Mně přijde absolutně nepochopitelná ta myšlenková konstrukce "někdo to tak kdysi dělal, tak to musí být dobré", která protíná snad všechny oblasti lidského poznání - od Májů s jejich kalendářem až po medicínu.
To si ti lidé neuvědomují, že naši předchůdci (pokud "argumentují" alespoň našim živočišným druhem) byli snad ve všech ohledech hloupější, pověrčivě věřili každému nesmyslu, měli úplně jiné životní podmínky a vůbec se nedají s naší DNEŠNÍ situací srovnávat?
Jestli je paleo dieta zdravá posoudit neumím (ačkoliv mi silně připomíná kontroverzní Atkinsonovu dietu), stavět ji ale na podobné premise je nesmysl - jak je konec konců v článku naznačeno...
Paleodieta je jeden extrém; Váš názor, že předci byli hloupější ve všech ohledech, považuji za extrém druhý. Osobně jsem se mohl několikrát přesvědčit, že národy, patřící dnes mezi nejzaostalejší a žijící podobně jako kdysi naši předkové, jsou podstatně šťastnější než věčně naštvaní Češi, kteří "nevěří každému nesmyslu". Chtělo by to určitou pokoru k moudrostem předků, od kterých bychom se přece jen mohli něco přiučit. Ono je moc snadné o něčem říci, že je to nesmysl...
V jedné větě píšete, že primitivní národy jsou šťastnější a v druhé, že proto bychom se měli od nich učit moudrost. Tedy podle vás štěstí plyne z moudrosti (pokud jste toto tím nemyslel, tak jste napsal logický nesmysl). Já vám uvedl příklad, že moudrost není nutnou podmínkou štěstí, a tedy že ty primitivní národy žádnou moudrostí disponovat nemusí (a tedy se možná ani není čemu od nich učit).
Ono to ten někdo kdysi dělal ne proto, že by se vědomě rozhodl na základě nějaké dnes neznámé moudrosti, ale prostě proto, že se to tak vyvinulo. Lidský organizmus je optimalizovaný na určitý druh provozu a dnešní rychlost změn životního stylu (a to mluvím o posledních pár tisících let) je mnohem větší, než aby se organismus stačil přizpůsobit. Ostatně třeba proto nám tak škodí stres: z původně užitečného mechanismu pro záchranu holého života se stal naopak zabiják. No a tito propagátoři si řekli, že by mohli zkusit začít jíst tak, jak to je podle nich bližší tomu, co organismus umí dobře. (Jestli mají pravdu je jiná věc, ale úvaha to není nesmyslná.)
Zdravím, nechci někoho hanit, ale myslím si, že tento přístup se od pravěkých časů moc nezměnil. O paleo dietě jsem četla na http://www.rokzeny.cz/hubnuti/ a z části na tom určitě něco bude, na druhou stranu si ale myslím, že luštěniny jsou cenným zdrojem bílkovin a vlákniny, a tak mi přijde nesmyslné je z jídelníčku vyřazovat.
Ten pojem "kuřecí steak" v jídelníčku - to je překlad z angličtiny? Myslím, že každý Američan se u tohoto sousloví musí zasmát a poté si o nás pomyslet něco hodně nelichotivého, že propečenému (či produšenému) plátku kuřecího masa říkáme "steak". Mimochodem, zkuste si v restauraci objednat kuřecí steak třebas "medium rare"...
Této dietě se v žádném případě neříká tuková. To použil jen jeden český bloger s nadsázkou (ty uvozovky Vám měly napovědět, paní Příhodová).
Já ji dodržuji už přes rok a hodlám tak činit i nadále. Není to dieta na zhubnutí, kterou časem zase opustíte, nýbrž životní styl (oceňuji, že jste to uvedla). Vyřešil mi řadu zdravotních problémů - a nejsem sama. Zde je řada příkladů: http://www.marksdailyapple.com/category/success-story-summaries/#axzz1jAjSPvUy - kdo umí anglicky, může si počíst o tom, jak se ty desítky lidí postupně uzdravují, kdo neumí, omezí se na obrázky ukazující redukci hmotnosti.
