neni pravda s tim vzduchem ... Nevim co s tim vsichni porad maji, je to jen jakysi placebo efekt, ze kdyz se nekde toci vzduchem a po staru, tak mi to jako vic chutna? Nesmysl, kdyz ma hospodsky ciste trubky a tlaci pivo CO2 nebo Biogonem na odpovidajici spravne vypocteny tlak na jeho vedeni trubek, rekneme 2-3bary, pivo nepeni, je natoceno na 2x-3x max a zachova si prirozene nasyceni CO2, říz a jemnou pěnu... Tak, jak jej v pivcu stočili do kegu. Vzduch rychleji kazi pivo, tam kde se denne / obden prerazi sud, tak klidne muze byt vzduch...
Je příliš laciné házet to na placebo efekt. To by zastánci europiva mohli taky tvrdit, že to jejich chutná stejně jako to tradiční a že je to "placebo efekt". Pivo hnané vzduchem prostě chutná jinak, pěna má úplně jinou konzistenci, je "máslovější" a čepice pěny vydrží mnohem déle. Samozřejmě, že pivo nevydrží tak dlouho. Jenže dřív nevydrželo tak dlouho ani mléko, jogurty, pečivo... V obchodech muselo být častěji zaváženo čerstvé, bylo to pak chutnější. Že dnes musí být všechno trvanlivé, za tím je především lenost mít čerstvé zboží. A mimochodem, to, že porcelánové tácky jsou dnes nahrazeny papírovými, to je taky určitá lenost. Na porcelánovém tácku to prostě bylo něco jiného.
Je to pravda. CO2 spôsobuje iné chuťové vlastnosti v tekutine, je možné si to overiť napríklad na víne. Rovnaké hrozno, rovnaký výrobný postup, akurát dosýtenie CO2 spôsobilo tak výrazne inú (suchšiu, kyslastejšiu, ostrejšiu) chuť, že to víno s CO2 som na degustácii nedopil. Skús si to a uvidíš, že rozdiel tam je a OBROVSKÝ. Samozrejme za predpokladu, že degustátor má nejaké funkčné chuťové bunky.
Zdravím, popsáno zde: http://www.vitalia.cz/clanky/jak-se-deli-sumiva-vina/. LK, Vitalia.cz