Mně přijde absolutně nepochopitelná ta myšlenková konstrukce "někdo to tak kdysi dělal, tak to musí být dobré", která protíná snad všechny oblasti lidského poznání - od Májů s jejich kalendářem až po medicínu.
To si ti lidé neuvědomují, že naši předchůdci (pokud "argumentují" alespoň našim živočišným druhem) byli snad ve všech ohledech hloupější, pověrčivě věřili každému nesmyslu, měli úplně jiné životní podmínky a vůbec se nedají s naší DNEŠNÍ situací srovnávat?
Jestli je paleo dieta zdravá posoudit neumím (ačkoliv mi silně připomíná kontroverzní Atkinsonovu dietu), stavět ji ale na podobné premise je nesmysl - jak je konec konců v článku naznačeno...
Paleodieta je jeden extrém; Váš názor, že předci byli hloupější ve všech ohledech, považuji za extrém druhý. Osobně jsem se mohl několikrát přesvědčit, že národy, patřící dnes mezi nejzaostalejší a žijící podobně jako kdysi naši předkové, jsou podstatně šťastnější než věčně naštvaní Češi, kteří "nevěří každému nesmyslu". Chtělo by to určitou pokoru k moudrostem předků, od kterých bychom se přece jen mohli něco přiučit. Ono je moc snadné o něčem říci, že je to nesmysl...
V jedné větě píšete, že primitivní národy jsou šťastnější a v druhé, že proto bychom se měli od nich učit moudrost. Tedy podle vás štěstí plyne z moudrosti (pokud jste toto tím nemyslel, tak jste napsal logický nesmysl). Já vám uvedl příklad, že moudrost není nutnou podmínkou štěstí, a tedy že ty primitivní národy žádnou moudrostí disponovat nemusí (a tedy se možná ani není čemu od nich učit).
Ono to ten někdo kdysi dělal ne proto, že by se vědomě rozhodl na základě nějaké dnes neznámé moudrosti, ale prostě proto, že se to tak vyvinulo. Lidský organizmus je optimalizovaný na určitý druh provozu a dnešní rychlost změn životního stylu (a to mluvím o posledních pár tisících let) je mnohem větší, než aby se organismus stačil přizpůsobit. Ostatně třeba proto nám tak škodí stres: z původně užitečného mechanismu pro záchranu holého života se stal naopak zabiják. No a tito propagátoři si řekli, že by mohli zkusit začít jíst tak, jak to je podle nich bližší tomu, co organismus umí dobře. (Jestli mají pravdu je jiná věc, ale úvaha to není nesmyslná.)
Zdravím, nechci někoho hanit, ale myslím si, že tento přístup se od pravěkých časů moc nezměnil. O paleo dietě jsem četla na http://www.rokzeny.cz/hubnuti/ a z části na tom určitě něco bude, na druhou stranu si ale myslím, že luštěniny jsou cenným zdrojem bílkovin a vlákniny, a tak mi přijde nesmyslné je z jídelníčku vyřazovat.