V posledni dobe se stava Mimibazar opravdu hitem. Ze jsou to strasne humusy, o tom neni pochyby :-)
Jenze na druhe strane to neni jen chyba tech lidi. Unavne proklamace politiku ze "Lide v CR si nejsou ochotni priplatit za kvalitnejsi potraviny" jsou totiz lzive. Neni zadnym tajemstvim, ze uz temer deset let jsou ceny potravin a spotrebniho zbozi v Nemecku nebo Rakousku pouhym prepoctem CZK na EUR levnejsi a kvalitnejsi (srovnani vuci platum a nakladum na jejich prodej vychazi samozrejme jeste hure) nez v CR. Tedy neni pravda ze lide v CR si nejsou ochotni priplatit. Naopak ! Oni si priplaci denne, za ten humus co se tu prodava misto potravin.
Tento argument by mel smysl jen v pripade, ze by zde prodavane nekvalitni potraviny byly za odpovidajici, tedy polovicni ci jeste nizsi ceny nez v zahranici a byla by snaha presvedcit zakazniky ke koupi drazsich, tedy cenove i kvalitativne srovnatelnych potravin se zahranicim. Jenze o to tady vubec nejde.
Chcete lidi presvedcovat, ze si musi priplacet jeste vice (tedy mnohonasobne vice nez v zahranici) za normalni potraviny ? Proc by to jako meli delat ? Dalsi trapny argument o velikosti trhu taktez neobstoji, protoze napriklad Rakousko ma mene obyvatel nez CR a presto je tam vetsina potravin opet levnejsi.
Nedavno byl na toto tema porad na CT24 plny "chytrych" nazoru, ze jedine trh toto vyresi a zakaznici nemaji kupovat "levne" potraviny. A kde ? Zrejme ma jezdit cela CR nakupovat do zahranici :-) Pouze jedina z diskutujich, ze sdruzeni ktere provadi testy potravin mela rozumny nazor, ze zakaznici v CR uz soucasnou situaci nemohou nijak ovlivnit a kvalitu musi kontrolovat vice stat.
Mimochodem, zkuste v redakci sestavit statistiku, kolik supermarketovych retezcu v jednotlivych zemich EU jsou jejich domaci firmy ? A srovnejte to se stavem CR. Mozna vas pri tom neco napadne.
A podobny diskusni klub je i na serveru Mageo http://mageo.cz/.chatroom/161363
Proc by proboha porad mel neco resit stat? V cem vam uz kdy stat pomohl? Co dela stat tak kvalitne, ze si prejete, aby delal i dalsi veci? :-)
Stat nema zadny zajem na tom, aby lide kupovali kvalitni potraviny. Zajmy statu = logicky zajmy jeho aktualnich predstavitelu - tak je potreba k tomu pristupovat.
Jist kvalitni (nebo nepredrazene) jidlo by mel byt zajem kazdeho z nas (tedy, pokud nam na to zalezi). A za sve zajmy muze kazdy ucinne bojovat jedine sam.
Pokud napr. nejsem ochoten ustoupit ze sveho pohodli (tj. naplnit tydne velky kosik s potravinami v jednom supermarketu), pak se holt musim smirit s tim, ze budu nakupovat to, co ten supermarket ma v nabidce a za ceny, jak urci.
Kdyz ale pozoruju lidi, co jsou obcas ochotni vlozit do kosiku, spis si myslim, ze jim je vsechno jedno. Anebo ze radsi sezerou kilo nahrazky nez 20 deka kvalitni uzeniny.
Ja se treba snazim nakupovat maso v osvedcenych reznictvich, zeleninu na trzich, cerstve ryby v rybarne. Tyto produkty sezenu v neporovnatelne lepsi kvalite nez v supermarketu a - pozor - zpravidla za srovnatelne (a i nizsi) ceny. Do supermarketu chodim minimalne.
Ano, lze jiste namitnout, ze takovych obchodu neni vsude dost. Nebude ovsem rozdil mezi nami a treba tim Rakouskem i v tom, ze je tam vice lidi ochotnych vstat a zacit neco delat (tedy treba si takovy obchod zalozit) nez u nas? U nas je spis v mode nadavat a dal si kupovat sracky, vzdyt by to jinak dalo moc prace a premysleni.
S tim souvisi i to lamentovani, proc mame zahranicni supermarkety. Inu, proc asi, ze by proto, ze se tu nikomu nechce jim konkurovat? Zakazane to snad neni. (Navic, nejsem si jisty, ze by to byla kdovijaka vyhra, jeden cesky supermarket s nekolika pobockami znam, a tak neschopny a liny personal jsem nikde jinde nevidel.)
I supermarket muze delat pouze to, co mu zakaznik dovoli, jinak by zkrachoval. Stat to muze ovlivnit jedine tak, ze bude drobnym zivnostnikum hazet klacky pod nohy co nejmene, ne zadnymi dalsimi regulacemi.
Ano, trh vyresi vse, jenze to nevyresi tak, jak to nekomu pripada spravne, ale tak, jak to zakaznici chteji a jak svymi penezenkami hlasuji.
Já netvrdím, že to je česká značka, ale česká firma. Prodejny COOP patří družstvu COOP Centrum, které si založila česká spotřební a výrobní družstva. Račte nahlédnou do obchodního rejstříku, kdo je podílníkem a kdo je ve statutárních orgánech. To, že používají značku, kterou používají i družstevní prodejny jinde v Evropě, neznamená, že to je cizácká firma.
To jsou s prominutim zase ty "chytre" reci, ktere jsou o nicem.
Tech malych obdchodu bylo dost, dokud sem nevtrhli zahranicni retezce a pres dumpingove ceny vsechny tyto obchodniky postupne znicili. Potom sla cena strme nahoru a kvalita dolu. Ci je to vina, tech malych obchodniku ? Co podle vas udelali presne spatne ?
Stejne tak si jiste odpovite na to, proc dnes namisto podobnych obchodu jsou plne ulice heren nebo vecerek. A jsme zase u toho statu, ktery nedela co ma.
Nepamatuji si zadne dumpingove ceny ani nasledny strmy narust ceny potravin. Kdy se to odehralo?
Potraviny, ktere kupuji, stoji bud stale +- stejne, resp. jejich cena zvolna roste +- o inflaci.
V roce 2009 naopak nektere ceny mirne poklesly (krize).
(Nepocitam v to samozrejme obcasne vykyvy typu snaha Madety vyvolat rust ceny masla; to byva vzdy docasne a nakonec to melo stejne ten vysledek, ze se objevilo nekolik novych druhu masel a Madeta ostrouhala.)
Navic, i kdyby to bylo tak jak rikate, kdo brani nyni konkurovat predrazenym supermarketum?
Neni to nejvic prave stat, ktery hazi podnikatelum klacky pod nohy, zatimco s velkymi firmami je zadobre a dava jim danove ulevy a dotace?
Krome toho, jak je tedy mozne, ze (jak jsem jiz psal) kvalitni potraviny za ferove ceny v pohode sezenu (byt za cenu drobneho nepohodli)?
Jinak co delaji mali obchodnici (casto) spatne? Inu, tak treba maji neprijemny personal, nemaji otevreno temer nikdy, kdyz mam cas jit kolem, nemaji oproti supermarketum nic navic anebo jsou drazsi. Nastesti ne vsichni, a k tomu zbytku rad chodim.
