Pěkný článek! Myslím, že zaměstnání „profesionální sportovec“ vy se mělo zrušit a na olympijské hry by mohli jet ti, co mají sport normálně při zaměstnání – tak, jak tomu bývávalo dříve. Ti „profíci“ mi čím dál více přijdou jako blázni. Olympiáda, která mě dříve lákala ke shlédnutí, už mi za to nestojí.
Je to skutečně tak. Na vrcholovém sportu není co obdivovat.
Mám ale za to, že je každého věc, co se svým zdravím udělá, co obdivuje. Kdo ze sebe dělá pitomce stylem „kdo neskáče není Čech“, ať ho dělá klidně dál.
To co mi na sportu vadí je hlavně nesmyslná podpora státu. Do výstavby sportovišť jdou nesmyslné peníze, které pak chybí jinde a stát je hledá znovu v našich kapsách. Na jedné straně vyšší odchody do důchodu, neplacené první dny nemoci, na druhé straně MS v lyžování a příprava olympiády v Praze. Stojí to vůbec za to? Stádu nemyslících hlupáků patrně ano.
Nebylo by lepší to celé zprivatizovat a státní ponechat jenom školní tělocvičny? Toho se asi nedočkáme, protože by pak různí Volfové a Bémové nemohli dávat zakázky těm správným firmám…
Podpora státu není nesmyslná, sport jako celé odvětví je pro rozpočet ČR přínosný přebytkem cca 1,1 až 3,7 mld korun.
Zdroj: http://www.msmt.cz/pro-novinare/koncepce-statni-podpory-sportu-v-ceske-republice
Cituji ještě toto: „Studie ekonomického fóra v Davosu v únoru 2009 potvrdila, že každý dolar investovaný do sportu ušetří čtyři dolary ve zdravotnictví.“
Osobní názor: Nedovedu si představit, že by měl sport pro lidi končit v 18 letech s ukončením střední školy. Obzvlášť v dnešní „sedavé“ době je třeba lidi rozpohybovat! A oklikou se vraťme k té bezpečnosti a zdravotním rizikům – na louce, na ulici ani na zastaralých sportovišťích se bezpečný sport prostě dělat nedá. Výstavba mimoškolních sportovišť má smysl, v budoucnu do nich bude třeba investovat ještě více peněz a je to aktivita ve veřejném zájmu, takže státní podpora dává smysl.
Původně jsem nechtěl obhajovat velké stavby, reagoval jsem především na výrok o tom, že by stát měl podporovat jen školní hřiště a zbytek nechat „trhu“.
Když ale mluvíte o Sazka aréně, lidé tam chodí fandit – a to ke sportu neoddělitelně patří. Řeknete, že na zápase se akorát huláká a pije, ale na jaký zájmový kroužek pak fanoušci pošlou svoje děti, je asi jasné. Kluci od nás z vesnice co hrajou hokej se jednou za čas prostě seberou a jedou 150km podívat se do Arény na ligu, to je součást jejich sportu, motivace.
Pozor, Sazka Aréna je sport jen ze 60%, zbytek jsou mimosportovní akce. Suma sumárum… 100 akcí ročně, každá čtvrtá akce s návštěvností nad 10 000. Kam jinam byste ty lidi dal? Nechal sedět doma?
Co se týká nákladů, komu vadí Arena, ten by měl šílet i z českých divadel. Ty jen za čtyři roky na údržbu a provoz dostanou z veřejných rozpočtů tolik, co stála celá výstavba Arény. Tím nechci útočit na česká divadla nebo jít do nějakého absolutního srovnávání. Ale pokud to chce někdo brát takto brutálně ekonomicky, škrtněte rovnou celou kulturu a určitě najdete i další místa, kde šetřit. Bohužel mám pocit, že spoustě lidí ZROVNA SPORT NA ÚROVNI vadí nejvíc.
Sazka Aréna dle mého vůbec není přehnaná investice vzhledem k poloze v hlavním městě, možnostem využití a návštěvnosti, kterou jsem uvedl.
Ale i z Nového Města se stává sportovní svatostánek. To už nejsou jen lesní běžečké trasy, ale dnes už střelnice, obrovská tribuna… což je samozřejmě fajn, pokud to zůstane otevřené širší veřejnosti.
