Názory k článku Plavání kojenců: Hazardujeme se zdravím dětí?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 11. 2009 7:57

    Peter (neregistrovaný)

    V 70.rokoch bolo dokázané, že jód je na úpravu vody omnoho vhodnejší a na dosiahnutie porovnateľnej kvality ho treba polovičné množstvo oproti chlóru.

    Dokonca ho klinicky testovali s profesionálnymi plavcami, a tí sa jednoznačne postavili za jód. Jód omnoho menej páchne, neštípu z neho oči, nie sú podráždené sliznice.

    Napriek tomu sa všade používa chlór. Je to výsledok jódofóbie, pretože medicína zhltla aj s navijakom tzv. Wolff-Chaikov efekt, blud, ktorý hlásali menovaní páni. Tvrdili, že jód utlmuje činnosť štítnej žľazy. Experimenty to absolútne nepotvrdili, ale ako každý mýtus v medicíne, aj tento pretrváva a dobre sa mu darí. Tak isto, ako mýtus, že „Odporúčané Denné Dávky“ vitamínov a minerálov sú dostatočné pre zdravie a vhodné pre každého (v skutočnosti sú to vlastne minimálne, nutné dávky).

  • 7. 11. 2009 7:34

    Clock (neregistrovaný)

    Znamena to ze kdyz se miminko pozdeji da na kulturistiku, tak mu lip porostou svaly?

  • 11. 11. 2009 21:42

    Kokýn (neregistrovaný)

    Lepší být doma než chodit s miminkem do mateřského centra. Ale k tomu navazuje jedno přísloví: Všude dobře, doma nejlépe. :-)

  • 8. 10. 2010 13:49

    Hanousek (neregistrovaný)

    Je těžké rozhodnout, co je pro dítě nejlepší. Náš 5ti měsíční Marýsek vodu miluje jak doma, tak ve vaničce v centru pro děti. Já i jeho taťka se těšíme (jsme se těšili), až bude plavat v bazénku, kde se více vyřádí, posílí motoriku, rovnováhu a též že se pořídí na památku fotečky z nového foťáku, když bude Mareček plavat pod vodou. Ale včera jsem byla s Marečkem na kontrole u kardiologa, s kterým jsem diskutovala plavání. Absolutně byl proti, ne však kvůli srdíčku. Jak se píše o škodlivosti, chlóru (o kterém jsem též dříve něco četla), tak potvrdil, že výzkum z posledních dvou let ukazuje nárůst počtu dětí s astmatem, které navštěvovaly chlorované bazény. Odpovědí též bylo, zda jsem se já také v roce koupala. Asi vyměníme plavání za jinou aktivitu, i když mě to mrzí. Budeme chodit cvičit a "plavání" si dále bude Mareček užívat každý večer s taťkou ve vaně plné vody.

  • 21. 11. 2010 14:04

    Lada (neregistrovaný)

    Otázkou, je zda se tomu malý v životě vyhne. Ve školce, školách i při jiných příležitostech se s chlórem a bazénovou vodou stejně setká. Věřím, že plavání má na dítě dobrý vliv!

  • 28. 4. 2011 12:49

    Johnny (neregistrovaný)

    Mám za to, že stejně jako ve většině oborů i tady platí, že záleží na podmínkách. Když chce rodič dítě aktivně vychovávat, bez rizika se to neobejde a pasivní výchova je snad ještě riskantnější. Samozřejmě by rodič měl pozjišťovat, v jakých podmínkách se dítě pohybuje. Plavání může jistě mít negativní vliv, pokud se něco zanedbá, a má ohromný přínos, pokud se dělá dobře. Hodně záleží i na samotných rodičích, aby naléhali na vytváření vhodných podmínek v dětských klubech, a to nejen na provozovatele, ale i na rodiče (např. sprchováním před lekcí). Co se týče chloru, opět záleží na množství, i když já bych osobně taky preferoval tu sůl... Přidávám odkaz na rozhovor se zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR http://moravskoslezsky.denik.cz/online_rozhovory/kiedronova_kojenecke_plavani.html
    citace paní Kiedroňové: "Hladina volného i vázaného chlóru je přísně kontrolována. Stane-li se jednorázově, že se dítě vykoupe ve vodě s vyšší hladinou chlóru, tak se nic zásadního nestane. Při pravidelném kontaktu s vyšší hladinou chlóru by se mohly začít objevovat alergické potíže jak na pokožce, tak i na sliznicích a v dýchacích cestách. Některé děti mohou být na chlór přecitlivělé, ale jsou děti, které přestože mají sklony k alergiím, tak na chlórovanou vodu reagují bez jakéhokoliv zhoršení stavu. V posledních letech upřednostňujeme budování středisek a zázemí k "plavání" kojenců se slanou vodou, na kterou reagují velmi příznivě i děti s alergickými potížemi."

