Zajímavé, ale raději bych si takový článek přečetl od lékaře než jen od „výživového specialisty“. Ostatně, v článku jsou pěkné rozpory – nedoporučuje se pálivé čili, ale pro správné korejské kimčchi (které se tu doporučuje) jsou hodně pálivé papričky velmi typické. Kimčchi bych si proto na průjem asi nedal.
Dobrý den, Jiří. Souhlasím, názor lékaře, zejména gastroenterologa, by byl jistě zajímavý. Nicméně na konferencích a přednáškách se s jejich názory pravidělně setkávám, takže si troufám říct, že by se zas tolik nelišily. Ta doporučení z klinické praxe se v tomto případě totiž moc nemění. Navíc by Vám možná někteří lékaři ani nedali tak detailní pohled na jednotlivé složky potravin, protože lékaři ve své praxi mnohdy nemají čas se zabývat výživou tak do hloubky, jako právě odborníci úzce zaměřeni na výživu člověka.
Co se týče kimchi, tak je potřeba brát v potaz, v jakém kontextu to bylo zmíněné, viz: "V pozdější fázi onemocnění, kdy se snažíme o návrat do běžného režimu....". Tedy v akutní fázi je taková potravina zcela nevhodná, na tom se shodneme.
Zdraví Michal Richter.