Jednu z nejhloupějších rad jsem četl v tomto článku: nedávat dětem do 2 let maso. Samozřejmě, párek v rohlíku je špatně, uzeniny dítěti vůbec nedáváme; E250 rozhodně neprospívá. Ale v roce a půl občas nejaké to telecí rozhodně prospěje. (Obecně - i u dospělých - myslím, že nejíst maso vůbec je jeden extrém a jíst maso denně je druhý extrém. Jenže u nás asi máme rádi extrémy...)
Opravdu mám za to, že ta věta nejde číst tak, že přechodník je správný. Nepochopil jsem, proč je tam ženský přechodník (ignorujíc). Jste-li přesvědčen o tom, že je takto správně, prosím o vysvětlení. Možná se mýlím. Nemohu vědět všechno. Dík.
To, že jsem nekomentoval další skutečnosti, ještě nemusí dokazovat jednokolejnost mého myšlení. Ale to není důležité:)
Pohoda, hezký den
Tak to jste vybral dobre, hned prvni odkaz, ktery tam vidim, je "Risk of nutritional rickets among vegetarian childre".
BTW, vegetarianska strava je dost veda. Spousta lidi ji neovlada dostatecne dobre na to, aby zajistili detem opravdu vyvazenou stravu ve ktere je vse, co potrebuji. Rekl bych, ze je lepsi se posichrovat obcasnym kusem masa, kterym nemusi byt zrovna nejaka hnusna veprova nebo hovezi flakota. Zejmena, pokud to detem chutna. Deti, na rozdil od jejich rodicu, vedi, co potrebuji jist. Minimalne do doby, nez jim zkazime chut a zaludek zdravou ceskou kuchyni.
Az budeme mit vyber zeleniny, lustenin a dalsich veci, jaky maji treba v Indii, bude to neco jineho. V Indii je snadne byt vegetarianem. V Cechach se situace sice zlepsila od dob, kdy bylo k mani akorat zeli, mrkev, brambory, cibule a obcas cesnek, ale furt to neni az takova slava.
Tak si tu studii raději první přečtěte.
Věda to je, ale je to o zvyku - první měsíc člověk tápe, ale jakmile se jednou zorientuje, není to žádný problém.
Plno dětem se "musí" maso vyloženě nutit, takže ani další Váš argument nedává smysl.
Koukněte se do prodejen zravé výživy, budete překvapen výběrem. U kvalitních potravin si musí člověk trochu připlatit, chápu, to Čech nezvláda.
"nezvlada" protoze se logicky zepta, proc ty nekvalitni potraviny jsou tu tak predrazene, ze za stejnou cenu v Kc prevedenou na Eura koupi v Nemecku vyrazne kvalitnejsi.
Tohle neustale zduraznovani jak jsou "cesi neochotni si priplatit" je uz trapne, protoze si priplaceji neustale, akorat o tom mozna ani nevi.
Ale to bychom tu museli mit take nejake domaci obchodni retezce ...
Vždyť jsem to tu naznačoval - problém je v samotné mentalitě lidí, které kvalita prostě nezajímá a koupí cokoliv ve slevě, i kdyby je to mělo třeba zabít.
Jinde si lidé raději koupí něčeho méně, ale o to více kvalitního a náležitě si to vychutnají (protože to bývá velmi znát - např. u oliv, vína) a trh se přispůsobí zlevněním střední a nižší třídy potravin, protože mu nic jiného nezbyde.
A že je pro Vás nákup kvality dokazováním, že na to daný člověk má, je právě nádherná ukázka české mentality, která celý problém způsobuje, takže se akorát motáte v kruhu.
O to tady prece vubec nejde.
Proc by lide meli donekonecna (je to trvaly stav uz mnoho let) kupovat zbozi ktere je ve srovnani se zahranicim neumerne predrazene, vzhledem ke sve kvalite ?
Tohle neni debata o tech, kteri neustale kupuji jen nejlevnejsi smejdy a budou to delat az do konce zivota. i kdyby lepsi kvalita byla jen o 5% drazsi. Jenze ono jde kolikrat o tytez vyrobky, co jsou mimo "slevu" za dvojnasobek ceny, tedy podle vas potom "kvalitni". Kupovat mene zbozi za (zbytecne) drazsi cenu stale neresi zakladni problem, ze ceny odpadku i nadale budou na urovni normalnich potravin v zahranici. Nemluve o tom, ze mnoho zdejsich produktu by bylo v zahranici zrejme zcela neprodejnych.
