Vlákno názorů k článku Pacienti se snaží „přeskočit“ praktické lékaře. Je to chyba od jiri - S tím co se píše v článku souhlasím,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2016 1:56

    jiri (neregistrovaný)

    S tím co se píše v článku souhlasím, praktický lékař by měl mít přehled o celkovém zdravotním stavu a poslat pacienta ke správnému specialistovi.

    To může fungovat za předpokladu, že se jedná o kvalitního lékaře. Nedávno jsem musel praktickou lékařku obejít a zajít bez žádanky na infekční oddělení do nemocnice, protože nepoznala, že mé bolesti srdce, nespavost a bolest hlavy je infekčního původu. Poslala mě za kardiologem, který nepoznal, že mám myokarditidu a na neurologii zase paní dr. nepoznala, že mám zánět mozku.

    Jak jsem se přesvědčil na vlastní kůži, někteří lékaři se spoléhají pouze na výsledky testů a nedokážou posoudit zdravotní stav podle klinických příznaků. Pokud máte tu smůlu a testy jsou falešně negativní a navíc kvůli poruše imunity nemáte během infekce zvýšenou teplotu, pak máte velký problém.

    Momentálně žádného praktického lékaře nemám a nevím ani kam zajít, ztratil jsem důvěru.

  • 30. 8. 2016 8:03

    Pavel (neregistrovaný)

    Mám podobné zklušenosti. Právě nepřeskočení praktického lékaře několik mých známých málem zabilo.

    Matka kolegyně měla nějaký problém, praktický lékař okamžitě správně diagnostikoval rakovinu střeva, pak si ale tři čtvrtě roku ověřoval dagnózu, posílal tu nebožačku na hromady vyšetření, až skončila na pohotovosti s akutní neprůchodností střev. Člověk by čekal, že praktický lékař bude mít povědomí o tom, že u rakoviny každý odklad léčby ohrožuje život.

    Dcera jiné kolegyně zase měla chronicky zvýšenou teplotu, občas doprovázenou příznaky chřipky. Praktická lékařka na to přes rok ordinovala acylpirin a nechala ji s horečkou chodit do školy. Až náhodou tato kolegyně o tom mluvila někde, kde byl přítomen specialista a ten řekl, že to bude asi borelióza - no a byla, ve třetím stadiu. Chudák holka si s tím přes dva měsíce poležela v nemocnici.

    A podobnou zkušenost (naštěstí ne tak dramatickou) mám i ve vlastní rodině. Dceři se po kousnutí nějakým hmyzákem udělal velký flek s miskovitám okrajem, přesně jak je všude popisováno první stadium boreliózy. Tak jsem ihned manželku s ní poslal k praktické lékařce. Ta na to koukla a řekla, že to by musela být hodně atypická borelióza. Ale když manželka jinak nedala, poslala je na infekční. Tam okamžitě řekli, že to je učebnicový případ boreliózy a opravdu se hodně divili, co za ...píp... to nepoznalo.

    Takže, až se tak o milión procent zvýší kvalita praktických lékařů, pak možná bude mít autor článku pravdu. Zatím se ale návštěva praktického lékaře mnohdy rovná sebevraždě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).