Dětská kůže je náchylnější na sluneční žár
Dětská kůže, zvláště těch nejmenších, je nezralá a mnohem tenčí než kůže dospělých. Je tedy náchylnější ke spálení. Pediatři a dermatologové navíc varují, že spálení sluncem ve věku do tří let a hluboká buněčná napadení UV zářením způsobují nevratné poškození kůže. Dojde tak k urychlení jejího stárnutí a v pozdějším věku může znamenat i vážné zdravotní riziko, zejména nebezpečí vzniku rakoviny.
- Dětská kůže je tenčí a náchylnější k hlubšímu buněčnému poškození.
- Dětská kůže je nezralá a náchylnější ke spálení.
- Dětská kůže má méně rozvinutý systém pigmentace, což souvisí se sebeobranným systémem, který by pokožku chránil před UV zářením.
V čem jsou dětské krémy jiné?
Dětské krémy jsou šetrnější, bývají hypoalergenní a bez přidané parfemace. Od krémů pro dospělé se liší i technologicky: „Přípravky pro miminka a děti musejí splňovat náročnější testy pro bezpečnost a toleranci. Bývají testovány pod pediatrickou kontrolou a mohou se od krémů pro dospělé lišit i technologicky. Například u dětí budou více odolné proti potu, písku a stěru,“ vysvětluje Iveta Kučerová ze společnosti La Roche-Posay.
Můžete vybrat buď chemickou, nebo fyzikální ochranu
Chemická ochrana:
Pokud jsou krémy s chemickou ochranou aplikovány s dostatečným předstihem (tj. zhruba 20 minut před pobytem na slunci), dostanou se až do buněk. Od jiných typů se liší tím, že pohlcují sluneční paprsky.
Např. LA ROCHE Anthelios. Cena okolo 500 korun.
Fyzikální (minerální) ochrana:
Krémy s fyzikální ochranou se liší tím, že vytvoří přímo na kůži ochranný filtr. Mohou (ale nemusejí) zanechávat bílý povrch. Vzhledem k tomu, že působí pouze na povrchu těla, jde o nejšetrnější typ ochranných krémů. Proto se doporučují kojencům a dětem s ekzémy a alergiemi na slunce.
Např. BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+, cena okolo 500 korun. Nebo Daylong baby SPF 30 od 220 korun.
Opalovací krémy: Jednoduchý návod, jak si vybrat ochranný faktor