Naložil jsem camembert i hermelín do slunečnicového oleje se všemi ingrediencemi podle klasického receptu. Po čtrnácti dnech jsem ochutnal a výsledek mě překvapil. Hermelín byl krásně rozleželý a chutný. Naopak camembert se zcvrknul, ztvrdnul až se drolil a nedalo se to jíst. Tak ať mi nikdo neříká, že rozdíl mezi camembertem a hermelínem je jen v délce zrání kvůli konzistenci.
Jestli to nebude tím, že Camembert není primárně určen k nakládání ;-) On ani ten Hermelín se původně nevyráběl ke smažení. Na začátku sedmdesátých let byl restauracích k dispozici klasický smažený sýr s tatarkou a bramborem, který stál do pěti korun :-D Nebo sýrová specialitka, kdy tento sýr byl proložen plátkem šunky :-D O smaženým hermelínu běžná restaurace v té době ještě ani nevěděla :-D Hermelín byl takový klasický socialistický výrobek ve stylu DoDo ;-) Ostatně měl to napsané i na obalu :-D Zkrátka se tím socialistická mlékárna vyhnula tomu co je na sýrech nejdražší :-D
Rozdíl mezi camembertem a hermelínem je naprosto zásadní a to nejen v chuti a konzistenci, době zrání a celkovým přístupem při jeho výrobě, ale také v ceně...
Takže kdo zná originální francouzský sýr této značky, nemůže vůbec pochopit toto srovnání...
Nic však proti hermelínu, také ho mám rád, ale je někde jinde...
Ovšem dobře naložený hermelín svou chutí hravě strčí do kapsy většinu camembertů běžně prodávaných v Monprixu.
Vím, že ve specializovaných prodejnách se dají koupit výborné sýry, ovšem v peněžence českého turisty to udělá tak velký vít, že si tu pochoutku klidně odepře a dome se za stejné peníze může přecpat tím výborně naloženým hermelínem a to tak, že velmi.
tsd
Sýry se od sebe liší, na každý je potřeba jiný druh plísně,tedy skladby plísní. Dále to nejsou sýry tvarohové, protože se ani jeden se z tvarohu nevyrábí.Kdyz někdo píše takové články tak by se v tom měl vyznat a ne psát blbosti. Sýry vyrábím, a když něčemu nerozumím tak raději nic nepíšu. Je to na dlouhé a zajímavé psaní ale musí se ten člověk trochu zajímat když už to chce psát.
Moc to nechápu. Tvaroh se také může vyrábět sýřením, stejně jako sýr. Je v tom tedy nějaký velký technologický rozdíl, nebo se jen dohadujete o jednoznačný výklad slova "TVAROH" x "SÝŘENINA"?
Předesílám, že jsem laik milující sýry a téma mne zajímá jen pro rozšíření obzorů a jako zajímavost. Zde se jaksi ukazuje rozdílný pohled na věc a tak bych rád věděl, kde je pravda. Na Wiki se píše o tvarohu jako mezi stadiu výroby sýrů, na jiných odkazech de facto to samé co tvrdíte vy.
tsd
Je to otázka přístupu ;-) Pokud k tomu přistupujete jako laik, tak můžete říct že tvaroh je základ, ale je to stejný jako jsem napsal. Zaočkované mléko je svým způsobem taky jogurt :-) Jenže zkuste to někomu nabídnout jako jogurt a nebo sýřeninu jako tvaroh ;-) Původně jsem reagoval hlavně na toto: "Pokud tak někdo tvrdí, že se sýry z tvarohu nevyrábí, je to fatální neznalost nehodná jakékoli, i laické diskuse..." Bylo to od paní redaktorky zbytečně agresivní a hlavně nepravdivý! Z odborného hlediska sýřenina opravdu není tvaroh! K tvarohu se přes ní teprve musíte dopracovat (vyrábět tvaroh ze sýřeného mléka je jeden z možných způsobů), zrovna tak jako k sýrům a nebo ze zaočkovaného mléka k jogurtum. Sýřenina ani zdaleka nepřipomíná tvaroh, tak jak ho člověk pod tím názvem zná. Pokud si vezmete například sýřeninu, která se používá u Grany, tak vám z toho "tvarohu" zůstalo maximálně blátíčko ;-) pokud vůbec :-)
Paní Krbcová. není autor jako autor.
Trošku jsem se začal zajímat a ejhle.
V článku od paní Čepelíkové jsem objevil tvrzení pana Miloše Kvasničky, které vám a autorovi tohoto článku nejen, že nedává za pravdu, ale přímo si obě tvrzení odporují.
http://www.vitalia.cz/clanky/vyroba-domaciho-syra-si-zada-dovolenou/
"Chcete tvaroh? Prosím
Jinak sýrová sada nemusí sloužit jen k výrobě sýra, když si s ní pohrajete, můžete si doma vyrobit i tvaroh. Základ je stejný, mění se jen výrobní proces. „Pokud budete srážet mléko pouze při 20–22 °C přes noc, vyrobíte spíše tvaroh. Použijte přitom však jen 1/3 syřidla,“ radí nám Miloš Kvasnička. Čerstvé sýry a tvarohy k sobě totiž mají velice blízko. Tvaroh je srážený kyselým procesem a částečně syřidlem. Sýr hlavně syřidlem a kysá pro chuť a konzistenci. Tak až budete chtít před rodinou zazářit a v diáři budete mít šestihodinovou díru, pusťte se do díla."
Kdo tedy má pravdu autor 1 nebo autor 2. Již jsem se s články, které si navzájem odporují na vašem serveru setkal. Vaš odpověď, že vítáte názorovou pestrost jaksi neobstojí, protože jen jeden autor má pravdu a pokud hlásá nepravdu, je to tak trochu i váš problém.
tsd
P.S. myslím, že pan Havel by měl jít do učení k panu "Dolomiti" a nebýt si tak jistý svými názory a už vůbec je neprezentovat takovým arogantním způsobem. To si můžu dovolit např. já - anonym. Měla byste mu strhnout prémie za balamutění čtenářů. :-))
Pan Kvasnička má v podstatě pravdu. Podobným způsobem se například vyrábí tvaroh, který je základem pro Graukäse (tyrolská a jihotyrolská obdoba olomouckých syrečků) Stačí přes noc nechat odstředěné mléko zaočkované při 16 stupních trochou mezofilní kultury (nepotřebujete sýřit) a dál tepelně zpracovat. Jsou zkrátka sýry které mají za základ tvaroh, ale nedá se to napsat tak zkratkovitě, jak bylo uvedeno ;-)