Při cévní mozkové příhodě se hraje o čas. Čím dříve se zahájí léčba, tím větší je šance, že po prodělané mrtvici nevznikne trvalé postižení. Bohužel právě v tomto Česká republika pokulhává za ostatními vyspělými zeměmi. Nemocnost v České republice je až trojnásobně vyšší oproti ostatním státům Evropy. Cévní mozkové příhody jsou druhou příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku.
MinisterstvozdravotnictvíČR se rozhodlo situaci řešit vytvořením sítě specializovaných pracovišť pro léčbu cerebrovaskulárních onemocnění. Celkem vznikne deset komplexních cerebrovaskulárních center a 23 iktových center.
Síť specializovaných pracovišť pro léčbu cerebrovaskulárních onemocnění je rozdělena na tři stupně péče, aby se odstranila historicky daná roztříštěnost péče o tyto pacienty a aby pacientům byla poskytnuta zdravotní péče na odpovídající úrovni. „Směrování pacienta s akutní cévní mozkovou příhodou rovnou do specializovaného centra zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost jeho léčby a následnou kvalitu života. Ustanovení této sítě je zároveň návodem pro Záchrannou zdravotnickou službu, kam pacienta směrovat, aby nedocházelo ke zbytečným časovým prodlevám následnými převozy,“ uvádí Markéta Hellerová, náměstkyně pro zdravotní péči.
Seznam zdravotnických zařízení, která splnila personální, materiálně technická a organizační kritéria a vyhověla podmínkám pro udělení statutu komplexního cerebrovaskulárního centra nebo iktového centra.