On hlavně olivový olej je jednoznačně vhodný právě jen na salát a obecně studenou kuchyni...
Pro smažení je to ale hodně diskutabilní, podle dost rozborů z něj v tomto případě vznikají daleko větší svinstva než třeba z slušně udělaného řepkového. Mám velmi silný pocit, že doporučování olivového oleje i na teplou kuchyni (a zejména na smažení) je spíš móda či určité snobství než podložený fakt - koneckonců to není jediný podobný případ :-(
Ve středomoří především v podstatě jiný olej nemají, tak je ta debata lehce hypotetická...
A co se týče věku ve vazbě na stravu, tak bych tam klad viděl spíš ve větší spotřebě ryb a některých dalších věcech než v olivovém oleji.
Jinak já ani v nejmenším netvrdím, že se z olivového oleje stane na pánvi nějaký "jed", to by bylo hodně přehnané. Tvrdím pouze, že zatímco u "salátu" lze u olivového oleje proti řepkovému a slunečnicovému jisté klady celkem nesporně doložit, tak u teplé kuchyně se to hodně srovná a u smažení spíš mírně otočí...
Poradi zemi podle stredni doby doziti (UN, průměr za 2005 - 2010):
1. Japonsko
2. Švýcarsko
3. Hong Kong
4. Austrálie
5. Itálie
6. Island
7. Francie
8. Švédsko
9. Izrael
10. Singapur
Z 10 zemi s nejdelší střední dobou dožití je vysloveně středomořská co do kuchyně pouze 1. Přidejme k tomu ještě Francii a s pochybnostmi Izrael (tam budou stravovací návyky IMHO dost odlišné). Tak jak je to s tím zázračným olivovým olejem?
V Japonsku třeba mají více rakovin žaludku, než u nás.
A rázem si můžete – z hlediska diskuse o zdravé stravě – tento žebříček 10 zemí ohledně střední dobou dožití vyloučit jako nic neříkající.
Doba dožití se skládá z mnoha faktorů. Například v Mexiku zkracují dobu dožití značné počty zastřelených drogovou mafií – a s jídlem to moc nesouvisí.
Taky by me ten olivovy olej za tepla zajimal, informace se hodne lisi, ta maximalni bezpecna teplota taky. Teoreticky rafinovany by mel vydrzet vic, ale zas kdo vi z ceho a jak je delany. Je ale fakt, ze ve Stredomori olivovy pouzivaji na uplne vsechno vcetne peceni jejich piskotu/magdalen (Spanelsko), nedaji do nej sice ten drahy dovezeny z venkova, ale extra virgen vetsinou jo. Slunecnici nekdy berou na smazeni. Canola se zacina vic objevovat, ale hlavne do prumyslove vyroby potravin, jinak mam pocit, ze mu nemuzou prijit na jmeno :)
Dobrý den, již delší dobu si lámu hlavu, zda na oliv oil smažit nebo ne. Názory jsou různé a společnost se v tomto dělí na dva tábory. Trochu jsem pátral a důležitým faktorem u oleje je kouřový bod. Našel jsem na wikipedii tabulku srovnávání zde: http://bit.ly/184mv8G
Podle tabulky je rozdíl ve stupních přepalu mezi slunečnicovým olejem a olivovým olejem jen asi 16°C. Slunečnicový olej má kouřový bod 232°C a olivový olej má 216°C. Myslím si, že v takovém případě je asi zbytečné řešit, který olej je markantně lepší na smažení nebo horší.
Navíc názor, já smažím zásadně na sádle, protože to je nejlepší je dle této tabulky přímo zcestný, protože sádlo jako takové má kouřový bod někde kolem 188°C. Informace jsem našel na wikipedii, osobně jsem to neměřil. :)
Jestli je snobáctví smažit na olivovém oleji nevím, ale pocit z toho mám lepší. :) Navíc pokud máte kvalitní voňavý olej, tak jeho vůni a lehkost si vychutnáte i při přípravě pokrmu na pánvičce.
Můj názor....
No vidíte a přesto se sádlo nepřepaluje a slunečnicový olej se mnohdy stane nepoživatelným někdy ještě než začnete vařit. Zkuste si udělat obyčejné volské oko, uvidíte že musíte pro olej mnohdy volit jinou nádobu, protože by se právě olej mnohdy okamžitě (bez pohybu smažené potraviny) přepálil.
Pokud vyjdu z tohoto http://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point tak je vidět, že se ta teplota liší podle úpravy - slunečnicový 160 nerafinovaný, kolem 230 rafinovaný, olivový podobně 190 extra virgin, jiné způsoby až kolem 240. Čili na smažení jedno z čeho, ale hlavně rafinovaný.
Z běžně dostupných vede přepuštěné máslo - 250.
Dobrý den, dovolím si reagovat na Váš komentář přiloženou tabulkou z wikipedie. Více viz můj komentář výše. http://bit.ly/184mv8G
Je vidět že to máte v hlavě poněkud pomotané, bod zakouření je bod kdy se olej rozkládá na mastné kyseliny a nemá nic společného s tím jestli je tohle vaření zdravé. Deesterifikace je katalyzovaná kyselinami, takže jakmile se rozběhne tak velmi rychle pokračuje a pořád se zrychluje. Rafinované oleje jako slunečnicový, řepkový nebo z olivových pokrutin nemají v sobě žádné kyseliny, protože se odstraní při extrakci, takže mají vysoký bod zakouření. Zato panenské oleje (a oleje použité) mají v sobě kyseliny a například u olivového oleje není bod zakouření vyšší než nějakých 130°. Takže pokud se vám podařilo si na extra virgin olivovém oleji si usmažit řízek tak jste teda borec :-)....(nebo spíš se nejedná o panenský olivový olej!).
Jinak italové skutečně používají olivový olej i v teplé kuchyni, ale je to spíš takové dušení než smažení, protože vloží zeleninu do studeného oleje a pak teprve pomalu zahřívají, takže vypařující se voda zabraňuje přehřátí oleje.
Dobrý den, Jiří,
na Vaši otázku odpovídá David Valtr z Jamon.cz:
"Olivový olej z pokrutin je na tom podobně jako běžný rafinovaný slunečnicový olej. Má zhruba stejný podíl nenasycených a nasycených mastných kyselin. Oba jsou relativně chuťově neutrální. U řepkových olejů často vadí přítomná pachuť."
Kateřina Čepelíková
Vitalia.cz
Podle mě je to největší problém. Hledala jsem v marketech a zkoušela mnoho olivových olejů. Na trhu jich je mnoho, ale to, co se za olej vydává je fakt hrůza a ty hříšné prachy. Naštěstí se mezi něma objevují i výjimky. Můžu všem doporučit jedině řecké olivové oleje, které nabízí pemap. Terra creta je fakt prvotřídní kvalita za velmi příznivou cenu.
Nejraději mám olivový olej. Nejčastěji ho používám do salátů, ale i na maso je skvělý. Jednou mi bratr dovezl olej Terra Creta s Řecka. Tak do toho jsme se zamilovali! Opravdu skvělá chuť jakou už jsem dlouho neměla. Od té doby ho vyhledáváme i tady v česku a narazili jsme na firmu Pemap, tak ho bereme od nich.