Proc jsou ulice plne heren? Ze by proto, ze lide chodi radi do heren? Nastesti take ne vsude, podle mych zkusenosti vyskyt heren docela koreluje s tim, jak mnoho lidi zije na danem miste ze socialnich davek. Inu, asi by to chtelo toho socialniho statu vice ;-)
Chlape jsi uplne mimo, argum,enty co pouzivas jsou jenom zbozne prani.
Rakousko ten same vyrobek u nich 2x levnejsi. Co se tyce obsahu zkus koupit Alemete u na a pak ten same 2x levnejsi v nemecku, obsah bude v nemeckam kvaliltnesi(ne vzduchem naslehane smejd co prodaji u nas).
1) uvedeny priklad ukazuje, u nas se prodava neco co ma horsi(tedy levnejsi suroviny, levnejsi naklady na vyrobu) 2x draze jako v nemecku.
2) male rakouske trh(mene obyvatel) ukazuje, neni to vina maleho trhu.
3) Byrokracie v rakousku je na stejne urovni jako u nas, pokud nekdo tvrdi opak nikda nepracoval v Rakousku a nemel kontakt z jejich urady(akorat u nas lidi venuji hooodne casu kecum proc ten papir nevyplnit, v rakousku to vyplni a drzi hubu).
Dam priklad platy, v Rakousku neni normalni aby me sef v mensi firme do 10 zamestnancu vic jak 2x-3x vetsi plat jak ten nejmine placene zamestnanec(i u velkych firem ten rozdil neni 10x vetsi - neplest sem majitele, ale jenom manazery firem-opet neplest se banky coz nejsou firmy, ale uzernici i u nich).
Toto je jedine vysvertleni a to platy takymanazeru v CR. Viz. CEZ zvysit cenu a pak se chclubit jak sme dobri? To dokaze i blbecek se zakladnim vzdelanim...
1/ cemu rikate "vetsi mesto"? Ziju v centru Brna a jediny trh ktery je tu pravidelne je Zelnak. Kdyz pak prijedu z dovolene odkudkoliv jinud tak se mi chce brecet.
2/ Bohuzel ne kazdy si muze dovolit do "vetsiho mesta" jezdit nekolikrat tydne na nakupy
Ale jinak jo, lepsi se to. Vznikaji trhy ale je jich proklate malo. Vznikaji potraviny specializovane na kvalitni produky ale specializuji se spis na trvanlivejsi veci (syry, konzervovane veci, testoviny). Treba kvalitni reznictvi s vetsim vyberem kvalitniho masa neznam v Brne ani jedno...
V Brně už sice rok nebydlím, ale svého času bylo docela dobré řeznictví kousek od Maliňáku, směrem na centrum (myslím, že v té ulici, co Charlies hat), každopádně v blízkém okolí. Dobrý chleba se dal koupit v kavárně/pekárně Zastávka, zastávku před Buzkova, u samotné zastávky leží i opravdu dobrá drogerie. Můj oblíbený krámek (potraviny) byl kousek od zastávky Palackého náměstí v Řečkovicích - jde se směrem na tramvaj č.1. Přímo na zastávce je i nejlepší zmrzlina v Brně. Sice ten stánek vypadá děsivě, je tam mnoho prolétů, ale za tři roky jsem to i přes náchylnost střev neodnesla. Když se tu a tam zatoulám do Brna, tak nakupuju koření U Sindibáda. Tady však nabdádám k ostražitosti, ta paní člověka ráda natáhne.
Chce to jen otevřené a vymezit si čas na obhlídku terénu. Strategicky pak naplánovat nákupy tak, aby trasa zabrala co nejméně času.
Samozřejmě. I v supermarketu koupím např. šunku za stovku kilo nebo za dvě stovky a víc, která by měla být lepší. Problém je, že tyhle kvalitnější uzeniny se moc neprodávají kvůli ceně, takže na pultu leží dlouho a ve finále jsou možná z kvalitnější surovin, ale staré. Já bych si rád kupoval tyhle kvalitnější potraviny pravidelně, ale většinou to jde jen když jsou v akci a točí se rychle.
Dovolím si nesouhlasit: s poptávkou a neochotou si připlatit to určitě souvisí. Kvalita potravin i jejich cena již nejsou určené zhůry pánem Bohem, nebo Vládou, ale trhem. To, že se unás platí podobné peníze jako v Německu za mnohem horší potraviny je dáno tím, že největší nabídka (tedy i největší konkurence) je u nás především v oblasti šuntu. A největší nabídka je i tam, kde je poptávka. Pokud ale budou lidé ochotni dát víc za kavalitu, množství kvalitních výrobků v nabídce se zvýší a postupně si začnou konkurovat, což opět srazí cenu dolů. Bez poptávky to ale nepůjde.
Přesvědčovat lidi, že připlácet za kvalitu je nutné, je opravdu blbost. Ne nutně ale z důvodů které uvádíte. Prostě a jednoduše musí vědět, že kreativita v kuchyni se vyplatí.
Já udělám z kila hovězího žebra (každý koupí leda na polívku), jedné cibule, 3/4 kila brambor, stroužku česneku, 250g čerstvých fazolek, lžíce másla, soli a pepře tak luxusní oběd pro 4, že se všichni po...A to ještě zbyde výborný vývar na polévku.
Obecně stačí jen ignorovat hypermarkety a jejich "nejnejnej" nabídku. použít mozek...jenže lidi mají mimibazar a "blábolicu"
Tohle platilo možná před deseti lety, mam velmi malo penez na jidlo a doma dve deti a muze a nikdy nejsem nucena jist levny hnusny salam nebo kupovat tatarku, kecup a podobne. Dá se velmi dobře nakoupit kvalitní jídlo ze normalní ceny. je to mozna drazsi v kurzu proti jinym statum, ale porad je to nastejno kupovat kvalitni ci nekvalitni jidlo. je jen na kazdem, co si v obchode vybere, nesvadejte odpovednost na trh, kdo hleda, najde.
Jeste k te ankete, stat nema nic takoveho ovlivnovat, protoze by to opet dopadlo jeste hure (urcite by rad zdanil "nezdrave" potraviny co to jde pod falesnou snahou pece o zdravi a podobne nesmysly).
Stat by mel predevsim napravit to co natropil a ceho tu ted vidime vysledek. Je to stejne jako napriklad kvalita a ceny za telekomunikacni sluzby, kde diky nefunkcnimu CTU mame az 20x vyssi ceny nez v Rakousku ci Nemecku. A presne tak je to i s potravinami, poplatky v bankach a vlastne se vsim v tehle zemi ...
Zeme ktera se vlastni hlouposti stava stale vice nesobestacna, nejen v produkci potravin ale dokonce i v prodeji (postatit nekde budovu, do ni navozit regaly a v nich prodavat zbozi, na to je treba zaplatit zrejme know-how z NASA) uz nema prakticky zadnou sanci se z takove zavislosti dostat. Zvlaste kdyz cca od roku 1996 je to i vsem vladnoucim stranam uplne jedno.
Když ony děti mají jaksi jinou chuť než dospělí. U nás třeba kečup ani tatarku téměř nepoužíváme, jenže dětem to tak chutná, že si je kupují ze svého kapesného a cpou do všeho. Podobně jim různé náhražky chutnají více než originální potravina a vynucují si to. Ale jak stárnou, tak jim ty náhražky přestávají chutnat.
