Pesto je směs, ve které dominuje olivový olej, bazalka a jemná oříšková chuť. Různých variací je mnoho, to pravé pesto je však neopakovatelné. Vyzkoušejte ho!
Pravé pesto s piniemi a parmezánem
Suroviny:
- 100 g bazalkových listů
- 2 –3 polévkové lžíce piniových oříšků
- olivový olej dle potřeby, připravte si však alespoň jednu plnou lahev
- sůl dle chuti
- 2 střední stroužky česneku
- 50 g strouhaného parmezánu (nebo české verze sýra)
Přečtěte si: Parmezán – ušlechtilý kmet mezi sýry
V případě parmezánu platí, že čím je starší, tím je lepší. A také ovšem dražší. Pro své nezaměnitelné aroma je hojně využíván při přípravě nejrůznějších pokrmů.
Základem zelené omáčky jsou piniové oříšky a olej. Česnekem jen lehce ochutíme a zahustíme strouhaným parmezánem. I ten má poměrně výraznou chuť, takže svou míru si musíte najít, nemusíte se řídit doporučeným množstvím. Lze ho i vynechat a přidávat si ho k jídlu až čerstvý.
Všechny ingredience v mixéru rozmixujeme na kaši či na konzistenci omáčky, ředíme olejem podle potřeby (oleje je třeba docela velké množství a lze ho nahradit i slunečnicovým olejem, je-li vám nepříjemná chuť olivového) a plníme do skleniček. Vrstvu omáčky navrchu zalijeme další vrstvou oleje, aby se zabránilo styku omáčky se vzduchem, mohla by se kazit.
Důležitou součástí je bazalka, a tu si můžete vypěstovat i doma. V květináči, v truhlíku na balkoně, a úplně nejlépe roste ve volné půdě, to doslova bují. Bazalka se pěstuje velmi jednoduše a přinese vám několik sklizní ročně – až pět při dobrém růstu. Při prvním trhání se nijak neostýchejte, bazalku otrhejte tak, že zbude „strniště“ cca 5 cm, ale nechte na ní několik bočních listů, aby v jejich paždí mohly vyrůst nové výhonky. Další sklizeň tak bude ještě bohatší.
Tip: Nemyjte bazalku, sbírejte ji za suchého počasí, jakákoliv vlhkost na lístečcích způsobí, že bazalka v omáčce zčerná.
Katalog bylinek: Bazalka
À la pesto
Z uvedeného tedy vidíte, že byste měli mít hlavně piniová semínka, bazalku a parmezán. Pokud je nemáte, je to problém, ale nikoliv neřešitelný. Pesto, jako snad všechno, má i jiné variace – ovšem detailisti samozřejmě správně namítnou, že pak už to není pravé pesto. Není, ale i tak si můžete pochutnat.
V některých receptech je bazalka nahrazena petrželkou nebo dokonce mátou. To jsem, přiznám se, nikdy nezkoušela, ale protože ani jednu z bylinek nemám moc ráda, zkoušet to nebudu. Jestli s touto variantou máte zkušenost, napište nám, jak vám chutnalo.
Piniové oříšky velmi snadno nahradíte slunečnicovými. Někdo je nahrazuje i klasickými českými vlašskými či lískovými oříšky. To si snadno dovedu představit, protože mají příjemnou sladkou chuť. Ale slunečnicová semínka jsou výtečná. Jediné, co nedoporučuji měnit a nahrazovat, je česnek. Jedině čerstvý, prosím! Sušený nemá tu pravou chuť.
Chcete čerstvý česnek nebo jinou surovinu? Zajděte si na FARMÁŘSKÝ TRH.
Zavařit nebo ne?
Při práci s pestem musíte úzkostlivě dodržovat čistotu. Pečlivě vymyté a v troubě vyhřáté sklenice zabrání tomu, aby pesto v lednici zplesnivělo. Přesto se to tak někdy stane, takže z opatrnosti ho doporučím pro rychlou spotřebu.
Lze ho zkusit zavařit, ale lehce se tak změní chuť výrobku.
A na co se pesto používá?
Samozřejmě na těstoviny, ale pesto najde uplatnění i jinde. Dá se jím marinovat maso, má pak onu charakteristickou bazalkovo-česnekovou chuť. Dá se velmi chutně mazat na chleba s máslem nebo jím potřít topinky či tousty. To je skutečná delikatesa.
Využití najde i ve spojení se sýry, taková jednohubka z hermelínu či jiného jemného plísňového sýra s troškou pesta, to je dobrota! Nebo jím můžete ochutit pomazánku ze strouhaného sýra či z tofu.
A chcete-li něco zvláštního, pak si přidejte pesto velmi hustě k ohřívané uzenině. Takový páreček s vrstvou dobrého pesta, to je někdy lepší než hořčice. Určitě sami najdete mnoho dalších způsobů.
Čtěte téma: Špekáček není buřt. A někdy ani špekáček
Správný špekoun má pevně daný minimální obsah masa. Jenže jak známo, pravidla jsou od toho, aby se porušovala, a tak řezníci často hážou do uzenin i to, co nemají.