Názor k článku Pivo z tanku je jako polévka z pytlíku od Petr Broža - Hned nadpis je zavádějící, jako "pivo z tanku"...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2013 16:14

    Petr Broža (neregistrovaný)

    Hned nadpis je zavádějící, jako "pivo z tanku" se většinou označuje pivo čepované v restauracích z přetlakových tanků.

    Sám nejsem zastáncem CKT technologie, ale po návštěvě například pivovaru Ježek, jsem svůj názor přehodnotil. Ano, nejedná se o tradiční technologii spilka, sklep, filtrace, sud. Nicméně pokud se pivo vaří z poctivých surovin, dvourmutově, nechá se odležet, tak běžný konzument nemá šanci nic poznat.

    Začátek článku je zase zavádějící, technologie výroby mladiny ("Přidejte do sáčku chuť, koření a zalijte vodou") nemá vůbec nic společného s kvasným procesem v CKT tancích.

    "Pro české pivo je typická tradiční výroba, během které prochází chmel, slad a mladina lidskýma rukama." To zní pěkně marketingově, ale opět to nemá nic společného s chutí piva. Pokud slad a chmel nasypu rukama nebo dodám dopravníkem, je naprosto jedno.

    "Je to přirozený a po tisíciletí neměnný proces." "projde křemelinovou filtrací, mikrofiltrací." Zde si dost protiřečíte. Pivo se nejdříve dodávalo nefiltrované, následně filtrované přes křemelinu a až s vývojem technologie vznikla v dnešní době mikrofiltrace.

    "Mají podobu velkých uzavřených nádob, do kterých se vejdou až stovky litrů piva." To je možná pravda někde v minipivovaru, normálně jsou to stovky hektolitrů.

    "Tato nádoba má silně omezený vliv okolní mikroflóry." Nevím co je myšleno okolní mikroflórou, nicméně při kvašení se snažíme co nejvíce omezit "okolní mikroflóru" která by mohla infikovat pivo a naopak co nejvíce povzbudit kvasinky.

    "Je to především počítač, který řídí průběh kvašení a dokvašování v CKT." Řekl bych že Vám teplotu na spilce též hlídá počítač, pokud tedy nechladíte ledem z jezera.

    "„V reálu to funguje tak, že se na varně uvaří vysokostupňová mladina 16–18%, která za 14 dní prokvasí a uzraje a těsně před stáčením se pivo naředí upravenou vodou na požadovanou stupňovitost a nasytí se oxidem uhličitým,“ tvrdí Václav Vyvadil z obchodního oddělení pivovaru Ferdinand" Toto souvětí vyznívá, že tak vaří pivovar Ferdinand, pozor na to.

    "Pro tento způsob kvašení je typická vysoká automatizace" To je opět bagatelizace. Řekl bych že používáte minimálně pro udržování teplot při varu automatický systém, to samé nejspíš platí pro čerpadla. Bez automatizace se obejde minipivovar s minimálním výstavem, nicméně ve velkém pivovaru nikdo nebude stát u kohoutu s plynem a regulovat manuálně teplotu, ani nikdo nebude přelévat dílo ručně.. Opět automatizace pouze usnadňuje proces a spíše ho ovlivňuje pozitivně.

    "Pivovary se k výrobě piva z CKT uchylují z ekonomických důvodů. „Když to trochu nadsadím, je to jako vpíchnout injekční stříkačkou chuť a barvu,“ komentuje Václav Vyvadil." Opět zaměňování technologie výroby mladiny s kvašením v CKT.

    "V tankovém pivu nehledejte skutečný žatecký chmel od místních sedláků, ani poctivě vyráběný slad. Půllitr dobře napěného tankového piva je plný surovin, které mnohdy nemají v tekutém chlebu co dělat. Nejhorší na tom je, že suroviny z části nahrazují kukuřičným škrobem, upraveným ječmenem, rýží nebo různými extrakty chmele nebo výtažky z těch nejhorších chmelů. A aby v pivu nezůstaly pachuti, musí se použít hluboko prokvašující kmen kvasnic. Výsledkem je chuťově fádní, unifikované a obvykle málo nasycené pivo." Opět fádní závěr, z kterého bych usoudil, že v CKT tancích se nedá kvasit "poctivě" uvařené pivo.

    Samozřejmě chápu, že narážíte na velkovýrobce unifikovaných piv, ke kterým mám taky velký odpor. Nicméně je potřeba si přiznat, že CKT tanky tu jsou a budou přibývat a záleží hlavně na způsobu přípravy mladiny a použitých surovinách. Takto "poctivě" uvařené pivo by jste určitě nepoznal ani Vy jestli bylo kvašeno ve spilce nebo v CKT. HGB též není vztaženo jenom k CKT.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).