Zde uz se to prostredi natolik vymklo, ze bez zasahu statu se to zrejme vyresit neda, viz:
http://www.vitalia.cz/clanky/retezce-ovlivnuji-co-lide-jedi/
Stát by měl zasáhnout až když selže trh a já si stále stojím za tím, že trh neselhal, selhávají lidé. Vždyť obchodní řetězce na našem území jsou zahraniční, ze zemí, kde jsou kvalitní potraviny levnější (liší se lidé)! Jak jinak by se také mimochodem ta kvalita zaplatila? Buď je kupuje málo lidí za velké peníze, nebo hodně lidí levněji. Jak vysvětlíte, že to jinde funguje?
To je akorát druhá strana téže mince.
"donekonecna (je to trvaly stav uz mnoho let)"
Aha :D Zajímavé, že to takhle funguje jenom v bývalém východním bloku...
"Jak vysvětlíte, že to jinde funguje"
Protoze tam "jinde" nedoslo k takove situaci jako tady. Neni realny priklad na podobnem modelu situace jako u nas, ze je z toho cesty ven pouze pomoci trhu.
"Zajímavé, že to takhle funguje jenom v bývalém východním bloku"
Protoze jedine tam si to ty zahranicni retezce mohou dovolit. Vzdyt to je uplne stejne jako s bankami (je nahoda ze soucasna nejlevensi banka je zaroven jedinou ryze ceskou bankou ?), mobilnimi operatory atd.
Pokud zde zacne vice lidi kupovat drahe (predrazene) potraviny, zustanou porad stejne drahe. Tak funguje trh ve vychodnim bloku, kde si nechaji vse rozprodat :-) Za coz samozrejme muze stat.
Já reagoval na "vědu" veg. stravy - podívejte se někdy na složení takovýchto potravin, uvidíte čím vším jsou obohacené (B komplex, vápník, železo...); velmi to stravu usnadňuje.
Nevím nakolik je dobré dbát ohled na to co chtějí děti - měli bychom je nechat chlemtat alkohol, kouřit a skákat o půlnoci na posteli, protože to jejich tělo "chce"? Kdyby tělo doopravdy vědělo, co chce, netvořilo by si jedech závislost, takže myslím, že ho silně přeceňujete.
Nemci kdysi delali pokus: Nechali deti, at se zivi, cim chteji a kolik chteji. Skupina deti mela na stole bonbony, dorty a kdejake jine svinstvo a take zeleninu a jinou stravu. Par dni se cpaly sajrajtem, pak zacaly prechazet na zeleninu a jinou, stravu tak, ze se dala jejich strava povazovat za zdravou a vyvazenou.
Cily deti asi, do urciteho veku, vedi, jak se zivit. Rodice ale do nich cpou knedliky, nuti je vse dojidat, az ztrati smysl pro to, kolik potrebuji jist. Vysledkem jsou cim dal tlustsi deti, ktere se dnes zivi nejradeji hamburgery, Coka Colou a Mars tycinkami.
1. nebyla to rada, relevantní rada zněla "nemějte na to narážky". A ejhle, hned jste to porušil.
2. já maso nejím a za extrém to nepovažuji. Dokonce myslím, že při mém jinak nezdravém způsobu života mě to zachránilo před hodně brzkým infarktem a snad ještě pár let zachraňovat bude.
A současné můj půlroční syn už maso občas dostane (v těch skleničkách smíchané se zeleninou). A klidně si dovedu představit, že v tomto věku je brzo a mohlo by to rok vydržet. Jen mi to je jedno -asi neprospěje, ale hlavně neublíží.
Nejlepší bylo, když se moje "prašvagrová" podívala poprvé na mého tehdy 3-měsíčního syna a okamžitě nás s manželkou začala přesvědčovat o tom, že se naprosto podobá mé babičce Z. Háček byl v tom, že babička Z. nebyla moje vlastní. :-) Ale za pokus to stálo; dodneška jsem nic neřekl...
Babičky Z. manžela to vždy štvalo, když se nad ségrou příbuzenstvo dohadovalo, na koho je víc podobná. Jednou to už nevydržel a pěkně od plic zahlaholil: "Na keho by byla?! Hubó sama na sebe a prdeló na všeckéch."
