Dotaz: kamarád kuchař tvrdí, že se obiloviny a rýže nesmí dopředu namáčet. Prý to zvyšuje glykemický index. A také to stěžuje tepelnou úpravu, protože se jídlo snadno a rychle rozvaří, čímž trpí jak chuť, tak opět glykemický index - vyletí klidně na dvojnásobek, což by nejednoho hosta diabetika nepříjemně zaskočilo.
Jak je to tedy? Je namočená rýže bezpečná, nebo je to skryté zvýšené riziko pro diabetiky? Ono totiž asi platí klasické "snadněji stravitelné => získáte z toho více živin včetně cukrů a tuků". Což je asi plus pro lidi trpící podvýživou, ale pro lidi na dietě je to spíš problém.
Když rýži a obiloviny namočíme a FERMENTUJEME, jsou bezpečné i pro diabetiky. Krevní cukr totiž pomáhají stabilizovat a umí dokonce zvrátit inzulínovou rezistenci. Knížku paní Stenzlové Dejte tělu šanci jsem si koupila před měsícem. I když podle její kuchařky nevařím stoprocentně, tak zmizela potřeba neustále hledat sladkosti, dokonce se mi běžné sladkosti začaly zdát přeslazené. Navíc mi to vaření baví (haha, poprvé v životě). Na začátku knihy je vysvětleno, jak je to s tím krevním cukrem, antiživinami, jak to v těle při trávení funguje, co nám pomáhá a proč, co nám škodí a jak to změnit. Doporučuji.