Přesně tak. Já zase věřím na "zeleninové štávy" viz. Dr. Walker, který se díky nic dožil vysokého věku. U mne zase vypadá, že zabírají na Crohnovu chorobu (zánět střev), který se mi skoro úplně ztratil (v jedné oblasti úplně).
Námi rafinovaný cukr a všechny kulinářské vymoženosti poslední doby (i tady jmenované, takže něco na té dietě bude) jsou pro tělo jedy. To raději např. cukr třinový, kvalitní domácí med a jiné přirozené (přírodní) zdroje.
dobrý večer, musím podporiť Váš múdry názor, žiaľ český a slovenský lekári vedia len žalostne málo o výžive, nevedia jazyky..hlavne staršia generácia, kŕmia pacientov "socialistickým" bludmi o cholesterole a pod...ale česť výnimkám... nechcem urážať plošne, ale väčšina je taká. Stretávam sa s pacientami ktorý dostali na vyšší HDL cholesterol (dobrý cholesterol) silne dávky statínov (lieky na cholesterol). Mal som možnosť pozrieť študijné programy lekárskych fakúlt v ČR a SR, je tam len žalostne málo poznatkov o výžive a liečení vhodnými potravinami, len chémia a skalpel. Apropo Loren Cordain nie je hocikto, na rozdiel od pana doktora Pavla Kohouta z pražské Thomayerovy nemocnice, na ktorého sa pani redaktorka Příhodová odborne odvoláva. Dr. Cordain je profesorom na Department of Health and Exercise Science at Colorado State University, a autor mnohých svetovo známych kníh a vedeckých článkov v impaktovaných medzinárodných vedeckých časopisoch.
Mě se zdá téměř jakákoliv dieta jako blbost a jen jako náhražka toho, že se lidem nechce hýbat, raději budou hladovět, jíst různé nechutnosti ap. což stejně nemůžou dodržovat celý život, přitom stačí řekněme 3-5x týdně věnovat 30-60 minut nějakému sportu např. ultralehký běh na elipticalu, nebo je taky velmi doporučováno posilování a časem se postava sama dostane na ideální hmotnost, přitom se díky pohybu resp. zlepšení svalové tkáně velmi prospěje i zdravotnímu stavu.
Po takových řečech od doktorů to vypadá, že všichni budou vegetariáni, nicméně vlastně to taky nejde, protože doktoři doporučují maso taky, ale jen někteří a jak kde. Takže článek na hovno, klasicky jako cokoliv o jídle. Všichni vždycky nakecaj tunu sraček, ale nikdo to nikdy nezkusil. Doktoři jsou v tomhle přeborníci. Všechno mají načtený z různých studií, stejně jako ostatní.
Na tom jídelníčku co je v článku, přece není nic špatnýho. Je tam zelenina, je tam ryba, je tam maso, je tam ovoce. Většina lidí by byla ráda, kdyby tak jedla.
Jídelníček lidí co znám já:
Snídaně: chleba s marmeládou, kafe
Svačina: kafe
Oběd: Brambory, maso, uho, pivo
Svačina: kafe
Večeře: Špagety, omáčka, víno
A teď mi řekněte co je lepší. A nebo radši ani neříkejte.
Souhlasím. Jenže víš proč ji doktoři nemůžou doporučit? Protože pak by byli všichni zdraví a oni by neměli koho "léčit". Proto musí doporučovat "cereálie" a "nízkotučné mléko" aby výskyt civilizačních chorob stoupal. Jinak by přišli na mizinu, stejně jako farmaceutické firmy. Osobně jsem to s doktory dávno vzdala..
Ne nejsem doktor. Z čeho, co jsem napsal, to odhadujete?