A když chci uvařit, aby toho bylo hodně a rychle a aby to jedly děti dělám toto:
Rozpis pro čtyři osoby:
- 250 g skleněných nudlí
- pytlík mraženém čínské zeleninové směsi
- 750 g krůtích prsou
- Sladká paprika, chilli, sůl, olej (používám slunečnicový)
Krůtí prsa nakrájím na kostky okořením paprikou a chilli, zakápnu olejem, promíchám a nechám odstát (klidně i přes noc).
A pak se musí paralelně udělat toto:
V třílitrovém hrnci uvést do varu vodu s trochou oleje (nesolit!) a když se vaří, odstavit a dát tam spařit skleněné nudle na pár minut a pak je zcedit
Na oleji osmahnout zeleninu, přidat sladkou papriku, osolit, podlít a chvilku podusit.
Maso osolit a usmažit na oleji.
A pak se to všechno smíchá dohromady a podává.
Vyjde to tak na 160 Kč pro čtyři. Jestli je to drahé nebo levné a jestli to je jídlo nebo blaf posuďte sami.
to, že si vaše děti náhražky vynucují a kupují si je ze svého, co k tomu dodat... je už na vás, jako na rodiči, jak proti tomu zakročíte nebo ne. je tak hrozně těžké, trochu vést je trochu tvrdší rukou a prostě jim říct, že se to kupovat nebude, protože je to sajrajt? nemyslím si. bez urážky, je jen vaše selhání, že jim to umožníte. to, že děti mají jinou chuť, je blábol, kdyby se na to nenaučily a od malička se tím necpali, tak by to možná bylo jiné. to je můj názor
Neřekla bych, že je to selhání rodiče. To by bylo příliš silné slovo. Selhání by bylo, kdyby je tou tatarkou krmila sama. Ale pokud jim vaří normální kvalitní jídlo a děcka se těmi sajrajty nafutrují jen občas po straně, je to podle mě o.k. Důležitý je ten základ, který si s sebou ponesou do života z rodiny. Ono je jasné, že jim ty chuťově výrazné sajrajty zachutnají, ale je důležité, aby se v rodině, u domácího stolu, naučily, že takhle se běžně nejí, že to není normální součást jídelníčku. Pokud jim rodiče tohle dají, tak rozhodně neselhali, naopak udělali maximum a to nejlepší, co mohli. Myslím, že dítě z takové rodiny v budoucnu pravděpodobně z takových excesů vyroste a bude se stravovat normálně.
Je to blaf pane.
Za prvé jsem nepochopil, proč mám uvádět do varu třílitrový hrnec vody a ještě k tomu s olejem, když právě rýžové nudle stačí jen zalít litrem vody z konvice a jen jim do ní chvíli pomáhat jak postupnbě "tají".
Zelenina z pytliku? Když si ji nemůžete do toho mrazáku připravit sám, proč prostě nepoužít 3-5 druhů sezonní čerstvé, kterou by "každý rozumný" měl doma mít pravidelně.
Paprika, sůl...hmmm...to chutí přesvědčí vážně více, než lahvička ABC sojovky co stojí ca 15,-Kč a stačí na 4 tahle vaření.Nemluvím o špetce zázvoru, kurkumy atd - pytlik bratru za 4-14,-Kč
Je to o fantazii a chuti...ne k jídlu ale vaření.
Inspirujte se:
moje: www.moje-dobroty.cz
šárka: http://dolcevita.blog.cz/
Skvělý a pravdivý článek.... jen bych nenadával lunchmeatu :-D co je na něm špatného, Otevřu konzrvu nakrájím ho na takové plátečky dám si ho na chleba s cibulkou a hořčicí.... není to vaření ani žádné kulinářské kouzlo, ale já mám prostě lunchmeat na chlebu rád a určitě to nedělám kvůli ceně a že je toho hoddně, protože kvalitní lunchmeat není úplně nejlevnější....
Nemusíš ani jezdit do rakous. Já byl týden v Polsku (ano v Polsku) a ten jejich lunchmeat byl naprosto úžasný. Nejdříve jsme jím však opovrhovali po zkušenostech z Česka. Ale pak jsme si říkali, že domácí neurazíme a že si dáme. Ve srovnání s naším byl až tak dobrý, že jsme si nakoupili do zásoby :)
Souhlas!
Právě dnes jsme s kolegou probírali kvalitu potravin v Polsku a u nás. A konkrétně ,masné výrobky mají v obchodech o dost kvalitnější.
www.moje-dobroty.cz
Ale on se kupodivu kvalitní luncheonmeat dá koupit i tady. A kupodivu za velmi rozumnou cenu. A kupodivu potřetí - v Lidlu. V tom mnoha lidmi zatracovaném diskontu, který vstupoval na český trh s naprosto otřesnými výrobky a totálně si zkazil pověst. Jenže už před pár lety sem začali vozit originální výrobky Lidl, které si nechávají dělat pro svůj německý trh a dá se to najít normálně v českých Lidlech. A pak je to luncheonmeat z masa, konzerva vepřového masa obsahuje 85 až 98 % masa, sýr je opravdu sýr a ne nějaká podivná hmota. Navíc je to na mnoha místech jediný obchod se slušnou a čerstvou zeleninou.
Bohužel ale i nadále mají v regálech spoustu mizerného šmejdu, mezi kterým je těžké hledat ty poctivé potraviny, které jsou většinou poměrně nenápadné. Když je navíc ten šmejd zvýrazněn jako "kvalitní" s vyšší cenou, je to pro kupujícího dost unfair.
Ale holt jsme ten specifický trh a stále si připadám jako zlatokop, když hledám kvalitní potraviny. V místě bydliště to celkem zvládám, už mám naučené obchody, ale jakmile někam vyrazím, strávím buď spoustu času hledáním, nebo napůl nedobrovolně konzumuji něco, co je nejmenší zlo.
Super článek, konečně to někdo dokázal natvrdo napsat. Česi jsou opravdu poznamenany špatnými návyky a tak se z ČR stává stát "popelnice" kam se vozí spíše druhá jakost potravin, na západě si toto nikdo nedovolí, tam totiž pochopili, otazku zdravého životního stylu a vaří z kvalitních potravin. Tam protože z toho vaří každý, tak to vychazí podstatně levněji než u nás. Zde necháte za jeden kvalitní nákup bez kečupu a tatarky :-D třeba 2000kč
Právě Albert bych nezatracoval kvalitou, ale spíše cenou.
Kuřecí prsa průměrné kvality za 160,-Kč/Kg je masakr.
Ovšem já si hlídám jejich slevy na 50% u hovězího například a pak žebro za 65,-Kč/Kg beru co mohu. Polévky luxusní a hezčí kousky si odeberu z vývaru včas na "dogrilování".
Je zcela zřejmé, že jsme super nesebevědomý národ, protože nejíme to, co je jinde zrovna v kurzu, nenosíme módní oblečení (a místo toho si na sebe narafičíme něco, co je nám pohodlné), v televizi mají úspěch jiné pořady než v zahraničí. To je tak jasný důkaz zrůdnosti tohoto národa, že z toho asi brzy exploduje celý vesmír.
