Takže schválíme, že dětem se ve škole budou moci prodávat jen zdravé potraviny. Jenže požadavky na zdravé potraviny stanovíme tak přísně, že je nesplní ani některé bílé jogurty, většina sýrů, ochucená mléka, většina uzenin,...
Výsledkem je, že ta jídla bez tuku, bez cukru, bez soli a bez chuti (zato se spoustou škrobu, vody a všelijakých éček, aby to vůbec drželo pohromadě) nikdo nechce prodávat a kupovat a tak školní bufety zavřeme a děti si budou chipsy kupovat u Vietnamců. A školy přijdou o příjmy, které mohli nějakým způsobem zužitkovat.
Zajímavé je, že naprostá většina svačin od rodičů by těmi aktuálními požadavky neprošla. Ty jsou až nesmyslně striktní.
Druhou závadou je, že řada rodičů je líná (oni tomu říkají, že na to nemají čas) dětem něco připravovat, tak jim dají peníze, ať si něco koupí, nebo jim sami koupí nějakou tu "dětskou svačinku", které tyhle požadavky také nesplňuje.
Výsledkem je, že zisk, který by mohla z části inkasovat škola, inkasuje někdo jiný. Ano, historicky se školy bez vedlejších zisků obešly, stejně jako se obešly bez počítačových učeben, nebo studijních materiálů, které nejsou nařízeny ministerstvem školství, nebo moderních přístrojů na výuku (zařízení chemických či fyzikálních laboratoří, pamatuji si, jak my jsme používali měřící přístroje, které nic neměřily).
...bohužel mají. Ano, povinné vybavení a povinné studijní materiály škoda koupit musí (a dostane na to peníze). Řeč je o těch nadstandardních, které mít nemusí a ty kupuje právě z nadstandardních příjmů (a to mohou být sponzoři, sběr papíru či dalších věcí a právě příjmy z podnikatelské činnosti). Takže pokud škola rozumě hospodaří, ty "peníze navíc" ve výuce vidět jsou.
Neříkám, že rodiče nemohou zvládnout zdravou svačinu, ale že jsou na to líní (alespoň většina). Navíc ty současné požadavky jsou opravdu nesmyslné a běžná svačina, co děti nosí do školy je nesplní. Dokonce je nesplní ani některé bílé (natož ochucené) jogurty.