On hlavně olivový olej je jednoznačně vhodný právě jen na salát a obecně studenou kuchyni...
Pro smažení je to ale hodně diskutabilní, podle dost rozborů z něj v tomto případě vznikají daleko větší svinstva než třeba z slušně udělaného řepkového. Mám velmi silný pocit, že doporučování olivového oleje i na teplou kuchyni (a zejména na smažení) je spíš móda či určité snobství než podložený fakt - koneckonců to není jediný podobný případ :-(
Ve středomoří především v podstatě jiný olej nemají, tak je ta debata lehce hypotetická...
A co se týče věku ve vazbě na stravu, tak bych tam klad viděl spíš ve větší spotřebě ryb a některých dalších věcech než v olivovém oleji.
Jinak já ani v nejmenším netvrdím, že se z olivového oleje stane na pánvi nějaký "jed", to by bylo hodně přehnané. Tvrdím pouze, že zatímco u "salátu" lze u olivového oleje proti řepkovému a slunečnicovému jisté klady celkem nesporně doložit, tak u teplé kuchyně se to hodně srovná a u smažení spíš mírně otočí...
Poradi zemi podle stredni doby doziti (UN, průměr za 2005 - 2010):
1. Japonsko
2. Švýcarsko
3. Hong Kong
4. Austrálie
5. Itálie
6. Island
7. Francie
8. Švédsko
9. Izrael
10. Singapur
Z 10 zemi s nejdelší střední dobou dožití je vysloveně středomořská co do kuchyně pouze 1. Přidejme k tomu ještě Francii a s pochybnostmi Izrael (tam budou stravovací návyky IMHO dost odlišné). Tak jak je to s tím zázračným olivovým olejem?
V Japonsku třeba mají více rakovin žaludku, než u nás.
A rázem si můžete – z hlediska diskuse o zdravé stravě – tento žebříček 10 zemí ohledně střední dobou dožití vyloučit jako nic neříkající.
Doba dožití se skládá z mnoha faktorů. Například v Mexiku zkracují dobu dožití značné počty zastřelených drogovou mafií – a s jídlem to moc nesouvisí.
Taky by me ten olivovy olej za tepla zajimal, informace se hodne lisi, ta maximalni bezpecna teplota taky. Teoreticky rafinovany by mel vydrzet vic, ale zas kdo vi z ceho a jak je delany. Je ale fakt, ze ve Stredomori olivovy pouzivaji na uplne vsechno vcetne peceni jejich piskotu/magdalen (Spanelsko), nedaji do nej sice ten drahy dovezeny z venkova, ale extra virgen vetsinou jo. Slunecnici nekdy berou na smazeni. Canola se zacina vic objevovat, ale hlavne do prumyslove vyroby potravin, jinak mam pocit, ze mu nemuzou prijit na jmeno :)
Dobrý den, již delší dobu si lámu hlavu, zda na oliv oil smažit nebo ne. Názory jsou různé a společnost se v tomto dělí na dva tábory. Trochu jsem pátral a důležitým faktorem u oleje je kouřový bod. Našel jsem na wikipedii tabulku srovnávání zde: http://bit.ly/184mv8G
Podle tabulky je rozdíl ve stupních přepalu mezi slunečnicovým olejem a olivovým olejem jen asi 16°C. Slunečnicový olej má kouřový bod 232°C a olivový olej má 216°C. Myslím si, že v takovém případě je asi zbytečné řešit, který olej je markantně lepší na smažení nebo horší.
Navíc názor, já smažím zásadně na sádle, protože to je nejlepší je dle této tabulky přímo zcestný, protože sádlo jako takové má kouřový bod někde kolem 188°C. Informace jsem našel na wikipedii, osobně jsem to neměřil. :)
Jestli je snobáctví smažit na olivovém oleji nevím, ale pocit z toho mám lepší. :) Navíc pokud máte kvalitní voňavý olej, tak jeho vůni a lehkost si vychutnáte i při přípravě pokrmu na pánvičce.
Můj názor....
No vidíte a přesto se sádlo nepřepaluje a slunečnicový olej se mnohdy stane nepoživatelným někdy ještě než začnete vařit. Zkuste si udělat obyčejné volské oko, uvidíte že musíte pro olej mnohdy volit jinou nádobu, protože by se právě olej mnohdy okamžitě (bez pohybu smažené potraviny) přepálil.