A to si ještě vezměte, kolik je tu lidí, kteří jsou naprostí chudáci, protože trpí tím, co jiní jedí, nosí, sledují... apod. Takoví lidé mají opravdu velmi těžký život.
A všiml sis, že o tom ten článek vůbec není? Nejde o to jíst nebo nosit to, co je módní (případně in v zahraničí), ale nežrat blafy a nechodit jako trhan. Vymanit se ze zastydlé pózy "na tyhle jídla já nemám peníze a čas", nebo "já nejsem žádná fiflena", a trochu na sobě zapracovat.
A že by nikdo netrpěl tím, že spousta lidí kupuje nekvalitní náhražky, to není pravda. Těch trpících, kteří si na takto zmršeném trhu nemůžou koupit pořádné jídlo, je až až.
Já si všiml že přesně o tom ten článek je. Označuje jednu konkrétní skupinu jako reprezentaci našeho národa. Schválně upozorňuje na hrubky a nepřímo naznačuje že jsme národ pitomců co neumí česky a pijí kečup. Mě to nepřesvědčilo, nepobavilo a můžu říct že jsem se skoro naštval :-D Všechna práce kterou na tom spousta lidí nechala a nechává každý den jako by nebyla nic.
Ad otázka v článku: "Jaký smysl má kupovat suroviny, které nikdo nejí, a udělat z nich pokrm tak, aby nikdo nepoznal, že to je z toho?“
No o dvou smyslech bych v tomto případě věděl.
1. malé děti se dost často rozhodnou něco nejíst víceméně z plezíru. Nemluvím o situaci, kdy někomu něco opravdu nechutná, ale kdy se dítko rozhodne něco nevzít do pusy, aniž by to ochutnalo. Pak se takový podfuk může stát cestou, jak dítko přimět k tomu, aby dané surovině přeci jen dalo šanci.
2. dospělí zase mají často předsudek, daný třeba špatnou zkušeností z dětství. Co já si sebou táhnul předsudků "díky" kuchařkám ze školních jídelen a z nemocnice, kde jsem taky strávil nějaký čas. Slizký špenát (zahuštěný přemírou škrobu, takže vypadal jak vodníkovo sperma a patrně i stejně chutnal). Unikátní šunkafleky (nula procent šunky, nakrájený polský salám, těstoviny dole rozvařené a nahoře spálené). No a po letech jsem najednou na talíř dostal báječně upravený listový špenát, nebo třeba nějaké zapečené těstoviny, ale opravdu dobré (lasagne například). A zjistil jsem, že to, že deset let zcela odmítám špenát nebo zapečená jídla, je chyba.
Takže použití nějaké neoblíbené suroviny tak, aby dotyčný konzument mohl zjistit, že ji vlastně nenenávidí, může mít taky své opodstatnění. Ale musí se to udělat citlivě a s velmi individuálním přístupem. Pokud vím, že někdo něco opravdu šíleně nesnáší, tak mu to dávat nebudu. Ale pokud vím, že jen "ohrnuje nos", tak si takový šťouchanec rád dovolím.
Rekla bych to uplne stejne. Myslim ale, ze v clanku to bylo podano spis tak, ze kdyz dam do jidla suroviny s nejakymi charakteristickymi vlatnostmi (vyrazne aroma, chut).. tak je tam davam prave kvuli tem vlastnostem. Ne proto, abych pak tu chut nebo aroma potlacila tunou vegety/kecupu/...
Tenhle clanek neni dobry. Nekdo se chtel trochu opozdene povozit na vlne "kauzy Mimibazar", vybral Okouna a bylo "uvareno". Podobnych clanku jsou uz par tydnu plny cely internety. Neni ani dobre napsan, pusobi zmatene, nema hlavu ani patu, nosne tema je slabe a vyjadrovaci prostredky se opakuji. V uvodu se dozvime, ze autor si mysli, ze takhle v Cesku varej skoro vsichni a ze autor prichystal rozbor, proc tomu tak je, v zaveru uz to vypada, ze takhle vari jen par pomatenych slepic z Mimibazaru a my se na jejich ucet mame jen pobavit. No...jak rikam, kolem je plno lepsich clanku na stejne tema, takze tenhle je skoro plytvani cesem jak pisatele, tak ctenare. A za me tedy: "Dekuji, ale toto tema zda se mi byt jiz dosti ohrane"
autor - Už jste jedli dršťkovou polévku z ředkve?
Já jsem se na ten recept podíval. A je to stejný, jako se jindy doporučuje pro jarní kuchyni, ale s popisem ředkvičková polévka, bez té přípony dršťková. A tak je to jednou zdravé a chutné a podruhé ostuda kuchyně.
Obdobně otázka, proč používat suroviny a pak je upravovat tak, aby je nikdo nepoznal.
Autore, už jste někdy slyšel název kuře ala bažant? A co doporučování sóji, jako náhrady za maso?
O rajčatové polévce z kečupu nic nevím. Ale rajčatová polévka z kupovaných rajčat se jí jistě vyrovná. Když to srovnám s tím, co mi vyrostlo na zahradě, tak ta kupovaná se hodí maximálně do kompostu - bez chuti a zápachu.
Podávat jídlo pod více-méně náhodně vybraným názvem odkazujícím na jiné suroviny, než ty, které jsou v něm zahrnuty hlavně podává hrozivý obraz o stavu hospodyňčiny mysli, tudíž ostudou kuchyně je, i kdyby bylo samotné jídlo v pořádku (což pravděpodobně nebude).
Rozdíl mezi nezatajenou úpravou jednoho druhu drůbeže na způsob druhého a zprasením ryb to takové míry, že je není možno poznat.
Pouze k tomu kuřeti.
Je to název vymyšlený nějakým pitomcem za komunistické éry českého stravování. Dodnes, stejně jako tehdy je popsaný v Recepturách teplých pokrmů od Runštuka a spol.
Kdyby jen tehdy použili fantazii a nazvali to například "kuře na divoko", nikdo se ani nepozastaví. Výraz a´la je vlastně jako. A proč sakra dělat něco jako, když to může být originál.
jen pro jistotu: bažant se upravuje na stovky způsobů. Viděli jste někdy kuře na stokrát a´la bažant???
ps: mám nepříjemný pocit, tento název použila i Rettigová a já bych jí ho spíše vyčítal. Jenže ona ho nedělala tak blbě jako Runštuk a spol.
Kvalita kupovaných potravin je jedna věc (pak sem nemá být výhodné vozit odpad ze západu a prodávat to jako "kvalitu").
Co s tím člověk udělá věc naprosto jiná.
Na co ten článek vlastně hází hate?
Na zdrobněliny českých maminek, na jejich vyjadřovací (ne)schopnost nebo na fakt, že musí vyžít s pár tisícovkama na jídlo na měsíc?
Vždyť po zaplacení povinných rodinných výdajů je jídlo jedna z mála položek, kde můžou ušetřit.
Jako exkurze do kulinářského prostředí uživatelek Mimibazaru poučné, ale jinak článek k ničemu.
