Nevím, jak to máte vy, ale já znám osobně hned několik žen, které otěhotněly, ačkoli se chránily hormonální antikoncepcí. Co je na tom nejhorší, o svém těhotenství se dozvěděly až se značným zpožděním. V jednom případě dokonce až ve čtvrtém měsíci.
Což mimo jiné znamená, že se nastávající matka celý první trimestr nechová, řekněme těhotensky – zodpovědně. Pokud je kuřačka, tak nadále kouří. Není-li abstinentka, dopřává si své dávky alkoholu s takovou pravidelností a v míře, jak je zvyklá. Nedbá víc o výživu, která je pro plod důležitá, a už vůbec nedochází na pravidelné kontroly.
Čím to je, že žena otěhotní i přes hormonální antikoncepci?
Hormonální antikoncepce je nejspolehlivějším způsobem, jak odložit mateřství. U pilulek se uvádí 99,7% spolehlivost, což znamená, že šance na selhání pilulky je pouze 0,3 %. To ale platí jen v případě, že žena užívá antikoncepci přesně tak, jak má. Tedy hlavně nezapomíná na tabletku. Dalším důležitým faktorem je také dobrý zdravotní stav.
Ženy by se měly dát pozor i na některé léky, které mohou snížit účinky antikoncepce. „Známé jsou například takové účinky u širokospektrých antibiotik nebo rifampicinu či některých léčiv na epilepsii (zvyšují aktivitu jaterních enzymů). Pacientka užívající antiepileptika by se o vhodné volbě hormonální antikoncepce měla poradit s lékařem,“ uvádí Klára Brunclíková, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, a dodává, že tyto informace lze vždy najít v příbalovém letáku v části Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce.
Z bylin, které mohou vést k tomu, že antikoncepce selže, můžeme jmenovat například třezalku. Stejně tak mohou působení hormonální pilulky ovlivnit i problémy se zažíváním.
„Pokud žena i přes působení hormonů otěhotní, zpravidla je to způsobeno uživatelskou chybou, například nepravidelným braním tabletek, chybným intervalem mezi užitím dvou tabletek, užíváním jiných léků, které účinek kontraceptiv snižují, či například zvracením nebo při průjmech, kdy se tabletka z těla vyloučí dříve, než začne působit. Vlastní selhání antikoncepce je výrazně vzácnější, přesto nikoli nemožné,“ doplňuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.
Galerie: Nehormonální antikoncepce
Nepoznala, že je těhotná
Pokud žena otěhotní navzdory užívání hormonální antikoncepce, může být při vyšetření u gynekologa velmi překvapena. Místo shluku buněk ve tvaru fazole může na ultrazvuku spatřit zhruba sedmdesátigramový plod, který již připomíná malého človíčka.
Není totiž výjimečné, že se organismus během prvních několika měsíců chová běžně, a dokonce se pravidelně dostavuje slabá menstruace, jejíž ztráta jinak bývá tím hlavním ukazatelem těhotenství.
„Žena by v případě, že na sobě pozoruje příznaky těhotenství, neměla spoléhat na to, že je těhotenství díky pilulkám zcela vyloučeno,“ upozorňuje Kateřina Veselá.
Lékařka také potvrzuje, že žena někdy o svém těhotenství nemusí nějaký čas vědět: „Nastávající matka nemusí těhotenství ihned rozpoznat. To je dáno například tím, že antikoncepce u některých žen výrazně sníží intenzitu menstruačního krvácení, žena pak úplné ztrátě menstruace způsobené těhotenstvím nepřisoudí žádný význam.“
Další signály otěhotnění
Opomeneme-li právě vynechání menstruace, k hlavním příznakům těhotenství patří:
- ranní nevolnosti,
- nechuť k jídlu,
- přecitlivělý čich,
- bolest prsou,
- únava,
- časté močení,
- změny nálad.
Aby se předešlo pozdnímu zjištění těhotenství, měla by žena, která pociťuje některý ze zmíněných příznaků, zvážit zakoupení těhotenského testu, případně se rovnou objednat na vyšetření u gynekologa.
Ovlivní fáze cyklu případné těhotenství?
Stane se, že si žena zapomene vzít pilulku třeba na dovolenou a konejší se tím, že se určitě nachází v části cyklu, kdy s jistotou nemá plodné dny. Bohužel, skutečně tak riskuje nechtěné těhotenství a nezáleží příliš na tom, v jaké fázi cyklu se nachází. V zásadě je šance na otěhotnění navzdory pilulce dána pro všechny fáze cyklu.
U některých žen dokonce dochází po vysazení antikoncepce k tzv. superovulaci, která šanci na otěhotnění ještě zvyšuje.
Není-li žena zatím připravena na mateřství, ať už je tím důvodem cokoli, měla by v případě zapomenutých tabletek myslet na alternativu. Například se chránit kondomem, který je ostatně také spolehlivý — uvádí se 98% spolehlivost. Ale pozor, opět jen v případě, že je používán, tedy nasazen, správně.
Odborná spolupráce:
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Ředitelka kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda. Věnuje se reprodukční genetice a preimplantační genetické diagnostice.