Pokud vyjdu z tohoto http://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point tak je vidět, že se ta teplota liší podle úpravy - slunečnicový 160 nerafinovaný, kolem 230 rafinovaný, olivový podobně 190 extra virgin, jiné způsoby až kolem 240. Čili na smažení jedno z čeho, ale hlavně rafinovaný.
Z běžně dostupných vede přepuštěné máslo - 250.
Dobrý den, dovolím si reagovat na Váš komentář přiloženou tabulkou z wikipedie. Více viz můj komentář výše. http://bit.ly/184mv8G
Je vidět že to máte v hlavě poněkud pomotané, bod zakouření je bod kdy se olej rozkládá na mastné kyseliny a nemá nic společného s tím jestli je tohle vaření zdravé. Deesterifikace je katalyzovaná kyselinami, takže jakmile se rozběhne tak velmi rychle pokračuje a pořád se zrychluje. Rafinované oleje jako slunečnicový, řepkový nebo z olivových pokrutin nemají v sobě žádné kyseliny, protože se odstraní při extrakci, takže mají vysoký bod zakouření. Zato panenské oleje (a oleje použité) mají v sobě kyseliny a například u olivového oleje není bod zakouření vyšší než nějakých 130°. Takže pokud se vám podařilo si na extra virgin olivovém oleji si usmažit řízek tak jste teda borec :-)....(nebo spíš se nejedná o panenský olivový olej!).
Jinak italové skutečně používají olivový olej i v teplé kuchyni, ale je to spíš takové dušení než smažení, protože vloží zeleninu do studeného oleje a pak teprve pomalu zahřívají, takže vypařující se voda zabraňuje přehřátí oleje.
Dobrý den, Jiří,
na Vaši otázku odpovídá David Valtr z Jamon.cz:
"Olivový olej z pokrutin je na tom podobně jako běžný rafinovaný slunečnicový olej. Má zhruba stejný podíl nenasycených a nasycených mastných kyselin. Oba jsou relativně chuťově neutrální. U řepkových olejů často vadí přítomná pachuť."
Kateřina Čepelíková
Vitalia.cz
Podle mě je to největší problém. Hledala jsem v marketech a zkoušela mnoho olivových olejů. Na trhu jich je mnoho, ale to, co se za olej vydává je fakt hrůza a ty hříšné prachy. Naštěstí se mezi něma objevují i výjimky. Můžu všem doporučit jedině řecké olivové oleje, které nabízí pemap. Terra creta je fakt prvotřídní kvalita za velmi příznivou cenu.
Nejraději mám olivový olej. Nejčastěji ho používám do salátů, ale i na maso je skvělý. Jednou mi bratr dovezl olej Terra Creta s Řecka. Tak do toho jsme se zamilovali! Opravdu skvělá chuť jakou už jsem dlouho neměla. Od té doby ho vyhledáváme i tady v česku a narazili jsme na firmu Pemap, tak ho bereme od nich.
Vsichni by meli aspon jednou koupit nejaky hodne kvalitni, drahy olej, aby se naucili rozpoznat kvalitu. Spousta prodavanych oleju je uz zkazena, vzdycky sem ze k cechach divila, proc maji veci s oliv olejem takovou pachut. Pak jsem se dostala k tomu, ze v zemich bez tradice oliv oleje se bezne prodava uz podradny zkazeny, protoze to lidi nepoznaji. Nici to zdravi a je to podvod. Takze naucit se poznat pravou chut oliv oleje a pak pokud koupime zkazeny, vracet.
V běžném obchodě, všechny lepší olivové oleje které upotají pozornost:
- budou ve skle
- půjde o extra panenský olivový olej
- žádný nebude mít uvedenou dobu lisování, většina bude mít uvedenou dobu plnění do láhve, stáří půjde určit jen podle doby expirace a jen pokud znáte trochu konkrétní olej
- polovina nebude mít uvedenou odrůdu (většinou půjde stejně o mix)
- cena bude 80-200 Kč přitom nejnižší cena může klidně patřit nejlepšímu i nejčerstvějšímu (letošnímu i přes absenci data lisování a stáčení/plnění)
- cena se bude nejvíce odvíjet od země původu, bez ohledu na producenta, rodinou historii, jeho záruky ohledně ošetření a zpracování (pokud bude mít spotřebitel štěstí že takový olej vůbec v obchodě najde - i tak nepůjde o nic mimořádného)
- pokud bude mít olej uveden poměr kyselin (většina nebude), tak i přes nízké číslo, to ještě vůbec neznamená že bude výborný (vůbec se nevyplatí na tento údaj zaměřit pokud znáte jiný olej a jste s ním spokojeni - kolik oleje člověk na rok potřebuje?)