Máte pravdu, paleodieta opravdu na dopoučení WHO nesedí. Ale je jim rozhodně blíž, než mekáč nebo příklad od Pumpenzena. Jestli by se tak dala nakrmit celá planeta nevím, ale to nebyl výrok, se kterým jsem nesouhlasil. Narážel jsem na to, že doktoři doporučují špatné jídlo, aby si přihráli kšefty.
Pokud byste si dala tu prácí a na ty doporučení se koukla, tak byste přišla na to, že to, co vkládáte doktorům do úst, není pravda. V těch doporučeních je ovoce, zelenina, ryby, vláknina, ... Žádné reklamní cereálie, nízkotučné(hodněcukrové) blafy a podobně.
Mezi doporučeními doktorů a blábly markeťáků je zatracený rozdíl. Bohužel se to druhé snaží tvářit jako to první a daří se to :(
Jsou si jistí, že pračlověk jedl zrovna takhle? Podle mě je hlavní, že měl nesrovnatelně víc pohybu než my. A taky pochybuju, že se den co den cpal masem. Podle mě to bylo spíš nárazové, když se něco ulovilo, jinak jedl hlavně to, co našel - bobule, semena, kořínky. Opravdu si nemyslím, že by maso tvořilo nadpoloviční většinu jeho jídelníčku. Dost často také hladověl, což je taky významný faktor - dnes na očistnou sílu půstů sází čím dál víc lidí, odborníky nevyjímaje, ale naše dnešní výhoda spočívá v tom, že hladovění je dobrovolné a není spojeno se strachem, kdy zase seženu něco k jídlu :-)
Lidé pořád vymýšlejí všelijaké speciální přístupy (jako je i paleodieta), nakupují rozličné produkty a navštěvují všemožné odborníky, kteří razí různé specifické přístupy k hubnutí (a prodávají o tom knihy)... jako by se odmítali smířit s tím, že jediné, co opravdu funguje, je střídmost a pohyb, a že je to opravdu tak prosté a nemusí nás to stát ani korunu. Míň jez a víc se hýbej a nic víc za tím nehledej, protože za ním opravdu nic víc není...
Tentokrát s vámi souhlasím. Myslím, že stravování pračlověka nebylo příliš odlišné od stravování současných "přírodních" národů. Slyšel jsem vyprávění jednoho cestovatele, který strávil měsíce ve společnosti amazonských indiánů. Ten tvrdil, že ti indiáni jedí jednou za dva dny - pro našince naprosto nepřijatelná představa.
K paleo diete môžem povedať len toľko: Cvičím v posilovni od mája roku 2010 poctivo 4x týždenne , počas cca roka a pol sa žiadne markantné výsledky nedostavovali zo 124 kg som schudol asi tak 10Kg v novembri 2011 som začal s paleo stravou a dnes mám 98Kg a váha ide stále dole . V tejto diete (alebo stravovacom štýle ) mi vyhovuje to , že nemám pocity hladu.Vápnik , ktorý telo potrebuje dopĺňam v tabletkách.
Tak dobre ako sa cítim, som sa už dlho necítil a paleo stravu odporúčam každému
I když je diskuse staršího data, dovolím si přidat svůj názor a hlavně ZKUŠENOSTI. Podle pravidel paleo stravy, i když lehce modifikovaných, se řídím asi jeden a půl měsíce. Nechci vyzdvihovat redukci hmotnosti, protože té se dá dosáhnout i "normální" vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Co bych ovšem vyzdvihl rád je odpadnutí únavy během dne, kdy opravdu necítím, že by se mi do něčeho nechtělo nebo si říkal, že něco udělám později. Celkově si připadám svěžejší a aktivnější. Druhou věcí, kterou si začínám uvědomovat, je snížená potřeba spánku. Dříve jsem rád vyspával a z postele se nutil. Dnes vstávám o 1 - 2 hodiny dříve a nedělá mi to vůbec problém. Jsou tu i další maličkosti, ale ty ať si vysleduje každý sám. Zatím u mne paleo boduje a mohu jen doporučit.