Každý rok zemře celosvětově na zápal plic více než 1,5 milionu dětí do 5 let. Těmto úmrtím však lze účinně zabránit: zajištěním prevence ve formě kojení, očkování a zpřístupněním kvalitní antibiotické léčby. Osvěta a prevence dětských pneumonií jsou hlavním cílem Světového dne pneumonií, který se koná 12. listopadu.
Zápal plic (pneumonie) v katalogu nemocí.
Diskutujte o nemoci.
Pneumonie je zánětlivé onemocnění plic způsobené nejrůznějšími vyvolavateli. Nejběžnějšími příznaky jsou vysoké horečky, kašel a dušnost. K nejčastějším příčinám patří bakterie, viry, méně pak plísně nebo parazité. Šíří se vdechnutím, jde tedy o tzv. kapénkovou infekci.
Zápal plic zůstává i přes nové diagnostické a léčebné metody jednou z nejčastějších příčin úmrtí na infekční nemoci jak v rozvojovém, tak ve vyspělém světě. K rizikovým patří nejen pacienti s oslabenou imunitou nebo s chronickými onemocněními, ale i kojenci a děti. Pneumonie je celosvětově hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let.
U dětí zápal plic komplikuje obtížná diagnostika. „Typické příznaky jako jsou kašel a dušnost nebo poslechový nález na plicích mohou v počátku onemocnění chybět. To může oddálit stanovení diagnózy pneumonie a také správnou léčbu. Například jedna naše jedenáctiletá pacientka byla hospitalizována s průjmem a vysokými zánětlivými ukazateli v krvi s podezřením na salmonelovou infekci. Teprve za 24 hodin po přijetí se objevil typický poslechový nález a po provedení rentgenu plic byla diagnostikována pneumonie a zahájena léčba antibiotiky,“ říká MUDr. Zuzana Vančíková, PhD, z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Účinnou prevencí zápalu plic je očkování. Více informací v tiskové zprávě.