Dobrý den, zajímaly by mne podrobnosti k následujícímu tvrzení:z článku "Při vyšších teplotách přidaný řepný cukr karamelizuje, ale kromě toho se také rozkládá, přičemž vzniká látka hydroxymetylfurfural (zkratka HMF), která je pro člověka částečně toxická, neboť má karcinogenní účinky.
Je rozdíl mezi vařením a pečením - protože jestli ne, tak by HMF vznikal i při pečení všech sladkostí, které jsou slazeny sacharózou, a to se mi moc nezdá. Děkuji za odpověď.
Nejen sacharózou, ale i glukózou či fruktózou, a nejen při pečení, ale i při vaření a dokonce sušení (ovoce). Jsou na to normy. Bližší (anglicky) http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxymethylfurfural
Nevim, proc se pan Havel navazi prave do domacich vyrobku, kdyz se HMF vyskytuje vsude, kde se cukr vystavuje vyssim teplotam, nebo dlouhemu skladovani . Zejmena v chlebu, pecivu, kolacich, marmeladach, ovocnych dzusech, prirozene v kave a medu, dokonce i v UHT mleku. Hydroxymetylfurfural se nevyskytuje v cerstvych potravinach, ale v susenych, pecenych a varenych. Priklad, uvadeny ve Wikipedii: Pri toastovani chleba vzrusta obsah HMF z 14.8 mg (5 minut) na 2024,8 mg/ kg (60 minut).
Priklad pampeliskoveho medu nebyl vubec dobry napad. :-))
Dobrý den, přikládám reakci autora konzultovanou s odborníky:
Mezi vařením a pečením je zásadní rozdíl. Obecně je vždy rozdíl, pokud je rozdílné prostředí, v jakém dochází k tepelné úpravě, a v celé řadě dalších faktorů, jako je délka tepelné úpravy i její intenzita. V tomto případě je také rozdíl v koncentraci sacharózy například v pečivu a v nasyceném roztoku při výrobě pampeliškového medu. Pokud se tedy týká pečení, tam je potenciální riziko tvorby HMF nižší, než v případě pampeliškového medu, na druhou stranu při pečení vznikají - mluvíme-li o pekárenské výrobě, zase jiná rizika, díky přítomnosti škrobů v pečené s urovině - konkrétně jde o tvorbu akrylamidu, což je možná vyšším rizikem než HMF. Zase je ale třeba vědět, že akrylamid vzniká až při vyšších teplotách, takže pečení není vždy důvodem k jeho vytvoření....
Petr Havel
Dekujeme za vysvetleni.
Myslim si, ze lide se proste chovaji rozumne v prostredi, kdy maji moznost vyrobit si domaci potravinu z mistnich surovin, na pozadi vsech tech informaci o nekvalite a falsovani prodavaneho vceliho medu.
Byznys se chova ekonomicky, tudiz zakaznici se take budou chovat ekonomicky.
Dobrý den, HMF opravdu vzniká při tepelném rozkladu cukru už při nízkých teplotách, a tento je přítomen ve všech výrobcích kde se cukr zahřívá víc než na 50 stupnů, je i v chlebě, je ve všech sladkostech a v normálním medu, který je zahříván aby déle vydržel je jeho hodnota hlídána a neměla by se pohybovat pod 60 mg na kg výrobku, informace o škodlivosti HMF je podle mne velmi zavádějící a nepřesná . Čím větší teplotě výrobek vystavíme, tím více se HMF vytvoří, a když si vezmeme kolik HMF jen například přítomno v instantní kávě což je asi 6g na kg, a že ho někdo pije třeba pět šest kafí denně, tak medu nikdy nezkonzumujeme za den tolik, aby nám ten vzniklý HMF nějak mohl škodit. Myslím, že to je jen opravdu velmi nafouklá bublina.