Pokud jste někdy byl opodál v Bystřici nad Pernštejnem, tam mají hezký nový sportovní komplex – tělocvična, stěna, bazén, kuželky, fitnesss… to je zhruba moje představa, jak by dnes mělo menší město pečovat o sportovní vyžití obyvatel.
Ale to asi zabíháme do dvou různých témat – zázemí pro aktivní sport X místa pro setkávání (sportovní a kulturní akce). Je třeba podporovat obojí ČÍM DÁL VÍC vzhledem k době, ve které žijeme.
Jéžiš, já jsem dneska ukecanej :-)
Jak k těm číslům o přínosu pro státní rozpočet došli? Vzali sumu utracených (tj. vyhozených) peněz a odhadli, kolik peněz bude díky multiplikačnímu efektu zaplaceno zpět do státního rozpočtu na daních firem, osob, DPH, spotřebních atd. Jenže kdyby ty peníze utratili jinak, fungovalo by to podobně.
Odhady tohoto typu nemají žádnou vazbu na speciálně na sport a jako argument pro jeho podporu neobstojí. Je to jenom argument na podporu státního utrácení. Pokud tedy je co utrácet, jinak je třeba uvažovat i úroky.
Studie ekonomického fóra v Davosu bude asi ještě větší divočina. Oni ti mocní a bohatí pánové uvítají každou příležitost jak ze státních rozpočtů vytáhnout nějaký ten dolar do svých firem – podpora sportu je celosvětová praxe. Zajímalo by mne, jak se na zlepšení zdraví Čechů podepsalo třeba slavné MS v lyžování. Nebo olympiáda v Athénách na kondici Řeků. Samozřejmě na fyzické, protože o té finanční jsme informováni dostatečně…
„Lidi je třeba rozpohybovat.“ Jak? Přímými přenosy pro televizní fanoušky?
Sport je zábava, koníček zcela stejného významu jako všechny ostatní. Proto se mu vždy budou věnovat jen ti, které to baví. Koho to nebaví, sportovat zkrátka nebude i kdyby mu v sousedství postavili dvacet sportovišť za miliardy. S rozvojem nových druhů zábavy bude zájemců o sport čím dál tím méně. Proč by si tedy nemohli svůj koníček zaplatit ze svého? Bylo by morálnější, než připravovat o peníze lidi, kteří mají zcela jiné zájmy, na které jim nikdo nedá ani korunu.
Pokud stát chce udělat něco pro zdraví lidí, ať raději zruší „výdobytky“ vlády ODSáků, které vedou v lepším případě k tomu, že lidé přicházejí o dovolenou, která padne na marodění a v horším k přecházení nemocí a následné léčbě následků a komplikací.
„Lidi je třeba rozpohybovat.“ Jak? Přímými přenosy pro televizní fanoušky?
ANO. Evidentně si nedovedete představit, kolik elánu do všech amatérských sportovců napumpovala právě končící olympiáda.
Podle tohoto http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/100435s_oz50113.pdf průzkumu se 34% populace ve volném čase věnuje sportu, to není málo, nemyslíte?
Vaše úvahy o ekonomice („kdyby je utratili jinak, fungovalo by to podobně“) a ostatních zálibách jsou hezké, ale na nic. Řekněte tedy jinou konkrétní činnost, do které dát peníze spíš než na sport, a ze které se ty peníze taky vrátí.
Ovšem pokud chcete peníze rozdávat lidem, kteří si pravidelně dvakrát do roka „berou nemocenskou“, tak Vám úspory ze „zrušení sportu“ nebudou stačit.
Jenže ten elán to napumpovalo spíš do těch co jim dělá dobře něco slavit, zahulákat si a pořádně to zapít.
Amatérské sportovce by to věčné srovnávání s nepřirozenými výkony mělo spíš od sportu odrazovat. Jakou hodnotu pak mají mít výkony jich samotných? Nebo je snad v pořádku obětovat něčemu veškerý svůj čas i zdraví?
Tím spíš, že se sportu věnuje tolik lidí, by si to měli platit sami. V době snah o zavádění školného a placení ve zdravotnictví by to skoro bylo na místě.
