Jak bezpečně a chutně konzumovat syrové mléko z automatů? Spotřebitelé často chybují.
Mléko z prodejních automatů se během loňského roku stalo mezi zákazníky značně populární. Odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU Brno), kteří se zabývají jeho kvalitou, připravili informační leták pro spotřebitele.
Informační leták Syrové mléko – chutně a bezpečně (v PDF formátu ho najdete zde) si klade za cíl informovat jak o prospěšnosti konzumace syrového mléka, tak o zásadách, které je při tom nutné dodržovat. Autoři na letáku připomínají, že mléko pomáhá předcházet onemocněním jako je obezita, osteoporóza, hypertenze, karcinom tlustého střeva či zubní kaz.
Přečtěte si: Pít, či nepít mléko? Odborníci se neshodují
Mléko v automatech pochází ze zdravých, veterinárním dozorem kontrolovaných chovů, je ale třeba mít na paměti, že původci některých onemocnění jsou běžně přítomni v našem okolí, a proto je potřeba syrové mléko tepelně ošetřovat a dodržovat další zásady. Obsah vitaminů se tepleným ošetřením sníží jen asi o deset až dvacet procent, nutriční hodnota a obsah některých bioaktivních látek se jím ani nezmění.
Syrové mléko vyžaduje jiné zacházení než to z krabice
Jak s nakoupeným syrovým mlékem z mlékomatů zacházet?
- Udržovat ve vhodné teplotě během cesty domů
Mlékomaty udržují mléko při teplotě do 4 °C a tato teplota by se při transportu do domácnosti neměla zvýšit víc než na dvojnásobek, platí to zejména, pokud doba transportu je delší než jedna hodina. - Mléko převařit
Doma mléko co nejdříve převařte, např. ve speciálním dvouplášťovém hrnci na mléko. - Uchovávat v chladu
Po převaření mléko vychlaďte a opět umístěte do chladničky (jen takto ošetřené mléko můžete použít k výrobě např. domácího jogurtu). - Včas zkonzumovat
Převařené mléko a výrobky z něj zkonzumujte nejpozději do 48 hodin od nákupu.
V rámci výzkumu bylo dotazníkovým šetřením zjištěno, že mnoho spotřebitelů se neřídí pokyny na automatech – mléko tepelně neupravují (činí tak jen 47 procent dotázaných), nedodržují doporučenou dobu pro konzumaci (nedodržuje 30 procent) a po stočení ho přepravují ve vyšších než doporučených teplotách (to uvedli všichni dotázaní).
Češi si zvykli na mléko v krabici nebo láhvi a často se mylně domnívají, že čerstvé mléko snese stejné zacházení. „Pokud si koupíte mléko v automatu, naložíte ho do auta, zajdete na velký nákup a po pár hodinách láhev s mlékem otevřete, rozhodně pro sebe neděláte nic prospěšného. Naopak ohrožujete své zdraví,“ varuje Ing. Petr Roubal, CSc., z Výzkumného ústavu mlékárenského. Více: