Devatenáctiletý Stanislav má zhoubný nádor uzlin,který si však našel sám. Jeho obavy potvrdil až osmý zdravotník. Podobný příběh zažila Kamila. Po nedůvěře svému gynekologovi se u jiného dozvěděla, že má rakovinu děložního čípku. Dnes se soudí s lékařem i laboratoří. Informoval o tom server iDnes.cz.
Právo na „druhý názor“ lékaře, pro který si Kamila šla, však v Česku není zakotveno v žádném zdravotnickém zákoně. Pacientovi se tak teoreticky může stát, že mu vyšetření u dalšího doktora pojišťovna neproplatí. I když lékaři upozorňují, že druhý názor bývá důležitý, pacienti si ho často musí „vybojovat“.
„Možnost obrátit se legálně na dalšího lékaře a požadovat jeho názor na navrženou léčbu bylo součástí zákona o zdravotních službách, který bohužel nebyl přijat ve Sněmovně,“ vysvětluje Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví.
„Druhé posouzení“ doporučuje i Jan Žaloudík, profesor Masarykova onkologického ústavu. „Názor druhého odborníka by měl pacient slyšet. A hlavně by mu měl rozumět. Devadesát procent pochybností vyplývá z nedostatečné komunikace,“ říká onkolog.