  • 10. 8. 2011 22:18

    Tom (neregistrovaný)

    Bazény nejsou pro děti vhodné nejen z hlediska chlóru, ale imunitní systém kojenců není připraven na pobyt v prostředí jako je bazén - je to uzavřený, teplý a vlhký prostor, kde se daří bateriím, virovým infekcím a mykózám. Navíc děti jsou v bazénu spolu s dospělými a CIZIMI dospělými (tedy dospělými z jiných rodin) a dostávají plné palby nejrůznějších infektů, s kterými se jejich imunitní systém setkává prvně, oslabený, ale infektit je v plné síle. Nárust astmatu a dalších chronických onemocnění tak není nic nečekaného.

  • 21. 11. 2011 11:47

    Petra Tůmová (neregistrovaný)

    Přijde mi, že autor článku trochu zaměňuje plavání dětí, a plavání kojenců a batolat. Za větší děti zatím nemohu mluvit, za kojence už ano :)
    Nikdy bych nešla s malou plavat do běžného bazénu, s chlorem upravenou a studenou vodou. Než jsme začali plavat, informovala jsem se u kamarádek, které už to praktikují , a mají nějakou zkušenost. Je potřeba vybrat správně, nabídka pro plavání kojenců není ( snad vyjma Prahy) nijak široká, a dala jsme na doporučení , těžko bych se v tom vyznala.
    Po půl roce panuje spokojenost, plaveme v bazéně s vodou bez chloru ( nevím přesně, jak to technicky řeší, ale mají nějaké zařízení) s vodou teplou 30 stupňů. Vede nás lektorka, která je garantem pro kurzy plavání kojenců. Když to zpětně hodnotím, ten vedoucí kurzu je myslím to nejdůležitější ze všeho , na něm to stojí. Výsledkem je to, že se nebojíme vody, záněty středního ucha a podobně ani po 6 měsících nemáme. Mám teď trochu strach ze zimy, i když s malou můžu počkat jak dlouho chci v krásně vytopeném prostoru "baru" , trochu obavy mám z nachlazení. Takže určitě plavat :) !

  • 22. 5. 2012 22:59

    meduzka (neregistrovaný)

    Já sama vedu kurzy plavání již 15 let a mým plaváčkům je dnes také kolem 15. Plavou už v profesionálním klubu (samozřejmě ne všichni), ale ani jednou se mi za ta léta nedostala informace že by dítě muselo ukončit plavání kvůli astmatu. Ba naopak, lékaři nám sem děti s astmatem posílají. Posilují plicní kapacitu což jim pomáhá lépe se s touto nemocí vyspořádat. Plavání doporučuji. Navíc hygienické normy jsou tak přísné, že děti plavou v podstatě pitné vodě.

  • 1. 7. 2013 12:02

    Marta (neregistrovaný)

