Je dobře, že je ve článku zmíněna důležitost a tvorba vitamínu D. Nicméně opět jen velmi povrchně.
Takže si dovolím zdůraznit, že pro dostatečnou tvorbu vitamínu D (u bělochů za našich světelných podmínek) je potřeba následující:
- dostatečný přísun vitamínu, nebo provitamínu A (karotenoidy)
- slunit se asi 20 minut denně (čas dopadu slunečních paprsků na kůži, takže zpravidla se je třeba slunit 2x20 minut) na co nejpřímějším slunci (kolmé paprsky)
Tvorba vitamínu D probíhá postupně a ve fázích. Předpokládá se, že celý cyklus je dovršen přibližně během tří dnů.
Ano, chápete správně že teprve po třech dnech popsaného slunění se metabolismus dopracuje k vitamínu D. Pokud programově nehubnete tak ho i část uloží do tuků, takže v zimě budete mít určitou zásobu k čerpání.
Přílišné mytí mýdlem prý může tvorbu vitamínu D znehodnotit, někdo tvrdí že úplně. Zkuste to občas jen vodou a ručníkem.
Důležité je si také uvědomit, že zmíněný vitamín A je pro tvorbu vitamínu D nutný stavební prvek. Ne každý člověk si umí z libovolného provitamínu A vytvořit dostatek vitamínu A potřebného pro syntézu vitamínu D. Zase nehrozí předávkování, což osobně považuji za legendu (rybí olej na hranici maximální dávky odpovídající mému tělu konzumuji již několik let a jediné co jsem zpozoroval, je že se mi zlepšil zrak). V zemích kde nemají strava bohatou na vitamín A se lidé mnohonásobně předávkují vitamínem A kdykoli je to možné, bez jakýchkoliv následků.
Osobně začínám se sluněním již když teploty vzduchu dosahují přes den 15°C (nedoporučuji každému, když sluníčko zakrývají mraky jde někdy opravdu i o otužování) a sluním se co to jde (nezdá se to ale rok je krátký). Jestli jsem něco při pravidelném slunění zaznamenal, tak to že se rozhodně nespálím i když se slunci nevyhybímám celý den. Možná jsem i celkově světlejší (když ze sebe opláchnu večer prach - jinak slyším "tys byl u moře?" i když nemám kůži typicky unavenou od slunce), než když se někdo nárazově vystaví slunci.
Letos mne večer pálila kůže (záda, ramena) jen jednou... zkuste se celý den lopotit na rozpáleném betonovém dvoře. Neměl jsem ale ani zvýšenou teplotu, neoloupal jsem se a do rána to bylo úplně dobré (jeden den jsem se pak slunci zcela vyhýbal). Rady co vám dávají lékaři jsou teoretické bláboly (neověřené žádnou osobní zkušeností ani pozorováním na ostatních lidech), musíte si každý na vlastní kůži vyzkoušet co je pro vás dobré.
Pro rychlejší regeneraci kůže i omezení volných radikálů či poškození DNA, konzumujte dostatek vitamínu C. Zmíněný vitamín A tu vaši kůži před spálením také chrání. Hodně pijte vodu, nebo nakvašené šťávy ;o)
Doporuči vám, přečíst si kapitolu o vitamínu D v následujícím souboru poznatků od pana Tuhárského http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf