Dobrý den, zajímaly by mne podrobnosti k následujícímu tvrzení:z článku "Při vyšších teplotách přidaný řepný cukr karamelizuje, ale kromě toho se také rozkládá, přičemž vzniká látka hydroxymetylfurfural (zkratka HMF), která je pro člověka částečně toxická, neboť má karcinogenní účinky.
Je rozdíl mezi vařením a pečením - protože jestli ne, tak by HMF vznikal i při pečení všech sladkostí, které jsou slazeny sacharózou, a to se mi moc nezdá. Děkuji za odpověď.
Nejen sacharózou, ale i glukózou či fruktózou, a nejen při pečení, ale i při vaření a dokonce sušení (ovoce). Jsou na to normy. Bližší (anglicky) http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxymethylfurfural
Nevim, proc se pan Havel navazi prave do domacich vyrobku, kdyz se HMF vyskytuje vsude, kde se cukr vystavuje vyssim teplotam, nebo dlouhemu skladovani . Zejmena v chlebu, pecivu, kolacich, marmeladach, ovocnych dzusech, prirozene v kave a medu, dokonce i v UHT mleku. Hydroxymetylfurfural se nevyskytuje v cerstvych potravinach, ale v susenych, pecenych a varenych. Priklad, uvadeny ve Wikipedii: Pri toastovani chleba vzrusta obsah HMF z 14.8 mg (5 minut) na 2024,8 mg/ kg (60 minut).
Priklad pampeliskoveho medu nebyl vubec dobry napad. :-))
Dobrý den, přikládám reakci autora konzultovanou s odborníky:
Mezi vařením a pečením je zásadní rozdíl. Obecně je vždy rozdíl, pokud je rozdílné prostředí, v jakém dochází k tepelné úpravě, a v celé řadě dalších faktorů, jako je délka tepelné úpravy i její intenzita. V tomto případě je také rozdíl v koncentraci sacharózy například v pečivu a v nasyceném roztoku při výrobě pampeliškového medu. Pokud se tedy týká pečení, tam je potenciální riziko tvorby HMF nižší, než v případě pampeliškového medu, na druhou stranu při pečení vznikají - mluvíme-li o pekárenské výrobě, zase jiná rizika, díky přítomnosti škrobů v pečené s urovině - konkrétně jde o tvorbu akrylamidu, což je možná vyšším rizikem než HMF. Zase je ale třeba vědět, že akrylamid vzniká až při vyšších teplotách, takže pečení není vždy důvodem k jeho vytvoření....
Petr Havel
Dekujeme za vysvetleni.
Myslim si, ze lide se proste chovaji rozumne v prostredi, kdy maji moznost vyrobit si domaci potravinu z mistnich surovin, na pozadi vsech tech informaci o nekvalite a falsovani prodavaneho vceliho medu.
Byznys se chova ekonomicky, tudiz zakaznici se take budou chovat ekonomicky.
Dobrý den, HMF opravdu vzniká při tepelném rozkladu cukru už při nízkých teplotách, a tento je přítomen ve všech výrobcích kde se cukr zahřívá víc než na 50 stupnů, je i v chlebě, je ve všech sladkostech a v normálním medu, který je zahříván aby déle vydržel je jeho hodnota hlídána a neměla by se pohybovat pod 60 mg na kg výrobku, informace o škodlivosti HMF je podle mne velmi zavádějící a nepřesná . Čím větší teplotě výrobek vystavíme, tím více se HMF vytvoří, a když si vezmeme kolik HMF jen například přítomno v instantní kávě což je asi 6g na kg, a že ho někdo pije třeba pět šest kafí denně, tak medu nikdy nezkonzumujeme za den tolik, aby nám ten vzniklý HMF nějak mohl škodit. Myslím, že to je jen opravdu velmi nafouklá bublina.
"...není tedy pravda, že by svou sladkostí způsoboval zubní kaz. Je tomu právě naopak,..."
Netuším kde k tomuto názoru autor článku došel, co jsem měl možnost číst, tak je tomu naopak - jak sacharóza, tak i med jsou v tomto podobné.
Zubní sklovinu narušují (kazí) kyselé metabolity bakterií žijících v plaku na zubech. A cukry těmto bakteriím slouží jako potrava (i med).
Není pravda, že když jíte med, tak jeho drobné antiseptické vlastnosti jsou postačující na likvidaci bakterií v ústní dutině = i po konzumaci medu je nutné si zuby čistit, jinak se vám budou kazit.
Proboha, srovnávat pampeliškový "med" se včelím medem, je víceméně totéž, jako srovnávat sojové "maso" s hovězím.
Opět marně jsem doufal v článek, který prostě jen bude hovořit o tom, že to jsou dvě rozdílné suroviny s jiným použítím kde každá má své výhody i nevýhody. Opět to jen skončilo agitkou svědčící leda o tom, že ani sám autor není od sebe kvalitativně zcela odlišné suroviny schopen mentálně odlišit.