    Já jsem začala chodit s prvním dítětem plavat v jeho sotva pěti měsících. Našla jsem si centrum, které se mi na webu zobrazilo mezi prvními. Měli hezké stránky, zajímavé čtení. Jenže - už na začátku mne zarazilo, že mne zařadili do skupinky s většími batolaty. Chtěla jsem až do 6 měsíců mít dítě ve "vaničce", ale oni řekli, že to není nutné. Navíc jsem pak zjistila, že instruktorky nejsou odbornice, tedy nejsou vystudované v oboru fyzioterapie ani nemají sportovní obor. Měla jsem za to, že při takovéto práci s nejmenšími dětmi, je odbornost automatická. Nelíbilo se mi ani, že mi pak ani nechtěli vysvětlit, proč vanička ne, když ji nabízejí. Naštěstí jsem za rok objevila náhodou na netu plavecký klub www.natrix.cz, kam jsme teď nově začali chodit. I u nich jsem si ale ověřila, že: mají slanou vodu, instruktorky jsou vystudované (!) a jsou milé a ochotné mi zodpovědět vše, co chci vědět. Navíc toto centrum bylo postavené přímo a pouze pro účely plavání malých dětí. Jejich velkým plusem také je, že u nich lze plavat s dětmi až do jejich školního věku, takže žádné vožení každého dítěte jinam. Personál je šikovný a na nás i děti milý! Škoda, že jsem se starším dítkem ztratila rok chození do centra, které se sice na oko tváří skvěle, dalo si práci se stránkami, ale realita je jiná. Určitě všem maminkám doporučuji, aby se do klubu, kam se zamýšlejí s dítětem přihlásit, nejdříve zajely podívat a popovídaly si tam nejen s personálem, ale i s dalšími maminkami.

  • 9. 8. 2013 9:13

    Alena (neregistrovaný)

    Bohužel tato studie přišla příliš pozdě - alespoň pro mé dítě. Mám doma 10ti letého syna, který jako mimi miloval vodu a já podlehla reklamám ve městě na plavání kojenců. Voda v bazénu byla chlorovaná a chodili jsme tak cca 1,5 roku od doby co bylo synovi asi půl roku. Ve 2,5 letech začal mít velké problémy s neustále se vracejícími záněty horních cest dýchacích, i 6x do roka, střídali se s záněty hltanu a ve 4 letech se přišlo na to, že syn má ve skutečnosti bronchiální astma :-(.
    Nikdo v mé, ani manželově rodině nikdy astmatem ani alergiemi netrpí a tak jsem opravdu přesvědčena o tom, že je to díky plavání miminka.
    Bude mě to vždy trápit. Bohužel, ale někdy se stává, že i když chce rodič dát dítěti to nejlepší, tak to jenom zkazí :-(

  • 21. 5. 2015 9:46

    Denisa (neregistrovaný)

    To by se nesmělo nikdy nikam, všude hrozí nějaké nebezpečí. A taky jak se tu už píše, ani ve škole, mnohdá i školce se dítě bazénu nevyhne. Takže si myslím, že vpohodě. Ale chápu, že nějaké miminko je třeba náchylnější nebo tak.
    Já nevim no. My jsme chodili se synem skoro 3 roky plavat, začínali jsem vaničkovým kurzem a všechno je vpohodě :-)
    Naopak jsem moc ráda, protože je ted jako ryba ve vodě, vody se nebojí, s páskem už plave sám, sám skáče do vody :-)

  • 29. 10. 2015 12:45

    Obláček (neregistrovaný)

    Zdravím,

    mně se osvědčilo plavání pro miminka v Brně, které pořádá http://www.filia.cz. Mají neuvěřitelně přátelský a trpělivý přístup k maminkám i dětem. Chodím tam moc ráda a synek je také pokaždé nadšený. Určitě to stojí za vyzkoušení. Pokud navíc řešíte i cenu, tak i v tomhle ohledu budete příjemně překvapeni.

    Mějte se hezky,

    Karla

  • 22. 11. 2016 14:11

    Dudan (neregistrovaný)

    Dobrý den, má zkušenost je velmi pozitivní. A to pro to, že moje dvě děti od mala ve SLANÉ vodě doslova řádily a dnes je jedné 20 a druhé 15 let a nevím, že by měli nějaké problémy s nemocí či pohybem, nebo alergií. Takže plavání ano, ale ne v chlorované vodě. A doktoři? Ano raději do dětí napíchejte "léky", nikam s nimi nechoďte, aby náhodou něco nedostali nebo se jim něco nestalo. Prosím Vás nejdříve to zkuste a pak pište své názory. Jen "blbec" se vyjadřuje na základě doslechu. Takže plavání zdar.

  • 15. 3. 2017 18:34

    Monika (neregistrovaný)

    Já tyto plavecké kurzy s prckama navštěvuji už přes rok, kdy synovy bylo 6 měsíc, když jsme začínali. Kurzy navštěvujeme stále a žádnou újmu na zdraví neutrpěl ani nevěřím tomu, že by to na dítě mohlo mít špatný vliv. Ale je to každého věc a názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).