Pampeliškové listy a květy je třeba použít co nejrychleji

Sdílet

 Autor: pixnio.com, podle licence: Public domain
Jakmile se louky kolem nás rozzáří nádhernou žlutou barvou, je nejlepší čas vydat se na sběr pampelišek. Právě zjara mají největší sílu a lidskému organismu mohou dodat vše, co si po zimě žádá.

Ještě předtím, než pampelišky rozkvetou, můžeme již sbírat mladé zelené lístky. Buď je můžeme jíst „jen tak“, nebo si z nich udělat skvělý salát či polévku. Listy pampelišky jsou doslova nabité vitamíny a dalšími cennými látkami. A navíc – umí pročistit játra. Což je základ každé jarní očisty.

Poklad v kuchyni

Pampeliška neboli také smetánka lékařská roste naprosto všude. Snad nejméně jí fandí zahradníci, kteří ji považují téměř až za invazivní plevel. Ale to je škoda. V dřívějších dobách byla cennou zeleninou, která nechyběla na talíři snad v žádné domácnosti.

Obrovskou výhodou rostliny je to, že můžeme zužitkovat každou její část: kořeny na chutnou kávu, listy do nejrůznějších pokrmů a květy jako základní surovinu pro víno, limonádu či sirup. Anebo do salátů a polévek. Receptů pro pampelišku existuje nespočet, tak si ji každý den můžeme dát hned na několik způsobů. Ale vždy zdravě.

Složení pampelišky se mění podle ročního období

Dá se říci, že pampeliška v sobě ukrývá hotovou chemickou laboratoř. Najdeme v ní řadu vitamínů – zejména pak A, B2, C a D. Nechybí ani minerální látky a stopové prvky (sodík, draslík, mangan, křemík, síra či fosfor) a spousta dalších cenných látek, jako jsou hořčiny (taraxin, taraxasterin a laktupikrin), třísloviny, fruktóza, fytosteroly, sliz, aminokyseliny či inulin.

Právě pro obsah inulinu se doporučuje používat čaj při cukrovce a čerstvé listy ve formě salátu při chorobách látkové výměny. Je rozhodně také dobré vědět, že obsah mnohých obsažených látek je kolísavý v závislosti na ročním období. Například inulinu je v rostlině nejvíc na podzim. A taraxin zase nabírá na síle přes léto – zejména přes letní prázdniny, v červenci a srpnu.

Chutná zelenina

Svou pozornost však na jaře upřeme právě na listy, které nás mohou po zimě doslova „postavit na nohy“. Sbírat je můžeme ideálně v období březen až září. Ve chvíli, kdy utrhneme list nebo květ pampelišky, je nutné okamžitě jej zpracovat či sníst. Po utrhnutí totiž životadárná energie z rostliny rychle odchází. Je proto nutné ji použít co nejrychleji – sníst za syrova či zpracovat na šťávu nebo do zeleninového salátu.

Pampeliškový salát

Suroviny:

  • 2–3 hrsti mladých světle zelených pampeliškových lístků (množství asi jako 2 hlávky zeleného salátu)
  • 1 stroužek česneku
  • 1 středně velká cibule
  • 4 lžíce oleje
  • 2 lžíce vinného octa
  • sůl a pepř
  • plátky veky
  • trocha oleje na opečení

Lístky opereme, osušíme v utěrce a natrháme na malé kousky. Mísu vytřeme stroužkem česneku. Jemně nakrájenou cibuli promícháme v míse s pampeliškou. Olej vyšleháme se solí a pepřem, a až se sůl rozpustí, přidáme ocet. Salát promícháme se zálivkou těsně před podáváním. Každou porci posypeme dozlatova osmaženými kostičkami veky.  Chceme-li salát jemnější, povaříme nakrájenou cibulku 5 minut v troše octové vody. Necháme okapat a pak teprve promícháme se salátem. (Místo pampelišky můžeme použít hlávkový salát.)

Pampelišku můžeme pochopitelně upravit i tepelně, ale počítejte s tím, že účinnost už nebude stoprocentní.

Pampelišková polévka

Suroviny:

  • 1 menší cibule
  • 1 lžíce másla
  • hrst pampeliškových listů
  • ½ l vody nebo zeleninového vývaru
  • sůl a pepř
  • ½ kelímku 12% smetany
  • 1 žloutek
  • pampeliškové květy na ozdobu

Příprava: Cibuli nakrájíme a podusíme na másle. Přidáme pampeliškové listy, zalijeme vodou nebo vývarem, okořeníme a přivedeme k varu. Když už jsou pampeliškové lístky rozvařené, můžeme je ještě rozmixovat a pak do polévky vlijeme opatrně za stálého míchání smetanu, ve které jsme si rozmíchali žloutek. Pak za stálého míchání polévku chviličku vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Nakonec dozdobíme pampeliškovými květy.

Listy však můžeme i sušit. Nejlépe v tenkých vrstvách ve stínu a na větraném místě. Listy průběžně otáčíme. Sušení by mělo být rychlé, správně usušený pampeliškový list by měl mít zachovanou svěží zelenou barvu. Jakmile ztmavne, je to špatně. Usušené lisy pak uchováváme ideálně v hermeticky uzavíratelných sklenicích na suchém a tmavém místě. Spotřebovat bychom je měli nejpozději do jednoho roku.

Pampeliškové listy mohou pomoci zbavit se otoků, čistí játra i zažívací trakt, zahání pálení žáhy a jsou vhodné v těhotenství i při porodu. Jsou také skvělým prostředkem pro zahnání jarní únavy.

Galerie: Co všechno se dá v přírodě na jaře sníst? 

Autor článku

Věnuje se bylinářství, aromaterapii a masážím. Připravuje vlastní projekt Bylinkový magazín. Jako bylinářka spolupracuje s Institutem funkční medicíny a výživy. Vystudovala mj. obor Léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).