Dobrý den, no právě, musí vyjít s málo penězi na jídlo. Na jídle ale - alespoň podle mých zkušeností s pětičlennou rodinou - ušetříte nejvíc, když poctivě vaříte. Koupíte základní suroviny, ne polotovary, a vaříte a vaříte... a na to by snad maminky, minimálně když jsou doma s dětmi, mohly mít čas. Co ušetřím třeba na "falešných langoších" z obrázku oproti normálnímu langoši? A ty jahodové knedlíky jsem si schválně na Mimibazaru našla: "Koupený "domácí knedlík", nebo opravdu doma dělaný knedlík ,čerstvé jahody, cukr, zakysaná smetana a pro doladění barev trochu rozpuštěného másla..." Kolik stojí kupovaný "domácí knedlík" a na kolik vyjdou suroviny na kynuté těsto (mouka, mléko, vajíčko, droždí)? Kde je ten finanční rozdíl? Jenže, jak autorka píše: ...dostanu chuť na ovocné knedlíky, ale než bych udělala těsto, než by vykynulo, než bych zabalila jahody do těsta, než by to znovu vykynulo, než bych to uvařila...
Šetřit na jídle - proč ne, ale musíte šetřit správně. Zvlášť pokud živíte malé děti. Poctivé vaření je ideálním způsobem, jak ušetřit. Není to samozřejmě tak jednoduché, jako když si řeknete, že místo šunky budete kupovat gothaj. Znamená to naučit se správně pracovat se surovinami, víc přemýšlet o tom, co se bude vařit, co a kde se na to musí nakoupit, probrat spíž a vyházet náhražky a syntetická dochucovadla, naučit se vařit nejjednodušší jídla z poctivých surovin (já třeba miluju mrkev dušenou na másle, s bramborem a kouskem hovězího, naprosto primitivní jídlo ze tří základních surovin, které zvládne uvařit snad i cvičená opice, nemusí stát dvě hodiny u plotny a za porci dá pár korun)... Ale taky to chce přeškolit chuťové buňky. Lidi odvykli přirozené chuti potravin, zvykli si na extrémně výrazné chutě jídel, která obsahují spousty dochucovadel (např. oblíbený E621), jsou přesolená, přehnaně kořeněná, utopená v tatarce nebo kečupu, případně zasypaná horou strouhaného "ajdamu", takže pokud jim předložíte potraviny s nepříliš pozměněnou chutí, tak budou ohrnovat nos... Ale to už si pak holt každý musí srovnat sám, jestli skutečně chce vařit/stravovat se zdravě a poctivě, nebo jestli prostě nic měnit nehodlá... A skutečně se na tom dá ušetřit, nemusíte přece kupovat žádné drahé suroviny, nemusíte hned dělat lososa, pomazánku z bio avokáda... Vařte prostě, vezměte pár surovin a lehce je upravte :)
Jooo,Jo,Jo,Jo
To je nejlepší text, který tady čtu.
Lenost v konání i myšlení nikomu dobré jídlo nedá.
Dá jistojistě dost námahy projít obchody ve svém okolí, ovšem výsledek může stát za to.
A za mrkvičku s hovězím Vám složím klidně báseň. To je totiž ta pravá, levná a luxusní dobrota!
Odpověď se dozvíte v jednom mém starším článku: http://bit.ly/crR6Jc
Také jsem se před nějakým časem zabýval úžasnou českou schopností pozřít téměř cokoli, snad nevadí, že si tu přihřívám svou polívčičku :)
Mám dojem že poslední dobou se roztrhl pytel s kritiky "české chutě", "českých kuchařů", "českých hospodyněk"... Je mi trochu líto když čtu názory např.pana Poštulky, nebo madam Michopulu jak je to tady děsné a hrozné. Teď je taková móda střílet vlastňáky. Já znám lidi co neumí vařit a náhodou jsou Češi ale stejně tak znám Čechy kteří vaří skvěle. Dělají si domácí zabijačky, udí si ryby a sýry, pečou chleba a frgály a jsou do toho umanutí. Jedno jsem se naučil. Nestavět na tom v čem dobrý nejsem ale rozvíjet to v čem dobrý jsem. Když bych to měl přeonačit na současnou módu vysmívání se sami sobě - proč nikdo nemluví o tom co Češi umí dobře(třeba vařit)a každý se jen vysmívá tomu jak je to tady upachtěné a k ničemu? Než aby si někdo dal tu práci zamakat na změně k lepšímu, vidím jen výsměch. Nemyslím že je to tak zlé. Myslím že hodit takhle do jednoho pytle všechny Čechy není fér.
Dobrý den, dávám vám za pravdu, že kritiky zaznívá hodně, ale cílem není výsměch, ale právě zlepšení toho, co dobré není. Na našem serveru se snažíme hledat i pozitivní příklady, proto podporujeme třeba farmáře a trhy (ne že by byly nez poskvrny), a hledáme lidi, kteří usilují o poctivý přístup (viz např. aktuálně http://www.vitalia.cz/clanky/zivotopis-meho-kurete/ a http://www.vitalia.cz/clanky/misto-kurete-kupujete-zivocisnou-bilkovinu/). Přeju dobré jídlo LK, Vitalia.cz
Nemyslím, že se všechno hází do jednoho pytle a že se jenom kritizuje. Naopak. Zkuste vidět obě stránky mince. Já vidím i chválu, snahu pracovat na tom dobrém, oprašovat poklady české kuchyně, vrátit se k původní, poctivé kuchyni... Ale i kritizovat je potřeba a kritizovat tady rozhodně je co, protože při té úžasné tradici světoznámé poctivé české kuchyně a při dnešních možnostech je nesmírná škoda, že někteří kuchtíci amatéři propagují hovadiny typu smažený knedlík s gothajem v trojobalu.... Na změně k lepšímu se rozhodně maká, ale bez nepříjemné kritiky se to bohužel neobejde a někteří kuchtíci ji holt budou muset skousnout a nechat si poradit, pokud svoji snahu pracovat na zlepšení myslejí upřímně...
díky za vysvětlení, ale jen bych vás opravil.Farmářské trhy na Kulaťáku prodlouženy až do Vánoc!Farmářské trhy pokračují - termíny od pátku do neděle. Soutěž: Recepty z farmářského trhu - známe výherce Neviděl jsem kromě reklam na farmářské trhy (marketing je marketing)že by tady někdo psal například o domácích kuchařkách a pekařkách z nichž se jen hrstka dělí o své zkušenosti na internetu formou blogu. Například. Nebo o kuchařích kteří vaří jinak než se tady píše. Nebo že v některých supermarketech už se dá levně koupit česká zelenina která není špatná. Nebo že třeba v Davli se dělají dobré uzeniny a v Polabí bio mozzarela. Spousta kuchtíků už je natolik poučených že když si neví rady, a mají připravit cokoliv "domácího" zajdou právě na blogy. Narozdíl od kuchařek se tam totiž zhusta píše i tom jak se to několikrát nepovedlo a proč. A narozdíl od novinářů - i těch internetových nikdo nemá zapotřebí kontrovezní hanočlánky a bombastické titulky :-) Myslím že vidím obě stránky mince. Pokud vidím nadpis "Pekelná česká kuchyně" kde mám zaznamenat nějaké výjimky? A Češi to a Češi ono? A ještě nakonec. Nezlobte se na mě ale česká kuchyně není světově proslulá a myslím že nikdy nebyla a už vůbec ne tradičně, narozdíl třeba od českých kuchařů. Kritizovat je super, ale ne výsměch. A potom je fajn kritika s návrhem konstruktivního řešení. Ať to vyznělo jakkoliv hloupě, třeba paní Michopulu se o to nedávno pokusila.