Ten výrok jsem už slyšel z více stran, ale vždy si na dědu vzpomenu, když někdo začne nad kočárkem dělat chytrého.
Dítě je málo oblečené, moc oblečené, na nočník by se mělo učit takhle (už to mělo dávno umět, to náš Pepíček...), na nočník je času dost, proč ho nutíš? Co mu to dáváš k jídlu, to my jíme jenom... Jednu dobu jsem se jistým lidem raději vyhýbala, protože mě to vždycky znervózňovalo, nevydržela jsem a proti své vůli jsem začala dítě oblékat, svlékat, dávat na nočník, nedávat na nočník, krmit, nekrmit. Do háje se všema "dobrýma radama"!
Smysl života cítí každý jinak, to je pravda. Děti by si ale měly uvědomovat, že nejsou středobodem vesmíru a také se učit sociálnímu chování v kolektivu. Každopádně, celkem dobře si pamatuji, jak po 89. roce všichni lamentovali nad školkami a tvrdili, že ideálně by mělo být dítě do 7 let s maminkou doma, protože tak to vždycky bylo. Zapomínají, že "vždycky" děti sice nechodily do mateřské školy, ale byly zpravidla od útlého věku zapřažené do povinností (například pasení). A pokud měly volno, trávily čas venku s vrstevníky.
Ano, je to divné, autorka odmítá vnucování cizích názorů, ale sama (nejméně) jeden vnucuje. To asi není dobře.
Osobně si myslím, že dítě je pro někoho smyslem života (a vůbec to není špatně), pro někoho není, ale určitě by mělo být důležitou součástí. Jestliže to rodič bere jako něco mimochodem, někde se to projeví a špatně to dopadne.
Samozřejmě si každý může nalhávat že je jedno kolik času s dítětem stráví, "záleží (hlavně) na kvalitě", a tak dále a tak podobně.
Přesto je naprosto zjevné že žáleží na kombinaci kvality a kvantity.
I z toho článku mi připadá že autorka se musí dost namáhat aby si ustála názor že důležitá jsem JÁ a moje kariéra - ne ani tak před poradci, ale sama před sebou.
Prokázaná skutečnost je, že první roky jsou pro vývoj mozku nejdůležitější a do nějakých 3-4 let je v hrubých rysech dané všechno, jak ten člověk bude inteligentní, vztahy k lidem a sám k sobě.
Paradoxem je že věnovat se malému děcku je i z naprosto sobeckého hlediska dobrá investice. "Stojí" (??) to pár let, ale na desítky let získáte člověka, který vás bude mít rád, pomáhat vám, starat se o vás. Jistěže záruka v konkrétním případě neexistuje, ale v průměru to tak je.
JAK JE DOBRÉ DÁVAT DĚTI DO JESLÍ POCHOPÍTE PO LETECH - AŽ BUDETE UMÍŔAT V DOMOVECH DŮCHODCŮ A LDNKÁCH.
Co má za význam být 4 roky na mateřské, když jsou všechny dny jeden jak druhý, tzn. po většinu dne si dítě musí tiše hrát v pokoji panelákového bytu a tvářit se, že neexistuje, protože maminka kouká na seriály a nechce být rušena. Odpoledne na procházku, ale za hodinu už musí být zpět, protože začínají další seriály. Večer pak umýt a spát. To by mu v těch jeslích nebo školce bylo daleko lépe...
Naše dítko je od roku a půl na jeden den v týdnu v jeslích a rozhodně nestrádá. Přijde mezi jiné děti, má rádo společnost. Manželka může alespoň na jeden den v týdnu do práce, takže taky přijde mezi lidi a atmosféra doma je rozhodně klidnější, než kdyby většinu času byla jenom s dítětem. Samozřejmě závisí na povaze dítěte. Dávat do jeslí introverta, který společnost nemusí, asi nebude ideální. Ale pro společenské dítě to je určitě vhodné. Jsou tam děti různých věkových kategorií, takže se od sebe přirozeně učí. Protože v těch začátcích je třeba půlrok věkového rozdílu sakra znát.
Jinak by se dal článek shrnout do jedné věty. Nenechte si do ničeho kecat, každé dítě je originál a rodiče musí sami poznat, co je potřeba a jak s dítětem komunikovat.