Nebudu-li od sojového masa čekat, že dostanu maso, nebudu pak jako polovina národa tvrdit, jak je to strašná surovina. Mám sojové maso rád. A stejně tak mám rád hovězí, protože vím, že jedno s druhým nijak nesouvisí.
A nebudu-li zcela nesmyslně čekat od pampeliškového medu, že bude "jako" včelí med, budu si moci odpustit podobné články protože když dostanu chuť na pampeliškový med, dám si do čaje pampeliškový med a nebudu čekat, že mi přinese, dá či nedá totéž jako včelí.
Ach jo.
Zdravim. Autor srovnava dva produkty proto, ze je za vzajemne suplementy ma nemala cast naroda (mozna vetsina). Proto je takove "srovnani" a hlavne vysvetleni na miste. Mne clanek obohatil. Pokud jste jiz nadpisu prozirave pochopil cely obsah clanku, jista vas nikdo nenutil ho cist a jeste i psat zbytecny koment.
No ono to srovnani sojoveho a normalniho masa je dost diskutabilni. Je to spis o tom, co od toho kdo ocekava a je to stejne jako srovnani pampeliskoveho a normalniho medu.
Predpokladam, ze mate na mysli srovnani chuti. Srovnani chuti predpokladam nikoho nezajima, protoze to kazdy vi, pripadne se to docte ruzne na internetu. Mimochodem chut u jidla povazuji za nejvetsi zlo. Zasadni veci je si uvedomit, proc jime. Jestli je to proto, ze to je zabava/zavislost na chuti nebo protoze jidlo obsahuje latky, ktere potrebujeme a je to nase palivo. Ano ten druhy duvod je spravne a proto chut neni potreba resit.
Sojove maso je nahradou normalniho masa nicmene to neni maso. Obsahuje vice bilkovin i sacharidu, obsahuje spoustu mineralu, vlakninu a nema nevyhody masa normalniho. Na druhou stranu chybi B12 a horsi vstrebavani Fe. Ale vegetariani vedi jak toto resit. Masozrouti si jidelnicek nehlidaji - protoze prece jedi vsechno a hlavne maso. No a proto jsou na tom zdravotne mnohem hure nez vegetariani, vegani a dalsi.
S tou chutí to mám třeba jinak a určitě bych objevil i pádné argumenty - ostatně kdyby tento smysl neměl smysl, asi by se do současné iterace naší evoluce nezachoval.
Jíme primárně proto, že nám chutná, kdybychom jedli jen z hladu, nevytvořili bychom si dostatečnou zásobu a nemohli bychom se věnovat klábosení na internetu.
Bez chuti a dalších s jezením spojených pocitů by stačila kapačka do žíly, bylo by to i výrazně efektivnější ;)
Nechápu proč v článku strašíte lidi rakovinou z cukru, když to není podložené žádnou studií.
In vitro tests and studies on rats suggest potential toxicity and carcinogenicity of HMF. In humans, no correlation between intakes of HMF and disease is known.
HMF způsobuje potencionální toxicitu u krys, ale u člověka nebyla nikdy zjištěna, což je snad logické, vzhledem k tomu, že lidské tělo se vyvinulo k tomu konzumovat vařenou a jinak tepelně upravenou potravu včetně cukrů a krysí nikoliv.
Přála bych si, abyste u podobných článků s takovýmito tvrzeními na konci vždy přidali odkazy na studie, které vaše tvrzení podporují. Jinak to není nic jiného než nějaký váš názor a pravděpodobný blud, který bude spousta lidí šířit dál jako pravdu.
Každý jev související s životem člověka má svá pozitiva i negativa. Míra užitečnosti, prospěšnosti tedy tzv." dobrého nápadu" , vždy vycházi z poměru obou poloh. Kdybychom vše posuzovali jednostranně, musíme konstatovat, že nosit boty mimo zimní období je nezdravé, automobil je metla lidstva a dokonce i sama lékařská věda má zásluhu na špatném vývoji lidského rodu. Protože ti, kteří by bez ní prostě zemřeli, a tím se udržoval "zdravý kořínek" a přiměřený počet lidstva, přežijí.
Proto porovnávám text autora, aniž bych ho jakkoli zpochybňoval, s textem níže uvedeným v odkazu a shledávám, že pampeliškový med, sirup, nebo jak chcete, letos opět vyrobím z právě natrhaných papelišek a budu to opět považovat za dost dobrý nápad.
http://zdravi.peknetelo.eu/vcely-produkty/vceli-med/pampeliskovy-med/
Dobrý den,
Chtěla jsem si uvařit pampeliškový med ne proto, že bych chtěla šetřit, nebo že by v obchodech bylo málo včelího. Pořád čtu, jak je zdravý pampeliškový čaj a pampelišky vůbec. Chtěla jsem si to zdraví schovat na zimu. Jsem vegetarián a jím jen to, co si sama uvařím a upeču, včetně marmelád z vlastního ovoce. Teď zjišťuji, jak je to smrtelně nezdravé. Tak příště, až si budu chtít něco uvařit, nebudu hledat recept na internetu, protože bych potom musela jist vsechno syrové. Tak pampeliškový med letos nebude, snad až příští rok ...