Nevím, jestli je zesměňování "kuchtíků" které zmiňujte správná cesta. Ti "kuchtíci" na tyto stránky a této podobné ani nepáchnou. Tzn. přínos toho je pouze v tom, že lidé, kteří na tento web chodí, se zasmějí, jak se jiná skupina (jejich protipól) stravuje. Tzn. příspěvek nelze brát jako kritiku ale spíše pobavení.
Navíc kritika jako taková nesmí být sama o sobě zesměšňující. Zesměšňování konstruktivitě nepřispěje.
Tzn. zdravá, dobrá kuchyně - výborně! Dávám palec nahoru. Ale zesměšňování, resp. spíše pomlouvání (protože ty konkrétní maminky jistě tento web nikdy nenavštíví) dávám palec dolů.
Já myslím, že autoři článku ani pořad s Babicou neviděli, protože si nechtějí pořizovat pekelnou skříňku jménem televize. Jen je to takový mediální protipól Polreicha. Protože už jsem na více intelektuálních serverech Babicovo kamenování zaznamenal, vygooglil jsem si jeho stránky s receptama. Jestli tam skutečně je ta pekelná kuchyně. A... no, nevím, jestli bych ho označil za kuchařského vyvrhela, je to řekl bych v pohodě. Retigová by si určitě sebevraždu nespáchala. Je fajn, že se propaguje dobré stravování, všem to určitě doporučuju. Ovšem doporučovat zdravou kuchyni a zároveň se smát maminkám na mimibazaru a upalovat čarodejnici Babicu, mi připadá jako by Jaromír Jágr na svém webu zveřejňoval své highligty a vedle toho se vysmíval přeboru z Příbora a říkal - koukejte na tohle, to je bomba, to jsem já, a teď to srovnejte s tímhle, to je hrůza. A nakonec napsal: Mějte rádi dobré hokejisty. Nějak mi to nejde do kupy. Pozitivní podpora dobré kuchyně kvalitními recepty, tipy atd. a zesměšňování té špatné...
Já Babicu viděl a taky ho nemusím. Ono to snad není ani vyloženě závadné, ale je to prostě takovéto vaření co dům dal jako veliká spousta lidí praktikuje doma. Nechápu co to dělá v televizi a proč by se měl na to někdo koukat.
Pokud použiji ten hokejový příměr, Příborský přebor je určitě fajn, určitě tam hrají rádi, s nadšením, moc je to baví, dělají to dobrý pocit a je jedno jak moc jim to jde nebo nejde. A stejně tak spousta dalších přeborů.
Ovšem pokud by to nějaká celoplošná televize začala vysílat místo extraligy nebo mistrovství světa v prime time, tak se milý přebor stane terčem kritiky a výsměchu.
Ze je extraliga(u nas) nejlepsi je objektivni fakt, protoze je tam jasne dana hierarchie a postupovy klic. Jak chces urcit, co je nejlepsi ve vareni? Pro nekoho to muzou byt nejake nesmysly s kaviarem a platky ryziho zlata, pro jineho zase Babica. Kuchari se nemuzou stretnout v nejake objektivni soutezi, abysme pak mohli v televizi videt toho objektivne nejlepsiho. A k cemu by to lidem bylo, kdyz by ani nevedeli kde ty exoticke suroviny nakoupit(prosim nezabihejme do diskuze, ze dobre varit se da i z beznych surovin). A vubec - v televizi proste rozhoduje sledovanost, to snad chapes.
Pravda, v kuchařině je to daleko více relativní a subjektivní, a že na komerčních televizích je sledovanost alfou i omegou je taky fakt, takže to bylo jen takové povzdechnutí nad tím, že národ preferuje takové to domácí plácání pátého přes deváté před, pořady, které by mohly i něco naučit.
Snad všechny kuchařské pořady co si teď vybavím (Ridi, Pohlreich, Kluci v akci i Kuchařská pohotovost) mi přijdou lepší a poučnější než Babica.
jsme takova "obycejna rodinka", pravda nedelam za 8 tis, ale milionari nejsme a SUVčkem taky nejezdime. co se u nas ji(vcetne 3 lete dcery)?
- risotto
- testoviny semolinove (spagety 100%, vretena 50% - k ceske omacce nam vic sedi ty 50%)
- posledni dobou kuskus
- na spagety zasadne rajcata nebo pasata
- sunka z masa
- na těstoviny a risotto zasadne parmazan - ajdam by mi dcerka vyhodila.
- cerstvy pstruh
- cerstvy spenat (vyjimecne i mrazeny ale LISTOVY - zadny cerny protlaky)
- cerstve bylinky
- hraskovy krem ala pohlreich (a od toho jsme odvodili dalsi kremy BEZ MOUKY)
Nekdo rekne, ze jsme rozezrany, ze arborka stoji 50,-, ze parmazan je za 700,- a pstruh je oproti pangasiu strasne drahy a maly, ale ti lidi to nikdy nezkusili, parmazanu nam staci sacek 4dkg na dva chody zatimco "čech" tam nase.re tricitky 20dkg kazdej. ta same pasta - obycejne ceske jsme zbouchali sacek, semolinove pulku.
JE TO LEVNE, JE TO RYCHLE a neni toho kýbl.
Děkuji panu Pohlreichovi, ze my ukazal cestu a smer! (nejepsi je stejne svickova BEZ MOUKY!)
Co to píšete o té svíčkové? Já v životě neslyšel, že by se do svíčkové dávala mouka a nikdy jsem to nedělal ani já, ani nikdo z rodiny.
Ale na druhou stranu jsem někde četl obranu mouky s celkem logickým argumentem, že je nesmysl, aby lidi brojili proti lžičce mouky v omáčce, když si pak k ní dají knedlíky z půl kila mouky.
Podle starých receptů se mouka do svíčkové samozřejmě dává, třeba podle Vrabce (recept č.1067). Podle Norem to bude taky tak, ale ty teď nemám po ruce. To je stejné, jako třeba s vídeňským řízkem, v poslední době se objevuje tvrzení, že pravý vídeňák se musí dělat jedině na másle, přitom původně se smažil na sádle.
