Nejhorší stravovací návyky mají mladí muži do 25 let. Skoro polovina z nich hledí jen na to, aby za jídlo utratili co nejméně a kvalita stravy je pro ně druhořadá. Mladé ženy se odbývají rovněž anebo dokonce nejedí vůbec. Na permanentní dietě je téměř každá pátá žena ve věku do 25 let. Vyplývá to z internetového průzkumu vydavatele stravenek Ticket Restaurant, který se uskutečnil na vzorku více než 10 tisíc lidí.
Průzkum měl za úkol zmapovat, jak se stravují jednotlivé věkové skupiny zaměstnanců v průběhu pracovního týdne a jaké jsou rozdíly mezi muži a ženami. Nejzdravěji podle výsledků jedí lidé po čtyřicítce, a platí to pro obě pohlaví.
Větší radost dietologům by ale udělaly ženy. „Vyrovnaných strávníků“, tedy těch, kteří hledí na kvalitu jídla i jeho energetickou hodnotu, je mezi ženami ve většině zkoumaných věkových kategorií téměř polovina. „Zatímco ženy jedí s postupujícím věkem výrazně zdravěji, u mužů tento trend není tak silný. A v předdůchodovém věku (od 55 let) je opět nejvíce těch, kteří se odbývají a jedí málo kvalitní jídla za málo peněz (kategorie stravovací pragmatik),“ komentuje výsledky průzkumu Daniela Pedret, marketingová ředitelka společnosti Edenred, vydavatele stravenek Ticket Restaurant.
Přečtětě si: Nejčastější mýty a omyly ve výživě
Muži se na dietu dávají později
Zajímavostí je, že zatímco dietu si ordinují ženy zejména v mládí, u mužů je to výrazně později. Snaha být štíhlý a co nejvíce se líbit se u nich projevuje nejsilněji ve středním věku, po čtyřicítce je takzvaných „věčných dietářů“ několikanásobně více (7,6 procenta) než v mladších věkových kategoriích.
Pokud jde o přejídání, pak se muži nadměrně stravují zejména v mládí (do 25 let téměř 15 procent respondentů), ženy naopak nejčastěji až v předdůchodovém věku (v kategorii „otesánek“ je každá desátá ve věku nad 55 let).
„Gurmánů“, tedy lidí, pro které je dobré jídlo a pití potěšením a neobávají se za něj zaplatit vyšší částku přibývá s věkem a lepšící se finanční situací. Labužníky jsou přitom mnohem více muži, po čtyřicítce si požitek z jídla dopřává dokonce každý čtvrtý muž (u žen je to necelá pětina).
Po tomto průzkumu se bude vydavatel stravenek Ticket Restaurant soustředit na získání reálných informací o tom, jak pravidelně se lidé stravují v restauracích a jak daleko na oběd docházejí. V těchto dnech firma spouští praktické webové stránky www.ticketka.cz se speciální verzí pro chytré telefony systémů Android a iPhone. Aplikace změří délku ušlé cesty či spálené kJ.
Čtěte také: Které diety jsou podle lékařů nebezpečné?
Typy strávníků
V průzkumu byli lidé rozděleni do několika základních skupin. Poznáte se v některé?
Gurmán
Vybírá si zásadně podle chutí, záleží mu na kvalitě surovin. Celková útrata nehraje příliš velkou roli. Když nemá v okolí vhodnou restauraci, raději si koupí jídlo do práce. Zdravému jídlu se nevyhýbá, ale umí si dopřát i tučné chutné pokrmy. Jídlo je pro něj koníček.
Otesánek
Na prvním místě je množství jídla. K obědu preferuje hustou polévku a hlavní jídlo s velkou přílohou, nejčastěji knedlíky. Po obědě si dá i zákusek, a když přijde domů, hned míří k ledničce. Jídlo je pro něj životní náplní.
Stravovací pragmatik
Vše poměřuje podle koeficientu množství/cena. Rád se dosyta nají, ale nesmí to moc stát. Kvalita surovin, ze kterých je jídlo připravené, ho moc nezajímá. Vždyť vše se přeci dá přebít kořením. Když není v restauraci polední menu za výhodnou cenu, jde a koupí si něco v obchodě.
Věčný dietář
Na obalech potravin ho zajímá jediné – energetická hodnota. Jídlo je pro něj nutné zlo, kdyby nemusel, nejí vůbec. Jde z jedné diety do druhé a stále není spokojen s tím, jak vypadá. Typická kategorie zejména pro ženy.
Vyrovnaný strávník
Snaží se jíst pokud možno zdravě, často volí zeleninová jídla, nevyhýbá se ale ani masu. Může zvolit i tučnější pokrmy, ale jen jednou za čas a ne ve velkém množství. Zajímá ho kalorická hodnota jídel, ale rozhodně se nesnaží nejíst, aby dobře vypadal.