Zdá se, že paní autorku rozčiluje možnost zůstat 4 roky na mateřské dovolené. Podobný institut ale má spousta zemí, akorát se to jmenuje jinak a je to jinak administrativně řešeno, ale výsledek je velice podobný. Například v Německu maminka může zůstat doma s dítětem prakticky libovolně dlouho (do 15 let dítěte (?)). Na každé dítě rodina dostává cca 150 EUR/měsíc + daňové úlevy na manželku a děti (úlevy jsou větší než v ČR). Sociální a zdravotní pojištění za maminku a děti neplatí stát, ale je zaplaceno z pojištění manžela (jedno pojištění pojišťuje celou rodinu). Neboli, ve výsledku je to velice podobné mateřské v ČR: za manželku jsou pojištění zaplacena, a rodina dostává od státu nějaké peníze na podporu rodiny.
Jinak, facinuje mě, jak spoustě lidí (nejen autorce) vadí možnost zůstat na mateřské 4 roky doma s dítětem. Já myslím, že to není přehnaně dlouhá doba, a pokud se to někomu nelíbí, nemusí to využívat a může nastoupit do práce kdy sama uzná za vhodné.
Trošku bych Vás poopravil - mateřská dovolená je jak v Německu, tak Rakousku pouze 2,5 roku max. To o čem hovoříte je příspěvek na dítě, který pobírá každý, na každé jednotlivé dítě a nemá nic společného s tím, jestli je maminka doma, nebo pracuje. Rozhodně není rodičovská dovolená až 15 let, ale jedná se o klasickou formu ženy v domácnosti - tudíž o osobu bez zdanitelných příjmů.
Autorka hovori najhlupejsich radach, ale sama tam vravi hluposti:
"Dítě není smyslem vašeho života. Opravdu ne. Jen je jeho součástí."
A co je potom zmyslom zivota? Deti urcite su jednym z podstatnych zmyslov zivota. Cielom zivota je predsa najst si niekoho, koho lubim, zalozim si rodinu a mam s nim deti, nie?
Smysl života neznáme.
Většina lidí řeší tuto otázku tak, že si vytvoří tzv. náhradní cíl, k němuž se prostě upnou. Základních typů náhradních cílů rozlišujeme 5.
1) Práce, čili kariéra.
2) Koníčky, čili hobby.
3) Alkohol, čili drogy.
4) Víra.
5) Život věnovaný rodině.
Je velice těžké nepodlehnout těmto pohodlným náhradním cestám. Vyžaduje to velké vzepjetí naší vůle. A naši trvalou bdělost.
zdroj: Choking Hazard
Udajne je prirozena doba kojeni, tak, jak ji zamyslela priroda, okolo tri let. Ale dnes mame pro deti lepsi stravu, nez pred tisici lety a tak to neni takova tragedie, kdyz to nekdo utne o neco driv. BTW, tusim na Novem Zelandu zije zenska, ktera kojila dceru jeste v osmi letech. Je to uz par let, co se o tom mluvilo. Zajimalo by mne, jestli furt jeste pokracuje.
Myslím, že otázku smyslu života ještě nikdo spolehlivě nevyřešil, pokud neakceptujeme univerzální odpověď 42 :-)
Každý má smysl života nastavený jinak, ale genetická informace toho, kdo žádné děti nesplodí, prostě zanikne spolu s jeho majitelem. Děti ale opravdu nejsou smysl života, jsou pouze jeho přirozenou součástí. Máme dítko, chceme i druhé, ale smyslem našeho života nejsou a to se věnujeme maximálně, jak je to možné. Přece není smyslem života se pouze "rozmnožit".
Obecně platná poučka, že každý je expertem na výchovu cizích dětí, je stále platná. Osobně si myslím, že s použitím vlastního rozumu a skutečně seriozních informací nemůžu nijak ublížit. No a rodiče, kteří se ptají jen proto, aby se mohli pochlubit svým potomkem je nejlépe ignorovat.
Co to proboha mate s tema darcema? Zkousela ste zjistovat kolik vysetreni je treba podstoupit, aby sperma prijali? Mimohcodem je tam i test na drohy, vcetne marihuany. Takze nehulit je potreba nekolik mesicu pred darovanim. (A co ten stereotip s dredama, trapne?)