A co jste to vystudovala, že nemůžete s tímto vysokoškolským vzděláním dělat žádnou lépe placenou práci? Takhle mizerně placená není ani učitelka, ani zdravotní sestřička s maturitou, takovéhle platy mají snad vyučené prodavačky... Já mám "jenom" maturitu, z finančních důvodů ale dělám v jiném oboru, než jaký jsem vystudovala... Každopádně "odpadky" jsem nejedla ani v dobách, kdy jsem byla na podpoře (jsem z kraje s vysokou nezaměstnaností). Čím míň peněz mám, tím víc musím přemýšlet, za co je utratím, zvlášť pokud jde o jídlo a tuplem pokud musím živit i malé děti. V takovéhle situaci je zvlášť důležité pást po kvalitě a nenahrazovat ji kvantitou. Nebýt líná postát chvíli u sporáku a pustit se i do náročnějšího jídla než jsou špagety. To je velký mýtus, že dobré jídlo z poctivých surovin musí být nutně drahé a normální člověk si takovouhle kuchařinu nemůže dovolit a musí se spokojit s polotovary, náhražkami a podřadnými potravinami. Mít míň peněz znamená pouze to, že si musím dát víc práce s tím přemýšlením, co nakoupím a uvařím, abych dala rodině do žaludku kvalitní a výživnou potravu. Nemusíte přece hned kupovat bio lososa, argentinské hovězí, krevety nebo artyčoky, kvalitní jídlo může být úplně obyčejné, z prostých surovin (čímž nemyslím laciná šizená ochucovadla jako kečup). Já pocházím z velmi! chudých poměrů a nepamatuju se, že by nás maminka někdy odbyla něčím takovým. Vařit prostě a levně neznamená sáhnout po náhražkách a podřadných potravinách. Když udělám brambory na loupačku s nějakým míchaným tvarohem (česnek, olej, sůl), koprovku s vajíčkem, dušenou mrkev s hráškem, květák jako mozeček nebo hovězí vývar se zeleninou, neutratím za takovou večeři majlant a všichni se dobře najedí. Jen je to holt trošku složitější než dát vařit nudle. Ano, jsme pracující ženské a kde to jde, tam si tu domácnost nějak ulehčíme a zjednodušíme, ale jsou věci, které by se prostě šidit neměly. Zvlášť pokud živíme děti.
Proč někdo tohle vůbec řeší? Když jim to chutná, tak ať to jedí.
Ovšem za vrchol bych považoval tu nechápavost nad tím, že lidi si nechtějí připlatit za kvalitu. Lidi si už připlácejí za nekvalitu oproti jiným zemím a ještě po nich chcete, aby si připláceli za lepší potraviny a objížděli kvůli nim půl kraje? Asi by to chtělo zpátky do reality. Podívejte se, jaký je tady hodinový mzdový medián (průměrný měsíční plat je naprosto nevypovídající veličina, sloužící k lhaní o tom, jak se tu lidi mají dobře).
A k těm tržním kecům některých nedouků tady - prosím vás! Už konečně zapomeňte na tržní ekonomiku pro předškolní děti a začněte si uvědomovat, že to v realitě nefunguje tak, jak v těch silně zjednodušených a zidealisovaných modelech, na kterých se to dá během pěti minut v prvním přiblížení vysvětlit. Žádný ideální trh s dokonalou elasticitou nikdy nikde neexistoval, neexistuje a existovat nebude. Ale co se děje celkem běžně v reálném trhu, je monopolisace, korporativismus a degenerace trhu vlivem těchto věcí - nikoli vlivem státních regulací! Degenerovaný trh už není schopen autoregulace a cenové optimalisace!!! Žádný zákazník už s ním nepohne, protože něco žrát prostě musí a dokud se nezačne vyplácet jezdit kvůli tomu 800 km za hranice, tak se na tom nic nezmění. Je to opravdu tak těžké k pochopení?
Ja tomu rozumim, protoze presne tak to je a zmenit se to uz neda. Otazka je, proc to tu muselo dojit tak daleko ?
A jeste nova znacka syra urcena pro trh v CR za trojnasobnou cenu :-)
http://wulffmorgenthaler.com/strip/2011/12/11/
Rád bych se najedl kvalitně a dobře ale jak to mám udělat????
Když zaplatím všechny pohledávky nezustane mi na jídlo tolik, abych se těm 'blafům' o kterých tu je řeč vyhnul. člověk musí bydlet (jsem sám) hypotéka a služby je velká suma, a ze zbytku mi pak zůstává na výběr: bud budu jen dobře jíst, ale kultůrní život, přátelé a volný čas půjdou stranou a možná bych 3 týdny mohl jíst dobré a chutné jídlo. (jeden týden bych zas jedl 'blafy' a nebo budu jíst celý měsíc jen ty humusy, ale budu žít trochu i společenský život.( podotýkám že jsem nekuřák a za měsíc vypiju tak 3 piva jinak nic!)
Vybírám si měsíc blafy a společenský život. Nejde žít jak ve vězení!!!
Průměrný plat 25 000kč je pěkný, ale je to průměr a spousty lidí dosahuje 10 000kč za měsíc. To vydím i u našich spolupracovníků (naštěstí spadám do vyšší skupiny jinak nevým jak bych žil a lituji ty co ma jen těch 10 000) ale i tak nedosahuji 2 třetiny toho průměru. a mám problém se dobře stravovat!!!! takže i když to jsou hrozné humusy tak mužeme být rádi aspon za to.
Dobře se najíst je jedna věc, ale mít na to je věc druhá. Článek dobrý, ale někdo si asi neuvědomuje že kdyby člověk na dobrou stravu měl tak jí zřejmně jí a nemusí jíst ony blafy na které už tak tak má.
Fakt je, ze varit pro jednoho je skoro stejne nakladne jako varit pro tri (2+1). Pokud "dobre se najist" neznamena 300g hoveziho lze v jednu porci pripravit za cca 30 Kc (pro jednoho za 40 Kc).
Paradoxne prave nahrazky a nejruznejsi polotovary a jinr hnusy jsou uplne nejdrazsi.
Pokud si nestojis 2x dobre, tak si asi nepujdes kupovat "farmarske" kure za 150Kc/kg, ale chlazene kure v beznem supermarketu je levnejsi nez krvi obarvena soja, kterou ti tamtez prodaji ve forme parku, nebo levneho salamu.
S trochou sikovnosti predstavuje kure 2x 2,5porce jidla ergo nakladove se dostavas nekam pod 10Kc za porci. Za 10Kc muzes mit lzicku vlasaku s umelou majomezou a nejhorsi nahrazkou salamu v papiru (tak spatna surovina jako se pouziva pro "lahutkarskou vyrobu" se na pulty ani nedostane) a pulku rohliku, nebo obstojnou porci masa. Jenom nesmis bejt linej varit.
Je taková poťouchlost průměru, že že pokud neprůměrujete hodmot opravdu náhodné (oblíbený příklad je hod kostkou), tak nejpravděpodobnější hodnota se liší od průměru (a tady by za ukázkový příklad mohly sloužit mzdy).
Mzdy jsou totiž odzdola omezeny minimální mzdou kdežto shora prakticky omezeny nejsou. A navíc jejich velikost podléhá určitým pravidlům. A proto vždy a všude většina lidí pobírá podprůměrnou mzdu. Vypovídací schopnost průměru nejlépe vystihuje následující vtip:
Jeden člověk sní celé kuře, druhý nic. V průměru měl každý půlku kuřete, takže se oba dobře najedli.
Ve skutečnosti ale má jeden hlad a ten duhý se nechutně přecpal (pokud uvažujeme normálního člověka).
Matematika holt není příliš oblíbená ... :))
Průměr potvora není, ale bohužel je jen hodně málo lidí, kteří chápou. k čemu je dobrý. Viz ten váš "vtip" - to není vtip ale blbost založená na nepochopení průměru. Průměr slouží k získání charakteristik velkého souboru objektů, ale ne k popisu jednotlivých objektů z tohoto souboru.
