Ploché nohy dokážou rozhodit celé tělo, pomůže dobrá obuv i bosá chůze

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bolí vás nohy, otékají a někdy máte pocit, že už neuděláte ani krok? I takto se může projevovat zdánlivě banální zdravotní problém, kterým jsou ploché nohy. Ty však mohou ovlivnit tělo i na místech, kde byste to nečekali. Jak se tento problém léčí a co pro sebe můžete udělat sami? A dá se vzniku plochých nohou předcházet?

Co znamená mít ploché nohy a jak vypadají? Jde o stav, kdy jedno nebo obě chodidla mají jen malou, nebo žádnou klenbu. Ploché nohy obvykle pro lidi nepředstavují problém a v takovém případě není třeba žádná léčba. Někdy však mohou způsobovat bolest, zejména v oblasti paty nebo nártu, i jiné obtíže, jako jsou třeba otoky. V takovém případě je třeba obrátit se na odborníky.

Co způsobuje ploché nohy?

Ploché nohy nejsou nic neobvyklého u kojenců a batolat, protože nemají ještě vyvinutou nožní klenbu. Ta se vyvíjí v průběhu dětství, ale u některých lidí k tomu nikdy nedojde. Toto je jeden z důvodů, proč mají ploché nohy také dospělí lidé.

Kromě vrozených příčin za tímto problémem může stát zranění, onemocnění, genetické vlivy anebo opotřebení, ke kterému přispívá i nadměrné zatěžování nohou anebo nošení nevhodné obuvi. To vše vede k poškození či úplnému zhroucení nožní klenby. 

K častým příčinám vzniku plochých nohou v pozdějším životě patří i zranění Achillovy šlachy, obezita, cukrovka, revmatoidní artritida i stárnutí. Jak už bylo řečeno, mnoho lidí s plochýma nohama nepociťuje bolest nebo jiné obtíže, ale někdy se přece jenom vyskytnou problémy. 

Bosá chůze a bosoboty prospívají chodidlům i celému tělu. Kdy mohou uškodit? Přečtěte si také:

Bosá chůze a bosoboty prospívají chodidlům i celému tělu. Kdy mohou uškodit?

V takovém případě jde nejčastěji o křeče, bolesti svalů v chodidlech i celých nohou, v kotníku, v patě, a dokonce se někdy mohou objevit i na vzdálených místech, jako jsou třeba kyčle nebo ramena. Někdy se objevují také problémy s rovnováhou i změny v postavení bederní páteře a pánve.

Diagnostika a léčba

Lékař provede prohlídku chodidel, aby mohl vyhodnotit, jak vypadají klenby vestoje, vsedě i při chůzi, někdy kontroluje také obuv pacienta, aby zjistil, jakým způsobem je opotřebená, což může napovědět více o obtížích konkrétního jedince.

Specialista také pacienta obvykle odešle na rentgen, aby zkontroloval strukturu kostí v chodidlech, a může zvolit rovněž další zobrazovací i vyšetřovací metody, jako je třeba vyšetření na speciálním přístroji zvaném podoskop. 

Léčba spočívá především ve fyzioterapii pro protažení šlach a svalů nohou i zlepšení flexibility a mobility, dále se doporučuje nošení podpůrných pomůcek, jako jsou speciální vložky do obuvi, ortézy na chodidla i obuv na míru. V malém procentu případů se pacienti nevyhnou operaci, nicméně ta nebývá prováděna pouze za účelem korekce plochých nohou, ale především k odstranění omezující bolesti, kterou se nepodařilo eliminovat neinvazivní léčbou.

Co pro sebe můžete udělat sami?

Doporučuje se užívání léků proti bolesti, polohování nohou a chlazení pro zmírnění bolesti, otoků a případného zánětu. Pokud pacientům způsobují ploché nohy obtíže, je dobré se vyhnout činnostem, které tento stav zhoršují. 

Zbavte se bolavé patní ostruhy. Úlevu přináší bylinky i vložky, rázová vlna či operace Přečtěte si také:

Zbavte se bolavé patní ostruhy. Úlevu přináší bylinky i vložky, rázová vlna či operace

Neznamená to přestat se hýbat, ale zvolit takové pohybové aktivity, které jsou šetrné k nohám, potažmo chodidlům. Jde například o nenáročnou chůzi, jógu nebo plavání, které jsou pro ploché nohy rozhodně lepší než třeba skákání nebo běh. Odborníci doporučují rovněž chůzi naboso po různém terénu. 

Při nákupu obuvi je vhodné se zaměřit na kvalitní výrobky renomovaných výrobců a vyhnout se levným a nekvalitním botám. Uleví také ztráta tělesné hmotnosti v případě nadváhy či obezity. Velmi přínosným způsobem prevence vzniku plochých nohou i léčbou již vzniklého plochonoží je cvičení pod vedením zkušených fyzioterapeutů.

Trápí vás syndrom neklidných nohou?

Ploché nohy pod drobnohledem

  • Existují tři stupně plochých nohou, kdy 1. stupeň znamená nejlehčí postižení, který se projevuje pouze při zatížení, ale po zvednutí nohy je opět patrná klenba. Chůze je obyčejně zatím stále normální, avšak bývá zatěžována spíše vnitřní část nohy, takže i obuv bývá opotřebována odpovídajícím způsobem, tedy například podpatky jsou sešlapány na vnitřní straně.
  • Při 2. stupni už jsou patrné větší deformace, klenba je plošší oproti normálnímu stavu jak v klidu, tak při zatížení. Při delší chůzi může pacient cítit bolest a mohou se objevit i otoky kotníků a nohou.
  • Poslední 3. stupeň už znamená viditelně deformovaný tvar chodidla, kdy klenba už prakticky neexistuje. Při došlápnutí na zem se otiskne celé chodidlo bez znatelného vnitřního vyklenutí. Tento stav se projevuje bolestí nohou při chůzi a také večer po celodenní námaze.
  • Rozeznáváme plochou nohu vrozenou, dále získanou plochou nohu flexibilní (ohebnou) a rigidní (tuhou). U jedince s flexibilní plochou nohou pokles klenby při odlehčení mizí, ale objeví se při plném došlápnutí. Při rigidní ploché noze zůstává klenba chodidla zploštělá navzdory poloze chodidla. Pružná plochá noha, která v dospělosti nezmizí, je obvykle způsobena dědičností a – stejně jako dětská pružná plochá noha – může být asymptomatická bez nutnosti léčby. Tuhá plochá noha u dětí, dospívajících nebo dospělých by však měla být vyšetřena a léčena.
  • Jako plochá noha je popisováno především snížení nebo úplné vymizení podélné klenby nožní. Existuje však také příčná klenba, která může být rovněž narušená a projevuje se rozšířením přední části chodidla. Často se objevuje kombinace poškození podélné i příčné klenby nožní.

Zdroje: 
Healthline: Preventing flat feet
Mayo Clinic: Flatfeet
WebMD: What Are Fallen Arches?
Medical News Today: What to know about flat feet

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).