No, pořád zůstává otázka, co je země původu u surovin, které procházení několikerým zpracováním. Třeba na cukr se někde vypěstuje cukrová řepa (hnojená hnojivem s různým původem - i to může ovlivní kvalitu cukru, také to chcete uvádět?), někde jinde se z ní získá cukr, ten se někde jinde může rafinovat, pak se ještě někde jinde zkaramelizuje, aby z něj někde jinde udělali karamelovou polevu, kterou si pak koupíte na větrníku. Co bude zemí původu té polevy - všechny země, ve kterých se toho cukru dotkli (včetně výrobců hnojiv a pesticidů a jejich složek), nebo až země finálního výrobce?
Podobně třeba vajíčka - jejich kvalita je ovlivněna i krmením. Chcete na ně vypisovat zemi původu vajec, krmných směsí, jednotlivých složek krmných směsí, hnojiv a pesticidů použitých při pěstování složek krmných směsí a jejich složek? Pak můžete chtít třeba i jméno veterináře a zemi původu všech léku, které ta slepice dostala, včetně zemí původu jejich složek, atd., atd., atd. A to ještě nezmiňuji zemi původu veterináře, jeho jídla za jeho život, jeho předků, ...
Můžu vás ujistit, že pokud by toto někdo prosadil, budou výrobci potravin nadšeni, protože ty mnohotisícistránkové seznamy zemí původu by nikdo nečetl a tak by mohli do potravin přidávat libovolný sajrajt.