- přinejmenším polovina (možná jen třetina) olejů budou směsi míchané tak aby byly právě chuťově vyvážené
P.S.
Pokud bysme jako zákazníci něco potřebovali, tak aby se někdo už konečně zaměřil třeba na 15 nejčastěji dostupných olejů, které jsou běžným a dlouholetým sortimentem, nejednoho obchodního řetězce. Takhle je článek o ničem a komentáře pod ním to samé.
P.P.S.
Já za sebe mohu říci že z běžných olejů (které jsem vyzkoušel a zatím trvale nezavrhl) mi třeba chuťově vyhovuje Kreolis (Řecko/Kréta). Jenže... minimálně poslední dva roky ho obchody v mém bydlišti prodávají jen na hraně trvanlivosti, takový nechci.
Španělský olej mi nechutnal ještě ani jeden a to každý rok jeden zkusím, pokaždé od jiné rodiny.
Dát přes tři sta korun (nedal bych ani ty tři stovky) za olivový olej je blbost. Takovou hodnotu prostě nemá, leda by vám tu láhev poslali sólo. Existuje spousta mnohem kvalitnějších i cennějších olejů, které se tu dají koupit a mají nižší cenu... Blázen by utrácel za olivový.
Vas pohled chapu, ale zkuste kupovat bezne oleje ve vice zemich - treba CR, IT a ESP. Ty prodavane v supermarketech v cechach jsou proste jine, byt maji stejnou nalepku jako ty prodavane na jihu.
V ESP koupite zcela bezne dobry extra panensky v plastu, protoze jeho spotreba je takova, ze material lahve nema takovou vahu, navic se nenechava venku - na denni pouziti se cast oleje prelije do olejnicky, zbytek je ulozen (na tu chvili :)) abych rekla pravdu, na nalepku uz moc nekoukam, ty oleje jsou vzdycky cerstve, tady si nikdo nedovoli Vam prodat stary sunt (aspon u oleje to plati).
pokud chce nekdo extra na studenou kuchyni a nejakou specialitku, jede na venkov a bere z domacich a drobnych lisoven - tam je cena pochopitelne vyssi, mazli se s tim. Jinak spanelske olivy se vozi do Italie a lisuje se z nich "italsky" olej
Pokud v CR a jinych zemich nekdo nema vetsi zkusenost s oliv olejem, nema sanci poznat, jak na tom koupeny olej je. Proto jednou koupit drazsi v krame, kde si na kvalitu potrpi a neprodaji Vam zadny hnus. Pak uz se daji jak rikate kupovat levnejsi a testovat, v supermarketu levnejsi nemusi znamenat horsi, zrovna jako drahy casto nema nic spolecneho s kvalitou
jesli chces jeden olej z nasi rodiny na ochutnavku ti poslu,a uvidime jeslti zmenis nazor /fjantik46@gmail.com /
je to aceite virgen extra ze spanelska, nic se nemicha , po sklizni v listopadu to hned lisujeme a prodavame jak ve sklenenych tak plastickych lahvych, ale ve skenenych je vzdy o neco drazsi, zde prodavame 5L za 2o eur, cena se lisi u vetsiho odberu,
tady se tento olej konzumuje vetsinou s bagetou misto masla, rizek si na takovem oleji udelam taky,i hranolky jsou super
Dobrý den,
proklikávám se stránkami Jamón. Máte někdo osobní zkušenost se španělskými oleji co prodává Jamón? Španělské oleje mě vždy tak nějak lákali víc než ostatní. Na těch druhých stránkách jsem zase našla ebook o olejích. Celkem zajímavé čtení. http://www.frantoicutrera.cz/ebook/
Mám malého syna a na oleji nechci šetřit. Je olivový olej vhodný o pro připravu pokrmů pro ani né ročního syna? Díky za reakce. Markéta
Dobrý den,
olivový olej a výrobky vůbec jsou pro děti výborné, otázka, jestli mají děti dostávat smažená jídla /občas neuškodí nic, mluvím o "vaření" mladých maminek a jejich každodenním smažení "rybích prstů" :( /
Já kupuji Glafkos - je přímo dovezený z Kréty, a levnější než na Krétě !!! a to jsme byli přímo u výrobce a táhli jsme ho letadlem. Glafkos je pro nás chutnější než španělský... http://www.olivovyobchod.cz. Ale jinak kombinuju vše zde uvedené kromě řepkového (ten nám smrdí). Když jdu 2x do roka usmažit řízky pro celou rodinu, stejně použiji slunečnicový, nebo na vepřové řízky čerstvé sádlo /to občas i na bramboráky, dostanou úplně jinou chuť ;) /.
