Četl jsem článek p. Nováka a tu bouři v debatě. Nereagoval jsem.
Čtu tady toto, a rovněž reagovat nebudu. Tedy...až na toto:
Jakožto otec devítiletého syna, který do MMR vakcíny byl zcela zdráv ( momentálně středněfunkční PAS), můžu napsat jen...
p. Novák měl v lecčem pravdu, tento článek také.
Kdybych vyprávěl příběh mého syna, rozsekám oba články.
Pochopte, že autistu nemůžete nikam zaškatulkovat. On je jiný, ve všem, stále a ještě se to mění věkem. Nejde se to naučit, chápat, na to si každý jenom hraje.
Je to bezmoc a zážitek zároveň.
je to obohacení a bolest.
je to překvapení a zklamání.
Je to bizarní.
Je to jiný svět.
Můj syn mi každý den chystá nová překvapení. Naprosto neuvěřitelné otázky, neuvěřitelná sdělení, filosof hadr.
Nejhorší, co pro mě bylo ? Přijmout to... jako fakt... neměnný fakt.
Psychiatrie, SPC, to jsou dnes v podstatě úředníci. Bohužel.
PS: Jsme 5. členná rodina, ostatní děti bez očko O.K. Ale jsem přesvědčen, že kdybychom měli přijmout nového autistu... měsíce, či spíše roky, bychom se ho učili chápat.
Čest tedy různým organizacím, kteří novým rodičům autistických dětí můžou fundovaně pomoct. Ale jak jsem psal, u autistů nic není přes kopírák. A jestli je pravda, že v US je dnes jeden chlapec z 50. PAS, bůh nám buď milostiv. Ale kdo ví, jestli to není spása z toho systémového, materialistického, hloupého, egoistického, finančního, válečného, zkrátka šíleného světa.
Velmi zajímavá glosa.
V článku samotném nerozumím tomu proč autorka nevymezila zda píše o mýtech týkajících se dětí,dospělých nebo o všech.
Na tom,že každý autista je jiný není nic neobvyklého. Každý člověk je jiný.Někteří se od průměru liší víc a jiní méně.Někdo kladně a jiný záporně.
Zajímalo by mne co si pisatelka myslí o testech a škálách zjišťujících autismus. Dají se najít i na internetu. Jeden nechala přeložit VZP Nepodporuje tím mýtus o společných rysech ?
Odpovědi na otázky zatím nepřišly.Nevadí, počkám. Z ani nezmiňujeadávám do Googlu heslo Mýty o autismu. Prvmí se zobrazil článek PhDr.Kateřiny Thorové,PhD z 17.11.2010.Vypadá to jakoby současná autorka Dagmar Holá své "nejčastější mýty"vybrala zkrácením a výpisky z toho 6 let starého článku.Původní autorku necituje.Následují další,starší podobné a a přes takřka stejné věty s paní autorkou Holou necitované články. Ve škole nás učili,že opisovat se nemá. Vypisovat je lepší... když je zdroj citován.Nejlepší je přidat něco svého.
Pokud vím, článek paní Holé vznikl na základě diskuse v rámci facebookové skupiny o aspergerově syndromu. Pokud někoho autorka cituje, jsou to autentické věty, s nimiž se jí svěřili přímo rodiče autistů. A je-li tu shoda s názory dr. Thorové, jenom to dokazuje smutný fakt, že tytéž mýty o autismu přetrvávají i po 6 letech od vzniku jejího článku.
"i člověk s nízko funkčním autismem má vysokou inteligenci"- to asi ne, když nízkofunkční autismus je charakterizován tím, že "většiny lidí s nízko funkčním autismem spadají celkové schopnosti do pásma těžké mentální retardace" - http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogicky_lexikon/A/Autismus%3A__Poruchy_autistick%C3%A9ho_spektra
Člověk s nízkofukční autismem může mít normální inteligenci, nebývá to ale pravidlem. On se jenom navenek jeví jako težce mentálně retardovaný, ale inteligence přitom nemusí být postižena. Příkladem je tahle holka: https://www.youtube.com/watch?v=vNZVV4Ciccg