco, nad čem si všichni (a asi i zákonodárci samotní) klepou na čelo. Oni možná ale fakt jenom na naplněnou kapsu.