Sýry se od sebe liší, na každý je potřeba jiný druh plísně,tedy skladby plísní. Dále to nejsou sýry tvarohové, protože se ani jeden se z tvarohu nevyrábí.Kdyz někdo píše takové články tak by se v tom měl vyznat a ne psát blbosti. Sýry vyrábím, a když něčemu nerozumím tak raději nic nepíšu. Je to na dlouhé a zajímavé psaní ale musí se ten člověk trochu zajímat když už to chce psát.
Moc to nechápu. Tvaroh se také může vyrábět sýřením, stejně jako sýr. Je v tom tedy nějaký velký technologický rozdíl, nebo se jen dohadujete o jednoznačný výklad slova "TVAROH" x "SÝŘENINA"?
Předesílám, že jsem laik milující sýry a téma mne zajímá jen pro rozšíření obzorů a jako zajímavost. Zde se jaksi ukazuje rozdílný pohled na věc a tak bych rád věděl, kde je pravda. Na Wiki se píše o tvarohu jako mezi stadiu výroby sýrů, na jiných odkazech de facto to samé co tvrdíte vy.
tsd
Je to otázka přístupu ;-) Pokud k tomu přistupujete jako laik, tak můžete říct že tvaroh je základ, ale je to stejný jako jsem napsal. Zaočkované mléko je svým způsobem taky jogurt :-) Jenže zkuste to někomu nabídnout jako jogurt a nebo sýřeninu jako tvaroh ;-) Původně jsem reagoval hlavně na toto: "Pokud tak někdo tvrdí, že se sýry z tvarohu nevyrábí, je to fatální neznalost nehodná jakékoli, i laické diskuse..." Bylo to od paní redaktorky zbytečně agresivní a hlavně nepravdivý! Z odborného hlediska sýřenina opravdu není tvaroh! K tvarohu se přes ní teprve musíte dopracovat (vyrábět tvaroh ze sýřeného mléka je jeden z možných způsobů), zrovna tak jako k sýrům a nebo ze zaočkovaného mléka k jogurtum. Sýřenina ani zdaleka nepřipomíná tvaroh, tak jak ho člověk pod tím názvem zná. Pokud si vezmete například sýřeninu, která se používá u Grany, tak vám z toho "tvarohu" zůstalo maximálně blátíčko ;-) pokud vůbec :-)
Paní Krbcová. není autor jako autor.
Trošku jsem se začal zajímat a ejhle.
V článku od paní Čepelíkové jsem objevil tvrzení pana Miloše Kvasničky, které vám a autorovi tohoto článku nejen, že nedává za pravdu, ale přímo si obě tvrzení odporují.
http://www.vitalia.cz/clanky/vyroba-domaciho-syra-si-zada-dovolenou/
"Chcete tvaroh? Prosím
Jinak sýrová sada nemusí sloužit jen k výrobě sýra, když si s ní pohrajete, můžete si doma vyrobit i tvaroh. Základ je stejný, mění se jen výrobní proces. „Pokud budete srážet mléko pouze při 20–22 °C přes noc, vyrobíte spíše tvaroh. Použijte přitom však jen 1/3 syřidla,“ radí nám Miloš Kvasnička. Čerstvé sýry a tvarohy k sobě totiž mají velice blízko. Tvaroh je srážený kyselým procesem a částečně syřidlem. Sýr hlavně syřidlem a kysá pro chuť a konzistenci. Tak až budete chtít před rodinou zazářit a v diáři budete mít šestihodinovou díru, pusťte se do díla."
Kdo tedy má pravdu autor 1 nebo autor 2. Již jsem se s články, které si navzájem odporují na vašem serveru setkal. Vaš odpověď, že vítáte názorovou pestrost jaksi neobstojí, protože jen jeden autor má pravdu a pokud hlásá nepravdu, je to tak trochu i váš problém.
tsd
P.S. myslím, že pan Havel by měl jít do učení k panu "Dolomiti" a nebýt si tak jistý svými názory a už vůbec je neprezentovat takovým arogantním způsobem. To si můžu dovolit např. já - anonym. Měla byste mu strhnout prémie za balamutění čtenářů. :-))
Pan Kvasnička má v podstatě pravdu. Podobným způsobem se například vyrábí tvaroh, který je základem pro Graukäse (tyrolská a jihotyrolská obdoba olomouckých syrečků) Stačí přes noc nechat odstředěné mléko zaočkované při 16 stupních trochou mezofilní kultury (nepotřebujete sýřit) a dál tepelně zpracovat. Jsou zkrátka sýry které mají za základ tvaroh, ale nedá se to napsat tak zkratkovitě, jak bylo uvedeno ;-)