Přesně tak. A protože těch lumpáren se šizenými potravinami přibývá, tak cena skutečných a kvalitních potravin roste. Kvalita, místo aby byla samozřejmostí, stává se drahým luxusem. Také úměrně tomu přibývá éček- samozřejmě vládou schválených, jak jinak. :-)
Když je v článku zmínka o zahušťovadlech, právě modifikované škroby jsou levní a vděční pomocníci výrobců jogurtů, džemů a obecně všech hi-tech syntetických potravin. Modifikovaných škrobů je mnoho, a jsou rozlišeny podle způsobu chemické úpravy- označení začíná u E1400- Dextriny, a končí (zatím) u E1452! Pak se divte, že jsou lidé obézní, když jim výrobci nacpou škrob obrazně řečeno i do kyselých rybiček.
Kvalita, místo aby byla samozřejmostí, stává se drahým luxusem.
To je ale specificky problem CR, ktera si nejdrive nechala znicit firmy vyrabejici kvalitni potraviny (Opavia, Orion, Hame atd), potom si sem nechala vtrhnout zahranicni retezec ktere kompletne diktuji dodavatelum a nakonec si od nich jeste nechaji znicit zdejsi zbyle znacky vymenou za "privatni" znacku retezce. Takhle si nechat znicit veskerou vlastni vyrobu tim, ze distribuci/prodej prenecham kompletne nekontrolovatelnym zahranicnim firmam muze jen hodne tupa zeme. A takovou je CR.
Ty privatni znacky jsou totiz jedno z nejvetsich svinstev a jde o posledni krok jak vymazat povedomi o ceskych vyrobcich. Rekneme ze se v retezci prodava jogurt ceske znacky. Napriklad za 15 Kc, dodavatel ho dodava za 4 Kc (retezec si bere 11 Kc). To je samozrejme drahe. Retezec prijde s nabidkou ze ho bude prodavat za 9 Kc (takze se proda vice) ovsem s podminkou, ze uz tam nebude na obalu znacka vyrobce, ale privatni znacka hypermarketu. A tak se stane, ze lide casem zapomenou, ze takovy vyrobce jogurtu vubec existoval. No a retezec si pak pro "stejny" jogurt muze vybrat jineho dodavatele (dalsi tlak na snizeni ceny od dodavatele, nez vsak koncove ceny), vzdyt obal vypada porad stejne a je to ten "nas" jogurt, ze.
Je to smutná pravda. "Privátním značkám" se vyhýbám velkým obloukem, když už není nazbyt a zajdu do supermarketu. Naposledy jsem procházela Tesco (ve West Sussex) a dalo mi obrovskou práci najít potraviny od skutečných jmenovaných výrobců. V Británii měly řetězce vždycky silné slovo a nadvládu.
Našla jsem dobrý přehledný článek o vlastnických vazbách v potravinářském průmyslu. Protože další svinstvo je, že se subjekty tváří jako konkurence, a za hranicemi je to jeden a tentýž vlastník.
http://www.lidicky.cz/clanky/kdo-je-kdo-v-potravinach
Uz je to zase tady :-) V CR zadne skutecne levne potraviny neexistuji, pouze predrazene nekvalitni.
Podival jsem se schvalne na jejich web, konkretne na vina. Vidim samozrejme JP Chenet ktery maji v kazdem "kvalitnim a tedy drahem hypermarketu" ovsem tady je za realnou cenu (70 Kc), tedy polovicni cenu nez v hypermarketech a jeste bez slevy.
Takze ano, jsou to naprosto stejne smejdy jako v "drahych" potravinach, akorat za objektivnejsi cenu.
Vy jste tak posedly svym manifestem, ze uz ani nedokazete rozkodovat kontext. Reagoval jsem na prvni prispevek o tom, ze "Člověk, který nechce škudlit a za kvalitu si nemálo připlatí, tak nakonec často dostane naleštěný prd." Levne potraviny jsou opravdu levnejsi nez obvykle, jak sam uvadite, proto se ptam, kde je ta logika vyssi kvality za priplatek. Zvlast kdyz te nizsi ceny dosahuji tim, ze prodavaji prosle potraviny nebo tesne pred datem spotreby.