Od nedělního rána bylo třicet dva tisíc lidí z Prahy 6 bez pitné vody, tedy bez té, která by tekla přímo z jejich kohoutků. Nyní si obyvatelé Dejvic a Bubenče mohou konečně trochu oddechnout, od včerejší šestnácté hodiny je totiž voda opět zcela v pořádku. Všechny odebrané vzorky jsou negativní, jak jsme vás aktuálně informovali v článku Kohoutková voda v Dejvicích je závadná. Způsobuje průjem. To ale neznamená, že si hned můžete natočit sklenici kohoutkové. Jak upozorňuje Hygienická stanice hlavního města Prahy, před opětovným využíváním kohoutkové vody je nezbytné vodu intenzivně odpouštět, protože potrubí prošlo intenzivní desinfekcí.
Norovirová infekce: 5 doporučení
Hygienici také v souvislosti s kontaminovanou pitnou vodou (noroviry) ve vodovodním řadu připravili patero doporučení pro občany:
Jak nákaza probíhá a jak se vyvarovat jejímu šíření?
- 1. Norovirové infekce se projevují průjmy, zvracením, zvýšenou teplotou, onemocnění trvá 12 hodin, maximálně 3 dny.
- 2. Příznaky onemocnění se projeví za 24 až 48 hodin po nákaze, onemocnění se dále může šířit kontaktem mezi rodinnými příslušníky.
- 3. Nezbytné je důsledné mytí rukou, zvýšená osobní hygiena, vyčlenění osobních věcí včetně ručníků, žínek apod. Dospělým lze doporučit dezinfekci rukou běžně dostupnými alkoholovými dezinfekčními prostředky.
- 4. Je nutná izolace nemocného v rámci rodiny, která trvá ještě 48 hodin po odeznění příznaků.
- 5. Rovněž důležitá je dezinfekce toalety a míst potřísněných zvratky nebo stolicí.
Oblasti, kterých se havárie vody týkala
Lokalita Praha 6 – Dejvice, ohraničená ulicemi: Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova, Dejvická.
Zdroj: HygPraha.cz