Světová zdravotnická organizace (WHO) včera kvůli šíření takzvané prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály, čímž potvrdila vznik pandemie nové chřipky, informovala o tom agentura čtk. Ve světě se chřipková pandemie objevila naposledy v roce 1968. Tehdy si takzvaná hongkongská chřipka vyžádala zhruba jeden milion životů.
Nové chřipce dosud podlehlo 144 osob a generální ředitelka WHO Margareta Chanová varuje, že další oběti přibudou, s tím, že ale nenastane žádný náhlý nárůst fatálních případů. Státy, které onemocnění již zasáhlo, se ale podle ní mají připravit na druhou vlnu případů.
Chanová zdůraznila, že WHO kvůli zvýšení stupně nedoporučuje zavádění žádných dalších omezení, zejména ne pro cestování nebo uzavírání hranic. „Žádná dosavadní pandemie nebyla odhalena tak brzo a nebyla od počátku tak sledována,“ ujistila s tím, že až dosud byl průběh nového typu chřipky relativně mírný. „To se ale může změnit,“ upozornila.
Řada států již na krok WHO reagovala ujištěním, že žádná nová opatření nechystají, neboť ta současná považují za dostačující. Jsou mezi nimi Británie, Rakousko a Německo, kde byla včera oznámena nákaza třiceti dětí z jedné školy v Düsseldorfu. Stejně se prý zachovají také Spojené státy, které už evidují přes 13 000 případů a nejméně 27 mrtvých.
Vir se dosud šířil hlavně v USA, Kanadě a Mexiku, kde se také v dubnu objevil poprvé. Nyní se vyskytlo velké množství případů i v Austrálii. V České republice jsou zatím registrovány čtyři případy nákazy, všechny u pacientů, kteří cestovali z USA.
O „prasečí“ chřipve čtěte více v článku „Komu hrozí prasečí chřipka?“