Dalsim zajimavym faktem, pro autorku bude jiste i to, ze v dnensi dobe uz prakticky neexistuje muz ktery by nemohl mit deti. I se zcela nepohyblivymi spermiemi se daji vajicka oplodnit. Spermobanky tady nejsou pro muze, ale pro zeny, ktere nechteji muze vubec mit. Paklize dochazi k oplozeni in vitro, je to v drtive vetsine z bunek tech dvou lidi, kteri pak to dite i vychovavaji a pokud je tam jedna bunka cizi, je to vajicko.
P.S.: Nicmene to, ze minimalne kazde ctvrte dite vychovava nekdo jiny nez biologicky otec, aniz by o tom vedel. To neni zpusobeno technologii, ale biologii. Holt zeny jsou uz takove, pro deti vybiraji nejkvalitnejsi geneticky material, ale to se casto nekryje s odpovednosti. (P.S.: Zena ktera prizna sve uklouznuti a pripusti, ze dite neni ditetem toho muze se kterym zije, vystavuje dite riziku, ze prijde o zodpovedneho otce. To je neco co zena neudela. DITE NA PRVNIM MISTE. Proto se na tyhle veci nema smysl zny ptat, nikdy nerekne pravdu, a jenom testovat, testovat a zase testovat. Neni to drahe).
hošííí to je mazec, v članku se řeši to že si nema nechat člověk kecat do toho co dela a citi a vy tu řešíte ptaka petrklíče kterýmu zjevně děla dobře provokovat. Jestli nekdo nechce davat detem maso je to jeho vec, stejne tak nepochopim proc si nekdo sladi caj? proste to je kazdyho vec !!!
Narodila se mi před nějakým časem nemocná holčička. Od dětského lékaře jsem dostala tuto radu s výslovným doporučením (i dle jeho důrazného hlasu, byl to lékař s dlouholetou pediatrickou praxi): "Maminko, nevycházejte s dítětem mezi lidi, nedělalo by to dobrý dojem" a vzápětí následovala rada č.2: "Pokud budete muset jít s miminkem mimo domov, dítěti musíte dát přes obličej nebo alespoň uvnitř v kočárku přes dítě napevno umístit dostatečně velkou plenu! Například, půjdete-li sem do poradny, nakupovat a nemůžete ho necat doma a tak pod. Rozumíte mi, maminko?" Samozřejmě, že jsem nerozuměla, tedy respektive rozumět nechtěla. Ta holčička byla velmi šikovná, dnes má za sebou VŠ (Karlovu universitu) a k tomu státnice ze 4 jazyků - ČJ,NJ, AJ a čínského jazyka -jak slovem, tak písmem a to všechny čtyři a je z ní opravdu krásná holka, a to z ní dělal dětský lékař,noo, radši nemluvit :-).......a jen malý dovětek: Pediatra jsem tenkrát slušně a na úrovni poslala "někam", co si to vůbec dovoluje něco takového radit a doporučovat a po výměně lékaře vše v pohodě. Ta holčička se z nevyléčitelných obou nemocí beze zbytku vyléčila i proti "vůli" doktorů a jejich "tabulkové" medicíny.
Maminky, nedejte se!!!! Všechno jde, když se chce a člověk za tím "jde" s mámovským snažením a chutí. Krásné dny všem maminám, taťkům a děckám, o které se starají, ať společně či nikoliv :-)
Tak ja bych hlavne zduraznila, ze jakmile ma clovek dite (ono staci uz i pouhe tehotenske bricho) tak mu janejdnou mohou do zivota kecat naporsto vsichni kolemjdouci.... eventualne se i dotykat bricha pripadne deti.... UPRIMNE TO NESNASIM
A nejvic mne se.ou rady ohledne obleceni (vzdyt nastydne) to bych strilela.
Dobrou radu, aby clovek pohledal ale blbych kecu hromady dnes a denne
dítě je a bude vždycky smyslem mého života,ono jediný po mně tady zůstane pokud nejsem náká celebrita,a na mateřské bych klidně zůstala déle,jak si někteří muži myslí že ženská na mateřský celej den jen kouká ne televizi tak se opravdu mílí,já bych to přála každému chlapovy s takovým názorem!!!Je to pěknej zápřah jak po fyzické tak hlavně po psychické stránce!!!