Konkrétní činnost ze které se peníze také „vrátí“? Přece jakákoli :-) Fischerovo betonování, zvýšení důchodů nebo třeba opravy chátrajících nemocnic. Všechno to zafunguje jako státní stimul ekonomiky s menší či větší účinností podle toho kolik peněz bude vyvezeno, skončí v soukromých úsporách a spousty dalších faktorů které lze odhadovat. Nebo s nimi dělat lobbystické kejkle s tím, že zjevný podvod se svede na to že odhad jaksi nevyšel.
Vede-li neproplácení prvních dnů nemoci k přecházení nemocí a k následné dražší léčbě komplikací, pak se zaplatí už tím, že komplikací bude méně. A také lepší kvalitou života lidí, kteří budou produktivnější.
Vede-li to k tomu že lidé přicházejí o dovolenou, je to nemorální svinstvo.
Pokud si někdo „bere“ nemocenskou místo dovolené, pak prostě může simulovat delší nemoc s nejasnou diagnózou, chodit na dražší vyšetření a bude to stát ještě víc.
Ve zdravotnictví se nejvíc vyhazuje za léky. Na banální nemoci se jich předepisuje moc a mnohdy ani nejsou užívány. Ale hlavně že se farmacetická lobby nasytí…
A mimochodem, nikdo tu nechce nějaké „rušení sportu“. Jen to, aby sport přestal být podporován z peněz, které platí i které to nezajímá a aby stát dával peníze tam, kde jsou potřeba a ne na něčí zábavu.
„Jenže ten elán to napumpovalo spíš do těch co jim dělá dobře něco slavit, zahulákat si a pořádně to zapít.“
- To asi ano (a vadí to někomu?), ale já jsem mluvil o amatérských sportovcích, kterých taky není málo.
„Amatérské sportovce by to věčné srovnávání s nepřirozenými výkony mělo spíš od sportu odrazovat. Jakou hodnotu pak mají mít výkony jich samotných?“
- A vidíte, neodrazuje, právě naopak, motivuje a váží si i svých skromných úspěchů. Evidentně se nepohybujete ve sportovním prostředí, tak mi aspoň v tomhle věřte, že to tak je a že to tak je v pořádku :-)
„Nebo je snad v pořádku obětovat něčemu veškerý svůj čas i zdraví?“
- Naprosto v pořádku. Dělají to tak vyjímeční vědci, umělci, obchodníci, politici i sportovci, když chtějí něčeho dosáhnout a posunout celou společnost o kus dál.
„Tím spíš, že se sportu věnuje tolik lidí, by si to měli platit sami.“
- A když je u nás tolik školáků, tak by se na ty školy taky mohli složit, ne? To samé silnice. Někdo taky třeba není za celej život nemocnej a zdravotní pojištění si platit musí. Divadla, umění, podpora průmyslu, ochrana přírody, … mě nic z toho nezajímá, zrušit! :-)
Vy si představujete, že lidi když by eventuelně chtěli sportovat, tak půjdou a složí se na bazén nebo tělocvičnu? Nebo že to hřiště postaví na vesnici firma a bude ho pronajímat? Neříkám v ojedinělých případech to má smysl a děje se to, ale rozhodně ne v takové míře, v jaké sport potřebujeme.
Sport prostě JE CELOSPOLEČENSKY PROSPĚŠNÁ ČINNOST, která se sama („tržně“) nedokáže naplno zorganizovat a ufinancovat. Proto má svoje místo ve státním rozpočtu, stejně jako spousta dalších věcí.
(POZOR, státní podpora sportu je samozřejmě částečná! Zase nevytvářejme dojem, že stát zaplatil a lidi si pak chodí na hokej, fotbal, hřiště, do bazénu, … zadarmo!)
Každý rozumný člověk uzná, že sport v dnešní době automatických výrobních linek a sedavých zaměstnání má nesmírně pozitivní vliv na zdraví populace. Prevence je nejlepší investice. Pak se nemusí tolik řešit nemocenské, léky ani jejich zneužívání.
Jo a mimochodem, koukněte na tyhle fotky z olympiády.
http://www.boston.com/bigpicture/2010/02/vancouver_2010_part_1_of_2.html
Fakt stojí za to, neuvěřitelné. Jak sportovní okamžiky, tak možnosti dnešní fototechniky.