Představte si, že jste starostlivý panovník a rádci přijdou se zprávou, že vaši poddaní hladoví. Pokud bude umět použít průměr, tak si vezměte produkci kuřat, podělíte počtem poddaných a teď můžete zjistit že na jednoho poddaného vychází půl kuřete, nebo třeba desetina kuřete. Vaše rozhodnutí pak bude v těchto dvou případech zcela rozdílné. Pokud na jednoho poddaného vychází desetina kuřete, tak je asi třeba zvýšit produkci. Pokud na jednoho poddaného vychází půl kuřete a přesto hladoví, tak je třeba hledat příčinu jinde. Možná díky špatným cestám se kuřata zkazí dříve, než se dostanou na trh, možná je někdo pašuje do sousedního království.
Podstatné je, že to jedno číslo - průměr - je v tomto případě mnohem užitečnější než seznam všech poddaných s jejich jídelníčkem.
Nejvetsi ironie je ze vareni z nahrazek je asi ten nejdrazsi zpusob jak nakrmit rodinu. 100x opakovany priklad z nejake kucharske show kde (skutecny) kuchar spocital "personalu v kuchyni" ze kilo NaCl ve Vegete vychazi cca na 98 Kc. Kdyz uz to musi byt, tak "tatarka" libovolne znacky je 4x drazsi nez za 2 minuty udelana a ochucena cerstva majoneza, atp. Kdyby to kucharinky z Mimibazaru umely a alespon obcas se pokusily uvarit neco "od piky/cibuloveho zakladu" mozna by s prekvapenim zjistily, ze uvarit se da za zlomek ceny jejich chemickych pokusu.
Chyba je i ve chlapech. Kdyz nechteji, aby jejich deti jedly pomeje a ve dvaceti mely artrozu, musi se zacit zajimat co ta jejich ctenarka Mimibazaru v kuchyni tropi. Vim o cem pisu, za svuj dospely zivot jsem naucil varit 2 partnerky (z toho jednu americanku -peklo).
Především je každého věc z čeho vaří a co vaří. A pokud je v článku zmínka o kvalitních potravinách - to je sice hezké, ale kde je v našich končinách jaksi sehnat, že? Když tady se vesele prodávají potraviny, které by za hranicemi nedali ani prasatům. A je jedno, jestli to jsou potraviny z kategorie levných, drahých nebo ještě dražších - tzv. bio. Jediné řešení je nakupovat potraviny v zahraničí. Samozřejmě kdo může. Já to tak činím již několik let. A nejen že mám potraviny zdravější a chutnější, ale i cca o 1/3 levnější. U náš bych už nekoupil nic, protože by mě to ani nechutnalo. A toto je pravý problém. "Odborníci" se podivují, že Češi nakupují potraviny dle ceny a ne kvality. Ale už se nikdo nepodivuje nad tím, že i nekvalitní a "levné" potraviny prodávané v ČR jsou dražší než ty levné v zahraničí. Jenže i ty levné prodávané za hranicemi jsou kvalitativně o tři řády výše než ty "de luxe" prodávané u nás. Tedy je nutno nadávat na státní kontrolní mechanizmy, které zjevně nefungují a dovolí u nás prodávat takovéto nekvalitní blafy.
to možná už v Praze a okolí,kde se mílovými kroky přibližují způsobu života v USA.K nám to ale ještě nedorazilo a vaříme si podle naší staré kuchyně.A co je špatného,hloupý autore,na české socialistické kuchyni?To mám vařit podle dělnické kuchařky z třicátých let minulého století nebo anglický puding, německý aintopf,italské těstoviny či jen hot-dog?
Tenhle článek na mě působí dost nešťastně, spíš jako pomluva a házení špíny ...
Vybrat pár receptů z jednoho webu a pak se na nich vyřádit jak je to hrozný a jaký tam jsou slepice. Mimibazar je zaměřen na specifickou skupinu hlavně matek na rodičovské dovolené, pro které je rychlost přípravy jídla asi dost podstatná. Jistě, některé recepty a ingredience jsou šílené, zvlášť pro malé děti, ale dají se tam najít i rozumné. A zrovna brokolicový nákyp pro zamaskování brokolice, proč ne? Když děti nechtějí zeleninu, tak je fajn jim jí předložit ve stavu pro ně stravitelném.
opravdu jsem se podíval na mimibazar a nestačil se divit. Asi patříme mezi prasata Evropy, prtože jsem ani v Německu, nebo v Rakousku(nemluvím o Francii) něco tak příšerného neviděl. To , co spase Čech by nejedlo ani prase na Ukraině. A to jsem teď urazil ukrainskou kuchyni, neboť je výborná. Kuře zapečené s tatarkou, kořenící směsi na všem, nesmyslné kombinace ingrediencí a hlavně přizpůsobování zahrnaiční kuchyně sami sobě. Když nemám rýžové víno, dám tam Ostravský kahan, když mi chybí korindr, zkusím petržel....apod. Všechno se smaží, nebo zapéká. To je hrůza, když člověk vidí vrstvené maso v pekáči s tatarkou, jogurtem, marmeládou a slaninou.
S tím tiramisu co vůbec není tiramisu jsem se pobavila. Vzpomněla jsem si na skoro-tchýni, přesně tohle tiramisu mi nabízeli na návštěvě a ještě o něm básnili jak je to jednoduché, že se tam dávají dvě pomazánkový másla. Když jsme jí oznámili že takhle ale tiramisu vůbec nechutná, řekla: "No jo no.." Ale prostě hlavně že má "tiramisu". Pokaždé když tam jedeme tak jen tajně obracím oči v sloup protože to je pořád: "Udělala jsem dobrou falešnou brusinkovou omáčku." Po zeptání se na ingredience z ní vyleze, že je to majda z rybízu a cukru a že brusinka tam není ani jedna. Na dotaz proč tomu teda neříká rybízová omáčka ale brusinková, řekla že prý to chutná stejně a v receptu to tak bylo napsané. K večeři nám byl nabídnut domácí rybí salát. Co na tom, že místo rybího masa tam je králičí. Děkuji, nechci. Pod pojmem svíčková si představují obyčejný vysušený plátek vepřového a podivnou majdu z mrkve (fakt to jako svíčková nevypadalo a prý ani tak nechutnalo - já to radši neochutnávala). Vždycky jsem si říkala, že moje maminka je tak průměrná kuchařka, ale od té doby co jsem měla pár obědů u skoro-tchyně tak maminka umí nejlepší jídla na světě (včetně opravdu zdravých jídel). Skoro-tchyně je fajn ženská, ale prostě nechápu kam na ty recepty chodí.. Na mimibazar ne, pro jistotu jsem se zeptala :D
Autor se samozřejmě dopouští (vědomě?) chyby, když předpokládá, že se na mimibazaru setkávají průměrné české hospodyňky. Možné to samozřejmě je, ale nezdá se to ani trochu pravděpodobné. PS: Kuře na tatatarce zní šíleně, ale v podstatě to je jako upéct kuře na oleji (plus nějaké ty zbytečné "šmakulády" navíc), takže chutnat to může, já osobně olej nepřidávám, kuře mi přijde mastné dost samo o sobě.
Ještě doplním. Myslím, že tyhle otřesné příklady z mimibazaru nemají s vařením nějakého Babici až tak moc společného (to spíš Láďa Hruška), to jsou vesměs poživatelná jídla, já osobně si občas rád dám i něco takového (a to jsem držka zmlsaná), nějaký ten bramborák se směsí, proč ne, chce to v kuchyni taky trochu vlastní inteligence.