Proč je plena takový problém, uvádí na svém Instagramu například dětská lékařka a lektorka kurzů první pomoci Michala Knězková: „V horkých dnech se v korbičce zakryté plenou zvyšuje teplota až o 8 stupňů oproti venkovní teplotě. U kojence velmi rychle dochází k přehřátí až vzniku úpalu, dehydratace až kolapsu organizmu.“ Vzduch totiž nemůže proudit dovnitř ani ven a uvnitř korbičky se vytvoří vlastně skleník.
Co se dozvíte v článku
Teplota v korbičce stoupá ke 40 stupňům
Podle studie publikované na webu www.svd.se byla teplota uvnitř nekrytého kočárku 22,2 stupně Celsia, po překrytí tenkou látkou ale během půl hodiny dosáhla 33,8 stupně. „Za hodinu teplota vyšplhala na neuvěřitelných 37,7 stupně Celsia,“ upozorňuje Knězková.
Do zakryté korbičky navíc kromě všeho uvedeného není vidět. „… takže si nemusíme všimnout situací, jako je počínající dehydratace, dušení mlékem při refluxu či zvracení a rizika s ním spojená,“ dodává.
„Možná vypadá plena na kočárku nevinně, máte pocit, že je miminku v kočárku příjemně – ale opak je pravdou. (…) Kvůli tkanině na kočárku dochází k přehřátí dítěte uvnitř. Po několika minutách stoupla teplota v kočárku z okolních 34,5 st. na 42,9 st. Když takto necháte miminko spát hodinu v kočárku s plenou přes stříšku, nechceme si ani představit, jakou hodnotu by teploměr naměřil,“ napsali také olomoučtí záchranáři na svém facebookovém profilu.
Jen tím, že korbu s miminkem plenou nezakryjete, tak předejdete řadě následných zdravotních komplikací, jako jsou kromě výše zmíněných také horečky, febrilní křeče nebo zvracení.
Místo pleny použijte clonu nebo slunečník
A jak to tedy v létě s miminky dělat? Nejlepší je samozřejmě v tropických dnech maximálně omezit pobyt venku. Když ale ven s kočárkem musíte, existují lepší cesty, jak miminko před sluncem ochránit. „Pokud chcete dítěti vytvořit stín, sáhněte po deštníku či cloně na kočárek, která se připevňuje na stříšku a madlo kočárku – díky nim dochází neustále k cirkulaci vzduchu a dítě se tak nepřehřívá, nedusí,“ radí ZZS Olomouckého kraje.
UV clony bývají často součástí příslušenství ke kočáru, ale dají se i relativně levně koupit univerzální. Stejně tak slunečníky ke kočárku vyrábí hned několik výrobců kočárků.
Z auta se stává skleník
Dalším velmi rizikovým počínáním, na které odborníci každoročně upozorňují, jsou děti, ale také senioři nebo domácí mazlíčci, čekající v létě v autech, než si řidiči vyřídí, co potřebují. I v tomto případě se z auta stává velmi nebezpečné místo.
„Teplota v automobilu za velmi krátkou dobu dokáže nastoupat do extrémních výšin. Navíc tyto dvě věkové skupiny (děti a senioři, pozn. red.) nemají tak dobře fungující termoregulační mechanismy, kterými tělo dokáže s takovými teplotami částečně ‚bojovat‘. Může u nich dojít k nevolnosti, dehydrataci, ale i otoku mozku a úmrtí. Jedná se tak o zbytečný hazard se životem těch nejkřehčích,“ uvedla pro Vitalii.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.
Podle přerovských městských policistů může teplota v autě stoupnout o desítky stupňů oproti venkovnímu prostředí. „Nikdy nenechávejte nikoho v autě na vyhřátém parkovišti. I když předpokládáte, že jste hned zpátky. (…) Teplota v autě odstaveném na sluníčku rychle dosáhne 70 stupňů,“ informovali na svém Facebooku.
Na dítě musíte pořád vidět
„To auto, ve kterým necháte svoje dítě, v tu chvíli není auto, ale nevětraná místnost z plechu a skel stojící na přímém slunci. (…) V takový věci za pár minut začne bejt vedro na umření,“ upozorňuje také záchranář Marek Dvořák.
Nikdy nevíte, co se může stát, a kratičké odskočení z auta se může protáhnout na dlouhé minuty i desítky minut. A v takovém případě jde opravdu o život. „Chápu, že je vopruz spící děcko vytáhnout ze sedačky když potřebuju něco na 2 minuty vyřídit, ale taky jsem občas myšlenkama jinde – zakecáte se, budete mít sami nějakou náhlou zdravotní indispozici a vaše dítě díky tomu zůstane v tom „skleníku“ připoutaný pásama, ze kterejch se neumí dostat. V autě, ve kterým ho není slyšet ani ve chvíli, kdy má ještě sílu volat o pomoc… Na dítě musíte pořád vidět! 10 vteřin se zamyslete nad možnými důsledky a to dítě vyndejte nebo si poraďte jinak,“ dodává Dvořák na svém Instagramu.
Jak vyřešit úpal?
Pokud dítě jeví známky úpalu, mohou rodiče horečku srážet léky – ať už sirupy, nebo čípky. Možností je také postupné ochlazování sprchováním. V případě, že toto nepomáhá, je namístě návštěva pediatra, případně i pohotovosti.
Jiná věc je, pokud už miminko zvrací, je malátné a začíná připomínat hadrovou panenku. To už musí rodiče lékaře vyhledat okamžitě, protože je potřeba děťátko hydratovat, aby u něj nedošlo k rozvratu vnitřního prostředí.