Pitahaya je plodem kaktusu Hylocereus undatus, často také přezdívána dračí ovoce, jelikož v čínštině se plody označují jako „ohnivý drak“, ve vietnamštině jako „zelený drak“.
Zajímavostí je, že bílé nebo žluté květy se rozvíjejí pouze v noci, odtud pochází název pro kaktus – královna noci.
Galerie: Poznejte exotické ovoce
Dračí ovoce
Pitahaya má sytě růžovou až červenou nebo žlutou barvu slupky s charakteristickými šupinovitými výrůstky, které připomínají plameny.
Dužina je bílá s černými zrníčky. U červených plodů může být dužina i sytě červená.
Chuťově nemusí být výrazná, nicméně je velice šťavnatá. Červená pitahaya je mírně nasládlá a chuťově připomínající meloun. Žlutá pitahaya chutná po angreštu nebo kiwi a je méně nakyslá. Pro zvýraznění chuti je dobré pokapat plod trochou limetkové šťávy.
Vliv na zdraví
Dračí ovoce je bohaté na antioxidanty, vitamín C a B a také vlákninu. Z minerálních látek je zastoupen vápník, pro zdravé zuby a kosti, a také železo, které pomáhá přenášet kyslík v krvi do tkání.
Červená dužina pitahayi obsahuje červené barvivo – lykopen, který snižuje riziko rakoviny prostaty. Semínka jsou zdraví prospěšná hlavně díky obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění.
Pravidelná konzumace dračího ovoce působí detoxikačně, posiluje imunitu, urychluje hojení a pomáhá při respiračních onemocněních.
Navíc pitahaya obsahuje pouze jednoduché cukry, takže je i lépe stravitelná.
Jak správně vybrat pitahayu
Nezralé plody dozrávají při pokojové teplotě, avšak jakmile je dračí ovoce zralé, mělo by se skladovat v chladu a temnu. Zralé ovoce je háklivé na otlačeniny a před konzumací je dobré jej omýt, neboť rostliny bývají ošetřené pesticidy.
Ač může pitahaya vypadat nedostupně, slupka je měkká a poddajná. Stačí ji překrojit podélně a obsah můžete vyjíst lžičkou nebo nakrájet jako meloun na měsíčky.
Seriál exotické ovoce server Vitalia.cz připravil společně se společností Titbit, dovozcem exotických pochoutek, www.titbit.cz.