Srovnávat přínos pro společnost u uvedených profesí absolutně nelze. Přínos vědce je o několik řádů větší než u sebelepšího sportovce, jelikož ten je nulový. Ostatní profese bych viděl vesměs někde mezi tím, přičemž zvláště politiků a byznysmenů je nezřídka záporný :-)
Jak by mohl také sportovec „posunout celou společnost o kus dál“? Nijak. To že padne nějaký rekord přece nemá vliv vůbec na nic.
Obětovat něčemu veškerý čas smysl mít může, ale také to může být diagnóza. Obětovat něčemu zdraví mi už moc v pořádku nepřipadá. Vrcholový sport opravdu propaguje „úspěch za každou cenu“. Propaguje přepínání, testování vlastních možností, které nemusí vždy dopadnout dobře.
„Mě nic z toho nezajímá, zrušit!“ – opět absurdní porovnávání věcí se zcela odlišnou důležitostí pro život.
Když se zruší všeobecné zdrav. pojištění, budou si všichni (dostatečně předvídaví aby si to připustili) platit zdrav. pojištění soukromě i za tu cenu, že bude pořádně předražené, protože jinak by jim v případě těžší nemoci hrozila smrt nebo osobní bankrot (ten by se při překročení limitu mohl dostavit stejně, ale nechci to komplikovat).
Když se zruší státní podpora sportu, tak si prostě někdo svůj koníček buď odřekne, nebo si za něj připlatí.
Školy (silnice apod.) jednak využívají všichni, jednak jsou podstatně důležitější než sport. To snad není třeba nikomu soudnému vysvětlovat.
Amatérský sport může mít zmíněný pozitivní vliv na zdraví, ale také má vlivy negativní, které zmíněny nejsou. Takže s tou prevencí bych byl opatrný.
Je však v rozporu uvádět „nesmírně pozitivní vliv sportu na zdraví populace“ a přitom schvalovat evidentní poškozování zdraví vrcholových sportovců. Jakoby zdraví mělo cenu jen když se to hodí.
Sport není zdaleka tak prospěšný jak jeho příznivci tvrdí. Je to jen jeden koníček z mnoha jiných. A ani nemá patent na udržování kondice lidí.
Na tržním principu by se sport ufinancoval úplně stejně jako každá jiná zájmová činnost. Samozřejmě by jeho rozsah byl menší, ale to jenom proto, že jeho současný rozsah je státem uměle rozšiřený do nepřirozeného až škodlivého stavu. Takto by stát mohl nafouknout libovolný koníček který by tím získal spoustu příznivců. Pak by bylo snadné tvrdit, že se daný způsob zábavy nedokáže bez státu „naplno“ zorganizovat a ufinancovat.
Jenže jediná přijatelná cesta k omezení státní rozežranosti je právě utnout dotace všeho co má takto nízkou důležitost.
Osobně je mi fuk, za co se sport vydává a co je doopravdy. Co mi ale na tom sebedestruktivním nasazení sportovců je sympatické, je ona vášeň dokázat, co jsem si kdysi vysnil bez ohledu na následky, které mi to přinese. A to hlavně proto, o co častěji jsem svědkem sterility a instantnosti veřejného i soukromého života spousty lidí – touha a zapálení na 150 procent i třeba v úplně okrajové náplni života je dnes už vzácnou výjimkou. A je celkem jedno, jestli je tou vášní tuning auta i za cenu osobního bankrotu nebo sjíždění sněhu s vykloubeným kolenem. Ti lidé dělají něco doopravdy a celou svojí osobností, a to bude strhující vždycky.
Sport hraje ve společnosti dle mého názoru velmi důležitou roli. Kdo sportuje ví, že se vyhrává ale i prohrává, že někdy i když se člověk sebevíc snaží, nemusí to být co platné a prohraje s někým, kdo třeba vyvinul jen zlomek úsilí – prostě život. Člověk, který se naučí toto přijímat, je zcela jistě více připřaven bojovat s běžným životem. Vrcholový sport je zcela jistě o penězích a je naivní si myslet, že v dnešní době by mohl někdo vrcholový sport dělat jako „bočáka“ při práci. Vrcholoví sportovci slouží těm „nevrcholovým“ jako vzor, který do sportu táhne nové a nové lidi. Zranit se můžete při běžné chůzi tak jako při 150km/h rychlosti v ledovém korytě. Cokoliv člově dělá má svá rizika a snad jen ten „co nic nedělá, nic nezkazí“.