Není nic lepšího, než si kvalitní olivový olej dovézt jako suvenýr z dovolené někde ve středomoří. Já tu mám olej původem z Kréty - v plechovce, za cenu zhruba stejnou jako jiné oleje běžně v obchodě, ale kvalitou je úplně jinde.
Na druhou stranu, oleje z pokrutin bych až tak nezatracoval. Třeba na pečení na pánvi poslouží stejně dobře jako naše slunečnicové a řepkové. Sice to člověku nic moc dobrého nedá, ale ani to neuškodí a svůj účel splní. A když si na něm uděláte třeba steak, tak proč ho pak na taliří nezakápnout právě trochou toho kvalitního extra panenského oleje...
Podotkl bych, ze olivovy olej z pokrutin je na italskych balenich oznacovan jako "Olio di sansa di oliva" nebo mozna trochu jinak, nicmene slovo "sansa" by melo byt pritomno. Cesti prodejci tam pak treba nalepi nalepku s nicnerikajicim oznacenim "Olivovy olej Sansa", cimz zamlci podstatnou skutecnost, ze je to olej ze zbytku, ze kterych byl ziskan za vyssich teplot a s pomoci chemikalii. A dokonce jsem videl takovyto olej prodavat za vyssi cenu za objem, nez olej panensky. Neni divu, prodejce si asi rekl, ze lidi to koupi, kdyz je to prece "sansa" a ne jen obycejny panensky olej. Ital by olej z pokrutin koupil za vyssi cenu jen v zachvatu pominuti smyslu. Cesti prodejci se nestiti zneuzivat neznalosti lidi v CR nebo dokonce touto neznalosti sami trpi.
Cili, jak tam stoji "sansa", tak zasadne nebrat.
Je fakt, že jsem musela vyzkoušet nejméně 5 olivových olejů než jsem našla takový, který by mi vyhovoval. Nezkoumala jsem oleje, šla jsem do supermarketu a prostě některý vybrala. Rozhodla jsem se objednat i olivový olej přes internet a to se vyplatilo. Objednala jsem olivovýolej od Pemapu a jsem velice spokojená. Možná to není stále to pravé ořechové, ale oproti tomu, co jsem již vyzkoušela je tento olej opravdu kvalitní, především má skvělou chuť. Dá se říci,že jsem si ho zamilovala a už ho nevyměním. Ráda využívám také akce 3+1.
Zdravím, my už jsme si svůj kvalitní olivový olej našli. A to Terra Creta od pemapu. Je opravdu výborný jak na saláty, tak i do vaření. Už jsem s ním i pekla a taky dobrý. Má skvělou chuť a není ani moc drahý. Porovnávali jsme ho s Terra Crata olejem přímo z Řecka, který mi dovezl bratr z dovolené a kvalita je přibližně stejná. Navíc je super, že ho prodávají ve spreji. Například na to pečení je vymazání formy mnohem jednodušší. :)
To se nedivím, je to pemap názvy jsou si podobné :) www.pemap.cz
Jo po tom jsem taky jednou pokukoval, možná ho i zkusím. Je to stejný olej, jako se prodává pod značkou "Franz Josef", dováží to stejná firma. Moc informací se o tom dozvědět nedá, ale když říkáte, že vám chutná, možná ho taky časem zkusím. Jinak já kupuju taky v albertu, ale Kreolis, extra virgin. Má sice průhlednou flašku, nicméně občas ho mají za 170,- za litr a to je prostě bomba. Chuťově není vždycky úplně stejný, ale dobré to je.
Skvělý článek, v obchode kupujeme Franze Josefa, ale objednáváme taky http://www.vinodoc.cz/olivove-oleje/#all extra panenský z vinodocu.
Na normo vareni ale raději levnější =)
Není třeba nic číst stačí sledovat rating https://www.kvalt.cz/kategorie/81/Olivove_oleje