Zasejete-li semínka řeřichy, už za pár dní budete sklízet lahůdku, která dokáže náš organismus ochránit i před případnými útoky bacilů.
Řeřicha setá má svůj původ na území dnešního Iráku a Egypta. Odtud se pak postupně dostala až do Evropy. Její účinky na lidský organismus znali lidé už před mnoha tisíci lety. Už takhle dlouho je tahle „jarní“ bylinka populární. Drobné zelené výhonky si totiž hravě poradí s oslabeným imunitním systémem i nemocemi z nachlazení. Je ideálním bojovníkem proti jarní únavě, dokáže skvěle „dobít baterky“. A navíc naše tělo zásobí i vitamíny a minerály, které nám v tomto období tolik chybí.
Galerie: Co všechno se dá v přírodě na jaře sníst?
Pořízení semínek řeřichy
Řeřichová semena jsou k dispozici naprosto všude – v běžných supermarketech, zahradnictví, ale i třeba v obchodech se zdravou výživou či bylinami. Při koupi nehleďte na cenu, která je ostatně ve všech případech relativně nízká. A spíše se poohlédněte po semínkách, která jsou v bio kvalitě.
Také se v každém případě podívejte na datum expirace na sáčku či krabičce. Vzhledem k tomu, že řeřicha velmi rychle ztrácí klíčivost, je dobré kupovat jen taková semínka, která mají rok plnění stejný, jako je rok našeho výsevu. Prošlá semena pak s největší pravděpodobností vůbec nevyklíčí.
Domácí pěstování mladých výhonků
Nespornou výhodou pěstování řeřichy je to, že nepotřebujeme žádný velký prostor. Dokonce ani truhlíky nebo substrát. Jde o nenáročnou a pro pěstování velmi snadnou bylinu. Vypěstovat ji zvládne i malé dítě. Jediné, co řeřicha vyžaduje, je dostatek slunečního světla. Je tedy ideální, pokud ji pěstujeme například na okenním parapetu nebo uprostřed světlé místnosti.
K pěstování budeme potřebovat jen kousek vaty nebo papírové ubrousky, vatu a semínka. Misku, nebo třeba jen mělký talíř, vysteleme právě vatou, vatovými tampóny či větší vrstvou papírových ubrousků. Lehce zalijeme vodou a posypeme semínky řeřichy. Nakonec je ještě zlehka postříkáme vodou z rozstřikovače.
Důležité je upozornit na to, že semena musí být stále vlhká, je tedy nutné je alespoň jednou denně zalévat. V případě, že by vata byla suchá, semínka uschnou a pochopitelně už dál neporostou. V každém případě je možnost růst urychlit – v to přikrytím igelitovým pytlíkem nebo voskovaným ubrouskem. Tak si doma uděláme vlastně takový miniaturní pařník.
Venkovní pěstování
Pěstovat řeřichu samozřejmě můžeme stejným způsobem i na substrátu nebo přímo v truhlíku. Vata či papírové ubrousky nebo kapesníky jsou však lepší, protože výhonky rostliny sklízíme zcela čisté.
Přesto, pokud se rozhodneme pro substrát, je dobré řeřichu zasít rovnou venku – na zahradě či balkóně do velkého květináče. Semena venku mají však delší klíčivost. Navíc, pokud se nesklidí jako mladé výhonky všechna, může vyrůst až půl metru velká rostlina, s rozvětvenou lodyhou a s drobnými bílými květy. Venku kvete během června a července. Po odkvětu pak sama vysemení. U větších řeřich je lepší sbírat jednotlivé lístky před rozkvětem, protože později mají palčivější chuť.
Sklizeň do týdne
Vyklíčená řeřicha se nám už po pár dnech zazelená, a jakmile trošku povyroste, je čas na sklizeň. Tu očekávejte zhruba týden po vysetí semínek. Výhonky sklízíme jednoduše nůžkami – odstřihneme a ihned konzumujeme.
Řeřichu vypěstujete za pár dnů, sklidíte jednoduše nůžkami a pak nejlépe čerstvou jíte třeba na salátech
Obrovskou výhodou řeřichy je permanentní dostupnost čerstvých vitamínů. V každém případě je vhodné konzumovat ji syrovou, jelikož tepelnou úpravou ztrácí většinu svých cenných látek. Co se týče doporučené denní dávky, tak pro dospělého jde o jednu polévkovou lžíci a dětem bohatě postačí čajová lžička řeřichových výhonků denně.
Účinky na zdraví
Řeřicha v sobě ukrývá spoustu cenných látek, zejména pak vitamíny skupiny B a vitamíny A a C. Z minerálních látek je bohatá na draslík, jód, železo, měď, selen, vápník a sloučeniny síry. Nechybí ani chlorofyl a karotenoidy.
Bylina je močopudná a působí i dezinfekčně. Účinná může být například při zánětech močového ústrojí. Je bylinou, která si poradí s nadměrným stresem i nervovým vypětím. Zmírňuje únavu a může být vhodným doplňkem při průjmech a křečích v břiše. Šťáva z řeřichy se zase perfektně uplatní jako doplněk při akné a podrážděné pleti.
Barevný čočkový salát s řeřichou
- různé druhy čočky (červená, zelená, černá, hnědá) po 1 hrsti
- 1 větší mrkev
- červená řepa
- 1 žlutá paprika
- 2 střední kyselé okurky
- 1 cibule
- řeřicha
- sůl
Čočku uvaříme podle návodu, ideálně vaříme s mořskou řasou nebo saturejkou, majoránkou nebo bazalkou pro zmírnění plynatosti. Uvařenou čočku smícháme s na kostičky nakrájenou mrkví, okurkou a paprikou. Červenou řepu buď nastrouháme syrovou, nebo uvaříme, oloupeme a pokrájíme na malé kostičky a přidáme ke směsi. Cibuli oloupeme a nakrájíme na malé kostičky, které necháme na rozpálené pánvi na oleji zesklovatět a přidáme do mísy. Promícháme a osolíme. Můžeme přidat majonézu, jogurt, tofunézu, citrónovou šťávu. Podáváme posypané řeřichou.