Poprvé v České republice byla 7. července použita moderní metoda chirurgické léčby srdeční arytmie. Operaci, která je velmi šetrná k pacientovi, provedli lékaři Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Použili při ní speciální endoskopickou kameru a nástroje, které zavedli do pacientčina hrudníku pouze šesti vpichy o velikosti jednoho centimetru.
Dvaašedesátileté pacientce odstranili takzvanou fibrilaci síní, tedy složitou srdeční arytmii, která může mít pro nemocného vážnější zdravotní důsledky a může vést až k rozvoji srdečního selhání.
Podle primáře Kardiochirurgické kliniky FNOL MUDr. Viléma Bruka jsou výhody této moderní metody nesporné. V první řadě je velmi šetrná k pacientovi, kterému po operaci zůstanou pouze tři centimetrové jizvičky na každé straně hrudníku. Tento přístup, který se odborně nazývá torakoskopický, také podstatně šetří čas. Operace se dá zvládnout během dvou až čtyř hodin. Jiné v Česku používané metody vyžadují minimálně čtyři, ale zpravidla více hodin pro samotný výkon.
Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu a její výskyt neustále narůstá v důsledku stárnutí populace a úspěšné léčby jiných základních onemocnění srdce. Jako nejčastější srdeční arytmie postihuje fibrilace síní stále větší část populace. Výskyt tohoto onemocnění stoupá s věkem a v posledních třiceti letech došlo až k trojnásobnému zvýšení počtu takto postižených pacientů.